12:54 عصر | ۱۳۹۸ شنبه ۲۸ دي
کد خبر: 46271 تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۸ دي - 8:57 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

فدریکا موگرینی: برجام متعلق به جامعه جهانی و برای همه فرصت ساز است

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه خود در سالگرد اجرای «برجام» تاکید کرد توافق هسته ای ایران و غرب به کل جامعه جهانی تعلق دارد و فرصت های سودمندی را برای بهبود همکاری منطقه ای برای همه فراهم می کند که باید مغتنم شمرده شود.

به گزارش گفت و گو نیوز از ایرنا، در بیانیه موگرینی که امروز 27 دی ماه (16 ژانویه) در تارنمای رسمی اداره «سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا» منتشر شد، آمده است:«16 ژانویه اولین سالگرد اجرای «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) است که اتحادیه اروپا، چین، آلمان، فرانسه، روسیه، انگلیس و ایالات متحده و ایران بر سر آن به توافق رسیدند. یک سال بعد از آغاز اجرای برجام، واضح است که برجام برای همه جواب داده است.»
موگرینی در بند دوم بیانیه خود گفته است: «طی یک سال، طرف های برجام همگی تعهد کامل خود را به احترام به توافق و اجرای آن نشان داده اند. جدیتی که آنها به خرج داده اند پیام اطمینان بخشی را مبنی بر پایبندی کامل ایران به برنامه هسته ای غیرنظامی با اهدافی منحصرا صلح آمیز، به جامعه بین المللی می رساند. همچنین پیام مهم و دلگرم کننده ای را نیز به دولت و مردم ایران می رساند.»
در بند سوم این بیانیه آمده است: «بنا به چهار گزارش «آژانس بین المللی انرژی اتمی»، ایران به تعهدات هسته ای خود عمل کرده است و اکنون این یک رکن کلیدی از دستور کار بین المللی منع اشاعه است که تقویت شده است.
سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا نیز به نوبه خود و بر اساس توافق، تحریم های اقتصادی هسته ای را لغو کرده اند و در نتیجه، تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه با ایران افزایش یافته که به ایجاد چشم انداز بهتری برای زندگی که به نفع همه است، کمک می کند.»
موگرینی سپس تاکید کرده است: «اجرای تمام و کمال و کارآمد برجام طی تمامی دوره آن ضروری است. اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده « کمیسیون مشترک» و از طریق ایفای نقش «نماینده عالی»، آشکارا بر تعهد راسخ خود برای تحقق این هدف تاکید کرده است.
اجرای دقیق و سختگیرانه تعهدات از سوی تمامی طرف ها بهترین راه برای تداوم اعتمادسازی، تقویت برجام و فائق آمدن بر موانعی است که بخشی از همه توافق های جامعی هستند که دستیابی به آنها دشوار و بعید است.»
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: «برجام یک تلاش چندجانبه است که با ابزارهای دیپلماتیک حاصل و با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تایید شد. این توافق حاصل تلاش های گروه 1+5 و «نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا» و ایران بود اما اکنون به کل جامعه جهانی تعلق دارد.
وی ادامه داد: برجام برای همه سودمند است و فرصت های بهبود همکاری منطقه ای را فراهم می کند که باید از سوی همه مغتنم شمرده شود. اتحادیه اروپا به کار با تمامی آنهایی که مایل اند برای اجرای تمام و کمال برجام و دستیابی به اهداف آن که ما را کنار هم گردآورده است کمک کنند، ادامه خواهد داد.»
به گزارش ایرنا ، 27 دی ماه نخستین سالگرد آغاز اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) موسوم به «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) است.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: