11:11 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۹ دي
کد خبر: 46995 تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ سه شنبه ۲۴ اسفند - 6:53 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

عصبانیتِ قالیباف از نتایج رای گیری «جمنا»؛ جلیلی بیشتر از آقای شهردار رای آورد / قالیباف هم مستقل کاندیدا می شود؟

اختلافات در درون اصولگرایان آنقدر شدید شده كه به نظر می رسد در نهایت ائتلاف اصولگرایان (یا «جمنا») نه تنها نمی‌تواند بر روی یك كاندیدای واحد به اجماع برسد، بلكه ناچار است تلاش كنند تعداد نامزدها از انگشتان دو دست فراتر نرود. در این میان قالیباف به عنوان فردی كه هم سابقه اجرایی دارد و هم توان و امكانات می تواند فراهم کند، برای اصولگرایان اهمیت دارد، اما گلایه‌های او از سطح خصوصی فراتر رفته و حالا در رسانه‌های عمومی بیان می شود.

اختلافات در درون اصولگرایان آنقدر شدید شده كه به نظر می رسد در نهایت ائتلاف اصولگرایان (یا «جمنا») نه تنها نمی‌تواند بر روی یك كاندیدای واحد به اجماع برسد، بلكه ناچار است تلاش كنند تعداد نامزدها از انگشتان دو دست فراتر نرود. در این میان قالیباف به عنوان فردی كه هم سابقه اجرایی دارد و هم توان و امكانات می تواند فراهم کند، برای اصولگرایان اهمیت دارد، اما گلایه‌های او از سطح خصوصی فراتر رفته و حالا در رسانه‌های عمومی بیان می شود.


روزنامه صبح نو كه از جمله رسانه های قالیباف به شمار می آید، در سرمقاله خود تیغ نقد بر روی «جمنا» كشید و نشان داد اختلاف ها بیش از آن است كه حتی تصور می‌شد. سرمقاله صبح نو كه بدون نام منتشر شده، مهمترین نقدش را اینگونه بیان می‌كند: «ایراد جدی به آنهایی است که طبق مرامنامه متعهد به تقوا محوری و اخلاق مداری‌اند اما در عمل آن را به فراموشی می‌سپارند.» 

اما مخاطبان این رسانه ی نزدیک به آقای شهردار چه کسانی هستند و چرا قالیباف با «جمنا» به بن بست رسیده است؟

این سرمقاله با عنوان «اول قرار نبود»‌ نگاشته شده است، عنوانی كه گلایه‌آمیز است. در این مقاله با اشاره به سازوكار جدید «جمنا» برای انتخاب كاندیدا آمده: « تجربیات انباشته اصولگرایی در انتخابات مختلف و آثار منفی برخی سهم‌خواهی ها پشتوانه این سازوکار بوده و در نتیجه عقل جمعی را جایگزین تعصبات و فشارهای حزبی کرده است.» نویسنده در ادامه با بیان اینکه برخی اصولگرایان عادت دیرینه ای به لابی گری دارند، می‌نویسد:«در درون جبهه مردمی نیروهای انقلاب نیز نمی‌توان از برخی نگرانی‌های گذشته و حال آسوده خاطر بود. لابی گری ها همچنان خودنمایی می‌کند و برخی چهره‌ها و احزاب بنا ندارند به این زودی از عادت دیرین دست بردارند.» 

به نظر می رسد این بخش از نوشتار نزدیكان قالیباف انتقادی است به باهنر باشد كه از او با عنوان «لابی‌گر» یاد می شود، كسی كه ردپای او در جمنا هم دیده می شود. البته موتلفه نیز از جمله مخاطبان این بخش از گلایه های تیم قالیباف هستند که اخیرا طی لابی های فشرده موفق شدند، نام کاندیدای خود را در لیست 14 کاندیدای نهایی «جمنا» بگنجانند. در واقع، جمنا قرار بود 10 نفر را به عنوان اسامی بیرون آمده از سازوكار رای‌گیری خود اعلام كند.  حال صبح نو می‌نویسد: «اینکه جبهه متحد پس از گذشت چند هفته با عدول از قرار نخستین ناگهان 14 نفر را به‌جای 10 نامزد معرفی می‌کند، جلوه‌ای از سهم خواهی های پشت صحنه و تداوم خصلت‌های قبیله گرایانه گذشته است. حال آنکه در مرامنامه این جبهه بر"مشارکت پذیری؛ جمع‌گرایی و پایبندی به عقل جمعی در تصمیم‌گیری و اقدام " و "عبور از دسته‌بندی‌های تفرقه آمیز قبیله‌ای " تاکید شده و همه اعضا به آن رأی داده‌اند.»

قالیباف پایین‌تر از جلیلی

یكی از مهمترین دلایلی كه تیم قالیباف اصولگرایان جمنا را متهم به «قبیله‌گرایی» می‌كند درگیری‌های درونی این گروه‌ها خصوصا اصولگرایان سنتی است. همانها كه توانستند عدد 10 نفره لیست را به 14 نفر بالا ببرند. چرا كه میرسلیم و محسن رضایی نتوانسته بودند در میان ده نفر جای بگیرند. 

فشار و لابی‌گری‌ها باعث شده تا اعلام اسامی كه شمارش آن تنها یك روز زمان نیاز داشت، یك ماه طول بكشد. این موضوع قالیباف را دلخور کرده است. خصوصا اینكه برخلاف رویه معمول اسامی به صورت ترتیب حروف الفبا منتشر شد. درحالی كه اساسا رای‌گیری برای این صورت می‌گیرد كه مشخص شود كدام افراد بیشترین رای را آورده‌اند. معنای انتخابات جز این نیست كه رای‌ها اثر داشته و مشخص شود كدام كاندیداها چقدر رای در بدنه جمنا و اصولگرایی دارند. براساس شنیده‌های «انتخاب»، حجت السلام والمسلمین رئیسی حائز اکثریت آرا شد. اما نكته قابل توجهی كه قالیباف و تیم او را خشمگین کرده، بالاتر قرار گرفتن نام جلیلی از آقای شهردار است. به عبارت دیگر قالیباف معتقد است كه اصولا جلیلی با عدم پذیرفتن شروط «جمنا» نباید در این لیست برای رای‌گیری حضور پیدا می‌كرد. اما فشارهای گروه‌ها و افراد به خاطر از دست ندادن پایگاه رای جلیلی موجب شد كه «اصولگرایان از «اصل اولیه» خود كوتاه آمده و جلیلی را هم به كاندیداها اضافه كنند. 

حالا بالاتر قرار گرفتن نام جلیلی، برای قالیباف قابل تحمل نیست. از همین روست كه نشریه نزدیک به شهردار تهران می‌نویسد: «طبیعی است که بخشی از این حرکات را باید پای چانه زنی‌های مألوف سیاسی گذاشت اما ایراد جدی به آنهایی است که طبق مرامنامه متعهد به تقوا محوری و اخلاق مداری‌اند اما در عمل آن را به فراموشی می‌سپارند.» 

به نظر می‌ آید، این بخش از نوشتار كنایه‌ای به حدادعادل نیز باشد كه بعد از انتخابات از او در همایشی با عنوان «مرد تقوا و تدبیر» قدردانی شده بود. در انتخابات سال 92 حدادعادل، ولایتی و قالیباف ائتلاف سه‌گانه‌ای را تشكیل دادند كه با شكست روبه‌رو شد. یكی از پایه‌های شكست آنجا بود كه حدادعادل برخلاف قول و قرارشان در نامه كناره گیری، نامی از قالیباف نبرد. به عكس او نشان داد نظرش با جلیلی است. خاطره این اتفاق هنوز برای قالیباف و تیمش زنده است و به اعتقادشان اساسا حضور جلیلی و تقویت موقعیتش بعد از كناره‌گیری حداد عادل به نفع او باعث شكست اصولگرایان در انتخابات 92 شده است. 

حالا قالیباف هم قصد دارد راه جلیلی را برود. در حالی كه جلیلی با بی‌توجهی به «جمنا» و فعالیت‌های انفرادی توانسته خودش را به اصولگرایان تحمیل كند، چرا قالیباف این كار را نكند؟ دستور راه‌اندازی ستاد‌های قالیباف با همین نگاه صادر شده است. این موضوع خطر بزرگی برای جمناست چراكه در بدنه تصمیم‌گیرنده آنها هواداران قالیباف و هواداران كلیت «جمنا» وزنی تقریبا مساوی دارند و این اتفاق می‌تواند به فروپاشی جمنا منتهی شود.

110

منبع: انتخاب

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: