10:02 صبح | ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
کشتی
کد خبر: 50566 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۷ مرداد - 9:52 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

FATF از تبهکاری مالی جلوگیری می‌کند/ واقعی نبودن صورت‌های مالی موجب توزیع سودهای موهوم می‌شد

کامران ندری گفت: صورت‌های مالی قدیمی بانک‌ها با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد.

گفت و گو نیوز: کامران‌ندری، کارشناس ارشد بانکی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد بخشنامه اخیر بانک مرکزی در خصوص‌صورت‌های مالی‌جدید بانک‌ها و ارائه آنها بر اساسIFRS  اظهار داشت: یکی‌ از اقدامات درست بانک مرکزی در جهت شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها بود که از سال‌های پیش هم مطرح شد.

وی افزود: در روش‌های حسابداری پیشین که بانک‌ها شناسایی می‌کردند سودها و درآمدها واقعی‌نبودند و دست‌اندرکاران صورتهای مالی سودهای موهومی را در نظر می‌گرفتند.

ندری با بیان اینکه سودهایی که بین سپرده‌گذران تقسیم می‌شد به نوعی زیر سوال می‌رفت گفت: مشخص نبود که این سودها از چه محلی به سپره گذاران پرداخت شده است و این امر مشکلاتی را برای بانک‌ها به وجود می‌آورد زیرا این موضوع باعث شد تا درآمدهایی‌ ایجاد شود که موهوم بوده و مدیران بانک‌ها فکر آن را هم نمی‌کردند.

ندری خاطر نشان کرد: در صورتی که این بخشنامه پیاده و اجرایی شود این صورت‌های مالی‌ ضمن شفاف و دقیق‌تر شدن، مشکلات و مسائل بانک‌ها را نیز روشن‌تر خواهد کرد و می‌تواند به مررو زمان مورد قبول بانکهای خارجی و نهادهای مالی بین المللی نیز قرار گیرد.

این کارشناس بانکی‌ افزود: صورت‌های‌ مالی‌ قدیمی‌ بانک‌ها با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد اما  با صدور این بخشنامه از سوی بانک مرکزی که حدود ۱ تا ۲ سال هم از عمر آن می‌گذرد و هنوز پیاده‌سازی نشده یک قدم به سمت استانداردهای بین‌المللی نزدیکتر خواهیم شد.

وی در خصوص FATF  نیز گفت: این موضوع مربوط به الزامات و استانداردهای مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی‌تروریسم است و قطعنامه‌های شورای امنیت از این استانداردها حمایت کرده و تمام کشورهای دنیا را ملزم به رعایت آن می‌کند .

ندری تصریح کرد: در صورتی که این استانداردها رعایت نشود بستری برای مافیای بین‌المللی و تبهکاران مالی برای تطهیر اعمال‌ نامشروع‌شان فراهم خواهد شد تا به اهداف‌شان دست یابند.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: