3:27 صبح | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ آذر
کد خبر: 51025 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲ مهر - 4:56 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

کاهش نرخ بهره بانکی، نرخ سود اوراق دولتی را کاهش داد/ با رسیدن نرخ بهره به نرخ تورم می‌توان انتظار رونق بورس را داشت

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی قیمت اوراق دولتی را کاهش داد، گفت: کاهش نرخ سود بانکی شاخص بورس را تکان داد.

گفت و گو نیوز: قاسم محسنی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اثر گذاری کاهش نرخ سود بانکی در بازار سرمایه اظهار داشت : کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد در کاهش نرخ ها در اوراق با درآمد ثابت، مانند صکوک اوراق خزانه اسلامی تاثیر  قابل توجهی داشت. به طوری که پیش از این تغییرات، نرخ سود اوراق خزانه دولتی نزدیک به 25 درصد بود که در حال حاضر به کمتر از 20 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: این افت قیمت‌ها نشان می دهد که کاهش نرخ سود بانکی در این بخش اثر گذار بوده است.  

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه پس از تصمیم بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی شاهد افزایش شاخص های سهام هم بوده‌ایم ، ادامه داد: کاهش نرخ سود بانکی بر روی قیمت های سهام اثر گذار بوده، وقتی نرخ سود مورد انتظار کاهش پیدا می کند طبیعتا قیمت سهام با همان سود قبلی افزایش می یابد به همین دلیل شاهد افزایش قیمت سهام و شاخص ها بودیم.

محسنی تاکید کرد :  کاهش نرخ سود بانکی زمانی می تواند تاثیر قابل توجهی در بازار سرمایه داشته باشد که روند نزولی آن متناسب با نرخ تورم حرکت کند.  در حال حاضر اختلاف 5 درصدی  بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی وجود دارد که باید این اختلاف  به 3 درصد برسد.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: معتقدم  نرخ سود بانکی باید در یک مرحله دیگر کاهش پیدا کند  تا اثر خود را در سایر بازارها از جمله بازار سرمایه نشان دهد. قاعدتا با این فاصله نرخ تورم و نرخ سود بانکی نباید توقع اثر گذاری مورد انتظار را داشته باشیم.

وی افزود: نکته دیگر این است که بانک ها باید منابع کافی برای اعطای تسهیلات داشته باشند. به طور قطع  تنها با کاهش نرخ سود قادر به ایجاد رونق نخواهیم بود و باید توانایی بانک ها برای پرداخت تسهیلات به بخش‌های گوناگون اقتصاد افزایش یابد. در حال حاضر بانک‌ها با کسری منابع مواجه هستند. از سوی دیگر بخشی از منابع انها در بخش ساختمان حبس شده  و از آنجایی که این بازار در رکود است امکان نقد کردن این دارایی‌ها برای بانک‌ها وجود ندارد. بخش قابل توجهی دیگری از منابع بانکی هم بدهی های معوق هستند. تا زمانی که این مشکلات رفع نشوند نمی توان انتظار ایجاد رونق در بازارها از جمله بورس را داشت.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: