10:27 صبح | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر
پرسشکشتی
کد خبر: 51165 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۷ مهر - 10:15 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

آلزایمر مخالفان دولت

ثمینا رستگاری - روزنامه‌نگار

 فراموشی نوعی جهل است و جهل هم هیچ‌وقت به فضیلت تبدیل نمی‌شود، اینكه تلاش كنیم امر واقع را تحریف كنیم و بر آن اصرار ورزیم و از پشت هر تریبونی تبلیغش كنیم آن را به حقیقت تبدیل نمی‌كند. قدرت، بالا بردن صدا و بهره‌مندی از مصونیت هم كاری از پیش نمی‌برد و ناراست را راست نمی‌كند. مواجهه مخالفان اعتدال با مساله برجام را می‌توان با ابزار همین جملات بدیهی تحلیل كرد. در حال حاضر مواضع خصمانه ترامپ درباره برجام و تلاش او برای بر هم زدن آنچه نقطه قوت كارنامه اوباما می‌داند، مخالفان دولت را بُراق و سرمست كرده است؛ به این امید كه از نمدی كه در امریكا می‌مالند كلاهی بدوزند و آنچه در این سال‌ها از دست داده‌اند به دست بیاورند. آنها در ثانیه‌ای از یاد بردند كه برجام را «تركمانچایی» می‌دانستند كه منافع دولت امریكا را تامین كرده و هیچ نیازی نمی‌بینند به مخاطبان‌شان توضیح دهند چرا امریكا می‌خواهد برجامی كه دستاورد ایران از آن «تقریبا هیچ» بود را به هم بزند؟ آیا تصور دستاوردی كه از برهم خوردن برجام عاید این گروه می‌شود چنان هیجان‌انگیز است كه حرف‌های خود را از یاد برده‌اند؟

سوالی كه امروز باید پرسید این است كه در صورت رخ دادن منفی‌ترین حالت ممكن (به بن‌بست رسیدن برجام) چه چیزی عاید شیفتگان وطنی ترامپ می‌شود؟ هیچ! پاسخی است كه رسیدن به آن وقت زیادی نمی‌برد.
اگر فرض كنیم اجماع جهانی علیه افراطی‌گری‌های ترامپ شكسته شود و او موفق شود اروپایی را كه برجام را الگویی موفق برای حل تنش‌های بین‌المللی می‌داند به لغو برجام متقاعد كند و تمام كشورهایی را كه در یك پروسه 14 ساله چاره‌ای جز مذاكره با ایران نداشتند را از گذشته خود پشیمان كند، راهبرد كلان ایران در سیاست خارجی چه تغییری می‌كند؟ آیا مواجهه با دنیا را بر مذاكره ترجیح خواهد داد؟ ایرانی كه 14 سال میز مذاكره را ترك نكرد، اینك با رجزخوانی‌های رییس‌جمهوری كه محبوبیتش در امریكا رو به كاهش است چنین خواهد كرد؟ ترامپ چقدر می‌تواند كشوری كه برگ برنده‌اش، عدم استفاده تلافی‌جویانه از سلاح شیمیایی در جنگ تحمیلی و حرمت دینی استفاده از سلاح كشتار جمعی است را وادار به بازنگری در سیاست‌هایش كند؟

درست است كه ترامپ فرق میان جمهوری اسلامی ایران را با حكومت كمونیست كره شمالی نمی‌فهمد، اما آیا مخالفان دولت هم متوجه این تفاوت نمی‌شوند؟
اگر به فرض بعید ترامپ بتواند دستاورد دموكرات‌ها را از بین ببرد، باز هم ایران مذاكره‌كننده حرفه‌ای می‌خواهد نه ماجرا‌جوی تازه‌كار. باز هم برای حل آن اتفاقی كه هنوز نیفتاده و اینجا عده‌ای به پیشوازش رفته‌اند، دیپلمات زبان‌بلدِ كاركشته لازم دارد و محتاج آنها كه با اشتون جز خاطره گفتن حرفی نداشتند، نمی‌شود و همه اینها یعنی در صورت موفقیت ترامپ تغییری در وضعیت سیاسی مخالفان روحانی ایجاد نمی‌شود.
نكته سیاسی دیگری كه باید به آن توجه كرد این است كه موفقیت گفتمان اعتدال تا حد زیادی محصول نمایان شدن ناكارآمدی مخالفان او در 8 سال دولت مهرورزی بوده است. كارنامه ناموفق 8 سال ماجراجویی با هزینه ملت ایران و «زمین سوخته» و «مین‌گذاری» شده‌ای كه راه را بر تلاش‌های دولت سد می‌كرد، با هیچ اتفاق بین‌المللی به كارنامه‌ای مثبت تبدیل نمی‌شود و بازیگران آن سال‌ها را به قهرمان مبدل نمی‌كند.
مخالفان اعتدال باید به این سوال افكار عمومی پاسخ دهند كه چرا ترامپ مخالف برجامی است كه آنها صددرصد به نفع امریكا می‌دانستند؟ اگر دستاورد آن هیچ بود و عهدنامه‌ای بود مانند تركمانچای، حالا چرا ترامپ آن را به زیان امریكا می‌داند؟
نكته دوم اینكه بدیل و جایگزین مخالفان اعتدال برای برجام چیست؟ آنها چه آن زمانی كه در قدرت بودند چه حالا كه در همه نهادهای انتخابی، قدرت را به اصلاح و اعتدال واگذار كرده‌اند چه نسخه بدیلی در جیب‌شان بوده كه از آن رونمایی نكرده‌اند؟ در حال حاضر تلاش آنها برای ناكارآمد جلوه دادن روحانی و چاپ تیترهای درشت ناكارآمدی دولت ممكن است امید مردم را از سیاست ناامید كند. اما ناامید كردن مردم میوه‌ای ندارد كه در دامن مخالفان دولت بیفتد. آنها باز هم در هر انتخاباتی مجبورند چشم‌شان به دهان روشنفكران و سیاستمداران و هنرمندانی باشد كه مردم را به پای صندوق‌های رای می‌آورند و هر بار هم این اتفاق بیفتد نام‌های مورد علاقه آنها از صندوق بیرون نمی‌آید. بنابراین شاید بهتر باشد عجالتا به جای تیترهای ضدبرجام، وضعیت آب و هوا و مگس‌های سفید را تیتر كنند. شاید به یاد آوردن نقش دولت مورد حمایت آنها در وضعیت كنونی محیط‌زیست برای مخاطب سخت‌تر از یادآوری كارنامه آنها در توافق هسته‌ای باشد.
برچسب هابرچسب ها: ثمينا رستگاري,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تدبیر خبر