8:54 عصر | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر
3
پرسشکشتی
کد خبر: 51606 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ شنبه ۷ بهمن - 9:52 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

اما و اگرهای اجرایی شدن طرح ترافیک جدید در پایتخت

پیشنهادی جنجالی که واکنش‌های زیادی از سوی بخشی از اقشار مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و اجتماعی در پی داشت. تا حدی که کمپین‌هایی نیز در صفحات مجازی علیه این موضوع تشکیل شد تا بلکه شهرداری تهران در پیشنهاد و تصمیم خود تجدیدنظر کند.

گفت و گو نیوز - گروه اجتماعی: دوم دی‌ماه سال جاری بود که محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد طرح ترافیک سالانه در پایتخت لغو خواهد شد. 

پیشنهادی جنجالی که واکنش‌های زیادی از سوی بخشی از اقشار مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و اجتماعی در پی داشت. تا حدی که کمپین‌هایی نیز در صفحات مجازی علیه این موضوع تشکیل شد تا بلکه شهرداری تهران در پیشنهاد و تصمیم خود تجدیدنظر کند.

کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا دو دلیل اصلی برای ارائه طرح ترافیک جدید در تهران مطرح شده اما بسیاری از کارشناسان زیست‌محیطی معتقدند باید تضمین محکمی داده شود که اجرایی شدن این طرح بر کاهش آلودگی هوای پایتخت تاثیرگذار است.

از طرفی منتقدان می‌گویند که طرح ترافیک جدید مشکلات بروکراتیکی دارد، برای درآمدزایی است، زیرساخت‌های اجرایی شدن آن آماده نیست، اجرایش منوط به تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی بوده، اجحافی در حق شهروندان است و حتی برخی معتقدند این طرح جدید برخلاف قانون است.

طبق توضیحات اولیه پورسیدآقایی، از حدود ۴ میلیون خودرویی که در تهران وجود دارد، هر ساله تنها به ۱۰۰ هزار دستگاه طرح ترافیک سالیانه فروخته می‌شد و سایر شهروندان از ورود به مناطق طرح محروم بودند و عدالت برای همه شهروندان اجرا نمی‌شد. بنابراین طبق طرح پیشنهادی شهرداری، بنا گذاشته شده که همه شهروندان با پرداخت هزینه‌ای معادل یک چهارم شرایط فعلی بتوانند وارد این مناطق شوند که البته این مبلغ بسته به ساعات اوج ترافیک کمی تفاوت می‌کند.

او همچنین گفته که درآمد فروش طرح ترافیک برای شهرداری در سال جاری ۳۵۰ میلیارد تومان بوده که با اجرای این طرح گرچه درآمد شهرداری افزایش پیدا می‌کند و به حدود ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد اما هزینه‌های شهروندان کم می‌شود و در عوض از سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که سهمیه به آنان تعلق گرفته این هزینه کسر خواهد شد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران همچنین معتقد است که آرم طرح ترافیک تاکنون یکی از ابزارهای قدرت شهرداری تهران بوده و مهمترین اتفاقی که با برداشتن آن رخ می‌دهد این است که شهرداری از این ابزار قدرت خود برای تعامل با همه ارگان‌ها گذشته است.

 محمدعلی نجفی، شهردار تهران نیز چند روز بعد از اعلام این موضوع، توضیح داد: به جای اینکه برای ورود به مناطق زوج و فرد و طرح ترافیک آرم بفروشیم، اعلام می‌کنیم که هر خودرویی به هر دلیلی وارد این مناطق شود، باید عوارض خاص آن منطقه را بپردازد. این طرح تقریبا در همه شهرهای بزرگ دنیا که طرح های محدود کننده برای ورود به هسته مرکزی شهر دارند، به همین شکل اجرا می‌شود و در حال حاضر فروش کارت و آرم ترافیک در هیج جای دنیا مرسوم نیست.

نجفی در عین حال تاکید کرده که این پیشنهاد باید مورد تصویب شورای عالی ترافیک و شورای شهر قرار بگیرد تا اجرایی شود.

شانزدهم دی ماه نیز سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای رسما اعلام کرد که ثبت‌نام برای دریافت آرم طرح ترافیک سال ۹۷ انجام نخواهد شد.

فردای آن روز هم محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت: کلیات طرح ترافیک جدید مورد تایید شورا است.

او در عین حال گفته که  اکنون ۵۰۰  تا ۶۰۰  کارت شناور ورود به طرح به صورت غیرقانونی در اختیار برخی افراد قرار دارد.

۲۱ دی‌ماه اما سردار محمد‌رضا مهماندار، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، موضوع رو جور دیگری بیان کرد، به نحوی که گویا قرار نیست فروش آرم طرح ترافیک تفاوت زیادی کند. 

او گفت که سهمیه‌های قبلی برای خبرنگاران، پزشکان و جانبازان به قوت خود باقی است و فقط در نحوه پرداخت تغییراتی صورت می‌گیرد. 

از سویی سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا اظهار کرد: این طرح اجرایی نخواهد شد چون منفعتی برای مردم و سلامت مردم نخواهد داشت.

۲۵ دی‌ماه نیز عیسی فرهادی، فرماندار تهران تاکید کرد: جزییات این طرح باید بعد از ارسال به فرمانداری مورد بررسی کارشناسی قرار بگیرد اما قطعا چیزی که به مصلحت شهروندان نباشد تصویب و اجرا نخواهد شد.

نهایتا با گذشت بیش از ۲۰ روز از طرح موضوع، پورسید آقایی در جمع خبرنگاران آمد و با اشاره به اظهارات مقامات پلیس، گفت: رایزنی کافی با پلیس در خصوص اجرای این طرح انجام شده و طرحی که در سال ۹۷ اجرایی می‌شود نسبت به طرح اولیه اصلاحاتی داشته و این اصلاحات در جهت مطمئن شدن از کاهش میزان ترافیک بوده است، چرا که ما معتقدیم با اجرای این طرح ۲۰ درصد ترافیک کاهش می‌یابد اما دوستان‌مان در ناجا و وزارت کشور تضامین عملیاتی نیاز داشتند که این مهم مرتفع شد.

بنابراین محمد حسین مقیمی، استاندار تهران نیز به مسئله ورود کرد و در اظهار نظری گفت: طرح جدید ترافیک پیشنهادی شهرداری تهران اگر کاهش آلودگی هوا و کاهش ترافیک را به همراه داشته باشد، استانداری تهران با آن موافقت خواهد کرد.

 ۲۸ دی‌ماه نیز اعلام شد که شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران، طرح جدید ترافیک برای سال ۱۳۹۷ را تصویب کرد و شورای اسلامی شهر تهران نسبت به نحوه اجرای این طرح و نرخ عوارض تصمیم خواهد گرفت.

طبق طرح تصویب شده، در سال ۱۳۹۷ صدور مجوز برای خودرو تنها به معنای اجازه ورود بوده و عوارض قابل پرداخت برای همه خودروها بر اساس زمان تردد و میزان آلایندگی خواهد بود.

در عین حال در سال ۱۳۹۷ با هدف کاهش ترافیک در محدوده طرح، سقف تعداد مجوزهای قابل صدور از ۱۲۹ هزار و ۳۵۰  فقره تعیین‌شده برای سال ۱۳۹۶ به میزان ۲۶ هزار و ۳۵۰ عدد کاهش خواهد یافت و بدین ترتیب در هر روز حداکثر ۱۰۳ هزار خودرو اجازه خواهند یافت در محدوده طرح ترافیک وارد شوند.

نجفی، شهردار تهران نیز درباره این مصوبه توضیح داد: ان‌شاءالله طرح ترافیک جدید از فروردین سال آینده اجرا می‌شود البته طرح تصویب شده با طرح اولیه متفاوت است. چرا که ما برای همراهی بیشتر برخی اجزای آن را حذف کردیم. در حال حاضر مانعی برای اجرای این طرح از فروردین سال آینده وجود ندارد.

وی تاکید کرد: با اجرای این طرح بر اساس پیش بینی ما ورود ۲۰ تا ۲۵ هزار دستگاه به محدوده طرح کاهش پیدا می‌کند که به تبع آن درآمد شهرداری از این محل کاهش می‌یابد.

حالا قرار است شورای اسلامی شهر تهران این هفته در یکی از جلسات خود بعد از حدود یک ماه و نیم بحث و تبادل نظر کارشناسان و مسئولان مربوطه، طرح جدید را در صحن شورا مورد بررسی قرار داده و برای آن تصمیم‌گیری کند که احتمالا رای شورا فصل‌الخطاب خواهد بود.

 

 

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تدبیر خبر