7:53 عصر | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر
3
پرسشکشتی
کد خبر: 51769 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۵ بهمن - 4:27 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

رضایت همه ارکان حاکمیت در راستای بلوغ سیاسی

غلامعلی دهقان*

اصلاح‌طلبان قطعا بخش لازم رای آوری حسن روحانی در سال ۹۲ و ۹۶ بودند و تردیدی نیست که عقبه اجتماعی اصلاحات، بخش مهمی از ستادهای انتخاباتی او را سازماندهی می کرد در عین حال نگاهی به سابقه آقای روحانی نشان می‌دهد که او هیچ‌وقت خود را اصولگرا یا اصلاح‌طلب معرفی نکرد و بعد از پیروزی در انتخابات سال ۹۲ نیز اعلام کرد که فردی فراجناحی است اما نوع عملکرد او و شعارهای انتخاباتی اش نشان داد که مورد استقبال جریان اصلاحات قرار گرفته به همین دلیل در انتخابات اخیر نیز اصلاح‌طلبان با قدرت از او حمایت کردند.

این حمایت به خصوص توسط چهره شاخص اصلاحات، سیدمحمد خاتمی صورت گرفت اما به نظر می‌رسد که آقای روحانی پس از پپیروزی، در چینش کابینه ملاحظاتی را هم رعایت کرده و تلاش نموده بیش از گذشته توازن قوای سیاسی را در کشور ایجاد کند. شاید برای همین بوده که تعدادی از اصلاح‌طلبان این روزها برنتابیدند و این تصور به وجود آمد که آقای روحانی از سیاست‌های انتخاباتی خود عدول کرده است.
 واقعیت این است که شرایط در رقابت‌های انتخاباتی جور دیگری است و بعد از انتخابات فرد پیروز باید رییس‌جمهور همه ملت باشد و تمام ارکان حاکمیت را راضی کند؛ بنابراین این امر نکوهیده نیست و حتی نشانی از بلوغ سیاسی در کشور است.
رییس‌جمهور باید پل ارتباطی بین همه ارکان حاکمیت و افکار عمومی باشد بنابراین لازم است که سیاستمدار یک گام به عقب بگذارد تا بتواند دو گام جلو برود.
نهایتا به نظر می‌رسد اصلاحات چاره‌ای جز پذیرش قرائت اعتدالی ندارد چراکه تندروی آنها به صلاح این مملکت نیست.
در دوره دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی عده‌ای "عبور از خاتمی" را مطرح کردند و نتیجه خوبی نگرفتند؛ با عدم حضور بخشی از نیروهای اصلاح‌طلب در انتخابات شورای دوم، مجلس هفتم و انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ مشکلاتی پدید آمد که یکی از این مشکلات ظهور پدیده قرن ۲۱ ( محمود احمدی‌نژاد) بود بنابراین به نظر می‌رسد عقلای اصلاحات همچنان تمام قد از حسن روحانی حمایت کرده و حمایت خواهند کرد.

*عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تدبیر خبر