9:30 عصر | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر
3
پرسشکشتی
کد خبر: 52082 تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن - 7:58 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

رسوایی جنسی بزرگ مسئولان یک موسسه خیریه انگلیسی / «ترزا می»: وحشتناک است

«ترزا می» نخست ‌وزیر انگلیس روز دوشنبه در اولین واکنش خود به پرونده رسوایی جنسی موسسه خیریه آکسفام گفت: رفتاری که از مسئولین این موسسه سرزده وحشتناک و زیر حد استاندارد است.

«ترزا می» نخست ‌وزیر انگلیس روز دوشنبه در اولین واکنش خود به پرونده رسوایی جنسی موسسه خیریه آکسفام گفت: رفتاری که از مسئولین این موسسه سرزده وحشتناک و زیر حد استاندارد است.

به گزارش ایرنا، «ترزا می» که برای بازدید از یک مدرسه در غرب لندن حاضرشده بود در گفت‌وگو با خبرنگاران به یافته‌های جدیدی درباره این پرونده اشاره کرد که براساس آن شهود از سوی مسئولین آکسفام تهدید می‌شود.
وی افزود: به همین دلیل است که افراد پیش‌قدم نمی‌شوند و اتفاقاتی که برایشان رخ‌داده تعریف نمی‌کنند.
نخست وزیر انگلیس تصریح کرد که دولت این کشور همکاری با چنین مؤسسات و نهادهای غیردولتی (NGO) را که از اعتماد مردم سوء استفاده می کنند، برنمی‌تابد.
رسوایی جنسی مسئولان آکسفام به سردستگی «رولان فان هوورمیرن» مدیر اسبق این نهاد خیریه در هائیتی و چاد طی یک هفته گذشته در رسانه‌های انگلیسی خبرساز شده و در پی آن شماری از کارکنان این موسسه استعفا داده و یا اخراج شده‌اند.
براساس نظرسنجی‌های انجام‌شده از 120 تن از کارکنان آکسفام در سه کشور مختلف،11 تا 14درصد کارکنان می‌گویند شاهد آزار جنسی بوده یا خود در معرض آن قرار گرفته‌اند.
روزنامه «تایمز» هفته گذشته گزارش داد که مسئولان این سازمان در جریان امدادرسانی به زلزله‌زدگان هائیتی در سال 2010 ، با زنان فقیر رابطه غیراخلاقی داشته‌اند. تحقیقات به‌عمل‌آمده همچنین نشان می‌دهد که شماری از کارکنان آکسفام، کودکان فقیر را در این کشور مورد اذیت جنسی قرار داده‌اند.
آکسفام تا هفته گذشته اتهام پنهان‌کاری رسوایی اخلاقی مسئولینش را تکذیب کرده بود اما «پنی لارنس» معاون موسسه خیریه آکسفام دوشنبه گذشته ضمن پذیرش مسئولیت این پنهان‌کاری، از مقام خود کناره‌گیری کرد.
وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این موسسه اقدامات لازم و به‌موقع را برای جلوگیری از گسترش رسوایی اخلاقی کارکنانش انجام نداده و افزود: به‌عنوان مدیر وقت برنامه، از اینکه این اتفاقات در زمان من رخ‌داده شرمسار هستم و مسئولیت کامل آن را برعهده می‌گیرم.
آکسفام (Oxfam) چهارمین سازمان بزرگ خیریه در انگلیس از میان 100موسسه خیریه در این کشور، سال 1942 با هدف کاهش فقر در جهان تأسیس شد و در سال 1948 نخستین فروشگاه‌های خود را در انگلیس افتتاح کرد. گفته می‌شود اکنون 23هزار داوطلب بدون دریافت هرگونه حقوقی با جدیت در 650 فروشگاه این سازمان انگلیسی فعالیت می‌کنند.
این موسسه سالانه مقادیر زیادی لباس‌های نو و مستعمل برای فروش به اهداف خیریه از مردم دریافت می‌کند و غذا و آب آشامیدنی سالم در اختیار نیازمندان قرار می‌دهد و در زمینهٔ آموزش‌ و پرورش و ساخت مدارس نیز فعال است.
انتشار خبر هوس بازی مسئولین آکسفام، اعتبار این موسسه را نزد افکار عمومی در انگلیس به‌شدت تحت‌الشعاع قرار داده و بدین سبب مسئولین آن جمعه گذشته اعلام کنند که تا انجام کامل تحقیقات و کسب رضایت مقامات این کشور، از طرح تقاضای کمک مالی خودداری خواهند کرد.
دولت انگلیس سال گذشته 13.4 میلیارد پوند در زمینهٔ کمک‌های بشردوستانه هزینه کرد که از این میزان 31.7 میلیون پوند به آکسفام اختصاص یافت. بخش زیادی از درآمد این سازمان نیز به کمک‌های مردمی متکی است به ‌طوری ‌که 115 میلیون پوند از طریق کمک‌های نقدی و 90 میلیون پوند از طریق فروش محصولات حاصل می‌شود.
آژانس همکاری توسعه بین‌الملل سوئد نیز موقتاً کمک‌هزینه مالی خود را به یک پروژه مشترک با آکسفام تا انجام تحقیقات درباره پرونده فساد اخلاقی این موسسه متوقف کرده است.
علاوه بر نخست‌وزیر انگلیس، «جووینیل مویس» رئیس‌جمهوری هائیتی نیز سه‌شنبه گذشته در واکنش به اخبار رسوایی جنسی مسئولان آکسفام گفت: هیچ عملی شرم‌آورتر و توهین‌آمیزتر از این نیست که کارکنان یک موسسه فعال درزمینهٔ کمک‌های بشردوستانه، از افراد نیازمند، بهره‌برداری کنند.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تدبیر خبر