3:35 صبح | ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
3
پرسشکشتی
کد خبر: 53082 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت - 11:14 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

اردوغان نسبت به سناریوهای تقسیم منطقه هشدار داد/آنکارا پاسخ نگرانی آمریکا را داد

رئیس جمهوری ترکیه نسبت به برخی تلاش‌ها برای تقسیم منطقه که از عراق و سوریه شروع می‌شود، هشدار داد، وزارت خارجه ترکیه نیز اظهارات مسؤولان آمریکایی درباره برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه را رد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نسبت به وجود برخی تلاش‌ها برای اجرای طرحی جهت تقسیم بندی دوباره منطقه هشدار داد.

اردوغان در سخنرانی خود در دانشگاهی در استانبول به مساله برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه که از سوی پارلمان این کشور تایید شده، آخرین تحولات منطقه و عملیات شاخه زیتون پرداخت.

رئیس جمهوری ترکیه اظهار داشت: به نظر می‌رسد تلاش‌هایی برای اجرای طرحی جهت تقسیم دوباره منطقه در دست انجام است و این طرح از عراق و سوریه آغاز می‌شود و بار بسیار سنگینی را بر دوش ترکیه خواهد گذاشت.

وی گفت: ما باید با توجه به مختصات جغرافیایی و حساسیت دوره‌ای که کشور در آن قرار دارد، تصمیمات فوری را اتخاذ کرده و آنها را با درایت اجرا کنیم.

اردوغان افزود: این دلایل موجب می‌شوند که ما به انتقال به ساختاری ریاستی نیاز پیدا کنیم.

رئیس جمهوری ترکیه درباره عملیات شاخه زیتون در منطقه عفرین سوریه اظهار داشت: ۴۲۵۰ تروریست از ابتدای این عملیات نظامی در ژانویه گذشته و نیز ۳۴۶ تروریست در شمال عراق و ۲۳۶ تن دیگر در داخل ترکیه خنثی شده‌اند.

منظور اردوغان از خنثی شدن این افراد بازداشت، محاصره و یا کشته شدن آنهاست.

وزارت خارجه ترکیه نیز مخالفت خود را با اظهارات مسؤولان وزارت خارجه آمریکا درباره انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمان ترکیه در ژوئن اعلام کرده و آن را دخالت در خواست مردم ترکیه دانست.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در پاسخ مکتوب به سخنان اخیر هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نسبت به برگزاری انتخابات زودهنگام با وجود حالت فوق‌العاده در ترکیه ابراز نگرانی کرده بود،‌ اظهار داشت: اظهارات پیش‌دستانه آمریکایی‌ها درباره انتخاباتی که هنوز برگزار نشده، به معنای دخالت در خواست مردم ترکیه بوده و این قابل پذیرش نیست.

آکسوی تاکید کرد: گزارش‌های کارشناسان بین‌المللی نشان می‌دهند که همه انتخابات برگزار شده در ترکیه دموکراتیک، آزاد، عادلانه و شفاف بوده و همه‌پرسی که آوریل ۲۰۱۷ درباره قانون اساسی ترکیه برگزار شد، جدیدترین مدرکی است که شفافیت انتخابات در ترکیه را ثابت می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در ادامه گفت: نادیده گرفتن این حقیقت و طرح این ادعا که برگزاری انتخابات در شرایط حالت فوق العاده با ملاک‌های دموکراسی در تعارض است، تنها یک شیوه مبتنی بر اهداف مخرب است.

وی افزود: حالت فوق‌العاده تنها علیه فعالیت تروریست‌هاست که وحدت ترکیه را هدف قرار داده‌اند.

آکسوی با تاکید بر این مساله که محدودیت حقوق و آزادی‌های اساسی تنها شامل تروریست‌ها می‌شود، گفت: در کشورهای مختلفی انتخابات با وجود حالت فوق‌العاده برگزار شده است.110نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
متحدان منطقه ای آمریکا پشت طرح بولتون برای جنگ با ایران / ترامپ فعلا فقط گوش می دهد؛ هنوز تصمیمی در کار نیست اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ / وکیل رئیس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده‌اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده هدف «شیطان» دفتر ترامپ در 2019، جنگ با ایران است / همه ی مخالفان بولتون از دولت اخراج شدند، تنها اوست که می ماند! جان بولتون بزودی غزل خداحافظی را می خواند؟! فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا: موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟ حربه‌های کارلوس مقابل بزرگان قاره/کی‌روش همه را گیج کرد! ژنی که از متاستاز سرطان پروستات پیشگیری می‌کند ماکرون: تا پایان ۲۰۱۹ در سوریه و عراق می‌مانیم درمان دیابت با تبدیل سلول‌های بنیادی به سلول‌های مولد انسولین اصولگرایان میانه‌رو برای فرار از بن بست‌های افراطی به دامن اصلاحات پناه آورده‌اند/ امثال زاکانی هم ناگزیرند آرام‌آرم به سمت اصلاح‌طلبی حرکت کنند
تدبیر خبر