1:03 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير
کد خبر: 54112 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۷ خرداد - 11:52 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

ایران خندید

فرشاد اعظمی

فرشاد اعظمی: جمعه 25 خرداد ، هشتم آذر دیگری شد و انگار فوتبال یک شادی دوباره به خیابان های تهران و ایران بدهکار بود. خیابان هایی که تا چند روز گذشته صرفا محل تردد ماشین هایی با شیشه های بالا رفته بود و جمعه از صدای بوق و فریادهای شادی بخش دنیا را تکان داد. اگر یوزهای ایرانی تا دیروز محکوم به آن بودند که تا آخرین لحظه برای صعود به جام چهانی بجنگند و بدوند و عرق بریزند و در نهایت غزال تیزپایی ماموریت غیرممکنی را ممکن کند، از حالا باید پیروزی های دراماتیک را در جام جهانی جست و جو کنیم. مثل همان خنده فراموش نشدنی سی و یکم خرداد و فرار مهدوی کیا! تمامی این اتفاقات دوباره برای ما تجربه شد و بعد از فرانسه و استرالیا، روسیه بود که میزبان شادی ایرانی ها در زمین شد. رقابتی که تا آخرین ثانیه های آن کسی فکر نمی کرد که ما می توانیم. از فریادهای عدال فردوسی پور و آرزویش برای پایان یافتن بازی تا همان ارسال فراموش نشدنی و البته اشتباه شیرین.

اشتباه مدافع مراکش در آخرین ثانیه های بازی در نهایت دومین پیروزی ایران را در تاریخ ادوار جام جهانی با حساب یک بر صفر به نفع یوزهای ایرانی رقم زد و در هفته اول رقابت ها بر جایگاه اول گروه تکیه زدند. ایران در تمامی ادوار جام جهانی موفق به کسب دو تساوی و دو پیروزی شده است. ایران پر افتخارترین تیم قاره آسیا، اما تاکنون موفق به صعود از مرحله گروهی جام جهانی نشده است. آن هم در شرایطی که در جام جهانی فرانسه و همین طور در جام جهانی برزیل آنان می توانستند با پیروزی در بازی پایانی به این مهم دست پیدا کنند و در این دوره از رقابت های جام جهانی نیز آنان با گرفتن دو امتیاز احتمالا می توانند بعد از کره شمالی، کره جنوبی، عربستان ، ژاپن و استرالیا دیگر قدرت آسیایی باشند که تا این مرحله پیش رفته است.

اما اتفاقی که جمعه گذشته رخ داد در قاب هیچ کدام از رکوردها جای نمی گیرد. 25 خرداد روزی بود که ایران خندید. در تب و تاب تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی ، فوتبال تنها اتفاقی بود که توانست بدون آنکه تغییری در تمام معادلات گذشته رخ بدهد، دوباره خیابان های تهران و ایران مملو از جمعیت شود، دوباره امید برگردد و دوباره ایران بخندد.

این خنده می تواند باز هم تکرار شود. شاید ایران بتواند در برابر ماتادورها دست به یک معجزه بزند و پدیده این دوره از مسابقات شود و شاید هم نه ولی آنچه که مسلم بود، این است که فوتبال به عنوان یک پدیده مهم اجتماعی و ورزشی همچنان بهترین پل ارتباطی و ابزار برای تاثیرگذاری بر فضای روانی جوامع تاثیر بگذارد و همین است که اعجاب مستطیل سبز را برای همگان باورپذیر کرده است؛ پدیده ای که حالا برای ایرانی ها طعم دیگری دارد؛ طعم امید و آرزو برای پیروزی و جنگیدن و افتخار آفرینی.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: