7:26 صبح | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير
کد خبر: 54737 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ مرداد - 2:06 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

صالحی: تلاش می‌کنیم تا پایان سال جاری کوآنتوم را تا فاصله هفت کیلومتری آزمایش کنیم

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم در رابطه با فناوری کوآنتوم در فاصله هفت کیلومتری کار را به انجام برسانیم.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر صالحی در حاشیه رونمایی از یک فناوری جدید در حوزه کوآنتوم در مرکز ملی علوم، فنون لیزر ایران در جمع خبرنگاران گفت: فناوری کوآنتوم در حوزه ارتباطات، کامپیوترها و ماشین‌های محاسبات، بیولوژی، حسگرها و شبیه‌سازی مورد استفاده است.

وی اظهار کرد: خوشحالم امروز در این مکان اعلام کنم اولین آزمایشگاه مجهز به تحقیقات مرتبط با فناوری کوآنتوم در ایران در حال کار است که این آزمایشگاه در نوع خود در منطقه و جهان اسلام بی‌نظیر است.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: دو سال پیش بنده این دستور را دادم که به عرصه فناوری کوآنتوم وارد شویم. این فناوری درباره پدیده‌هایی است که در سطح اتم و زیراتم اتفاق می‌افتد و با برداشت‌های ما از پدیده‌های طبیعی ناسازگار است. به عنوان مثال اگر در یک چاهک کوآنتوم یک سنگ کوآنتوم را بیندازید این انتظار می‌رود که این سنگ خود به خود به بیرون بیاید، اما در حالت طبیعی چنین توقعی از سنگی که در یک چاه می‌افتد وجود ندارد مگر آنکه یک نفر داخل چاه برود و یا به وسیله‌ای از چاه خارج شود.

صالحی ادامه داد: در فناوری کوآنتوم اگر چنین پدیده‌ای به خوبی مهار شود می‌تواند دربسیاری از تکنولوژی‌های جدید به کار رود.

وی گفت: ورود به فناوری کوآنتوم این است که عناصری چون الکترون‌ها و فوتون‌ها که بهم چسبیده هستند را از هم جدا کنیم و اگر هر یک از این دو عنصر فوتون را در دو نقطه متفاوت با فاصله یک کیلومتر یا چند سال نوری قرار دهیم هر اتفاقی که بر روی یک ذره فوتون می‌افتد بر ذره دیگر فوتون در نقطه دیگر این اتفاق می‌افتد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: بنابراین جداسازی فوتون‌ها یا الکترون‌ها گام اول است و ما توانسته‌ایم این کار را در سطح آزمایشگاه انجام دهیم و این برنامه را داریم که تا پایان سال از سطح آزمایشگاهی فراتر رفته و در فاصله هفت کیلومتری این آزمایش را انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، رونمایی از فناوری کوآنتوم عصر روز چهارشنبه با حضور وزیر علوم، ستاری معاون علمی رییس جمهور و صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و معاونان این سازمان برگزار شد.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: