11:23 عصر | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ فروردين
کد خبر: 57250 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۹ آبان - 1:09 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

ناسا از پشم گوسفند فیلتر هوا می‌سازد

کارشناسان سازمان ملی هوا و فضایی آمریکا(ناسا) تصمیم دارند در آینده از پشم گوسفند نیوزیلندی برای ساخت فیلتر هوای منحصر به فردی جهت تامین هوای مورد نیاز تنفسی سرنشینان سفینه‌های فضایی استفاده کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ایتارتاس؛ طبق تصمیم ناسا، فیلتر هوای جدید ساخته شده پشم مرینوس نیوزیلندی برای تامین هوای تنفسی فضانوردانی که قرار است به سفرهای دور و دراز در عمق فضا اعزام شوند بکار خواهد رفت. ناسا تصمیم دارد از این فیلترها در ناو سرنشین‌دار "اوریون" استفاده کند.

نیک داونپورت، مدیر کل شرکت پرورش گوسفند لانکو(sheep company of Lanaco)، هنگامیکه او در مورد وظایف جدید و بلند پروازانه شرکتش صحبت می‌کرد، با شگفتی گفت "من نمی‌دانم این قضیه از کجا شروع شده چون ما در این مورد صحبتی با ناسا نداشتیم و نمایندگان ناسا با این پیشنهاد به دیدار ما آمدند و زمانیکه گفتند که پشم گوسفندان ما برای برنامه فضایی آنها مورد نیاز است بسیار شگفت‌زده شدیم."

شان تان مدیر فناوری لانکو در حال حاضر در هوستون حضور دارد تا تمامی دستورالعمل‌ها و شرایط لازم را که پشم نیوزیلندی باید برای شرکت در برنامه فضایی داشته باشد را از ناسا بگیرد. او در مصاحبه قبل از سفر گفت: "امکان دیدار از هوستون، مرکز فضایی جانسون و گفتگو با مهندسان و دانشمندان رویای دوران کودکیم بوده و البته امروز مسئولیت بزرگ زندگیم است."

نیک داونپورت گفت: پشم گوسفندی که در حال حاضر در فیلترهای هوا استفاده می‌شود به خوبی در بازار آسیا جایگاه خود را نشان داده است. سالهاست که پشم تولیدی دامپروری‌های ما به عنوان یک فیبر کاملا طبیعی که می‌تواند آلاینده های هوا را بگیرد بکار می‌رود و این امر در فضا بسیار مهم بشمار می‌رود. بنابراین انتخاب ناسا، کاملا قابل توجیه است.

اوریون فضاپیمای چند منظوره ناسا که از اواسط سال 2000 در چارچوب برنامه "کانستلیشن"(Constellation) به عنوان جایگزین شاتل فضایی از سال 2011 در دستور کار ناسا قرار گرفت و قرار است در پروازهای اطراف زمین و در آینده ، فرود انسان در مریخ مورد استفاده قرار گیرد. احتمال می‌رود اولین پرواز سفینه در سال 2023 انجام شود.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: