6:13 عصر | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ بهمن
3
پرسشکشتی
کد خبر: 57256 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۹ آبان - 6:14 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

شاید "کد مرگ سلول" جایگزین شیمی درمانی شود

محققان دانشگاه نورث‌وسترن با کشف یک کد باستانی در سلول‌ها دریافتند که این مکانیزم در آینده می‌تواند برای ایجاد یک روش جدید برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده شود.

به گزارش گفت و گو نیوز و به نقل از گیزمگ، تحقیقات جدید و هیجان انگیز محققان دانشکده پزشکی دانشگاه نورث‌وسترن(Northwestern) کشف کرده است که در داخل هر سلول بدن انسان یک کد مرگ سمی وجود دارد که اگر حس کند سلول در حال تبدیل به سلول سرطانی است، آن را نابود می‌کند.

دانشمندان به طور قابل ملاحظه‌ای روی این کد نوکلئوتیدی که زیربنای این مکانیزم است، تمرکز کرده‌اند و معتقدند که ممکن است منجر به ایجاد یک نوع کاملا جدید از درمان سرطان شود.

این تحقیق توسط "مارکوس پیتر" و تیمش در این دانشگاه انجام شد تا دریابند که مکانیزم‌های طبیعی، قبل از اینکه سیستم ایمنی دست به کار شود، چگونه برای محافظت از اندام در مقابل سرطان عمل می‌کنند.

تحقیقات در سال گذشته نشان داد که یک عامل قوی نابودی باستانی در ژنوم انسان وجود دارد که می‌تواند مولکول‌های کوچک RNA موسوم به siRNA را تحریک کند. این مولکول‌های کوچک مرگبار که توسط شیمی‌درمانی هم تحریک می‌شوند، در هدف‌گیری و از بین بردن سلول‌های سرطانی بسیار مؤثر هستند، اما مکانیزم دقیق آنها که چگونه سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، نامشخص است.

تحقیقات جدید نیز با این دانش آغاز شد که چه چیزی باعث می‌شود که siRNAها سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و دریافتند که یک دنباله شش نوکلئوتیدی موسوم به 6mers به این کار کمک می‌کند.

4096 ترکیب مختلف نوکلئوتید در 6mers وجود دارد و محققان هر یک از آنها را آزمایش کردند تا ترکیباتی را که برای سلول‌های سرطانی سمی باشد، کشف کنند. سمی‌ترین ترکیب، G-rich نامیده شد و هیجان‌انگیز است که محققان دریافتند این ترکیب دقیقا همان ترکیبی است که بدن به طور طبیعی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی آزاد می‌کند.

"پیتر" می‌گوید که سلول‌های سرطانی هرگز نمی‌توانند نسبت به این مکانیزم مخرب مقاومت ایجاد کنند، زیرا این مکانیزم به طور همزمان و متناوب از زوایای متعدد به سلول‌های سرطانی حمله می‌کند.

وی گفت: این روند مثل خودکشی است. مثل اینکه همزمان رگتان را بزنید، به خودتان شلیک کنید و از یک ساختمان بلند پایین بپرید. قطعا جان سالم به در نخواهید برد. این مکانیزم دقیقا چنین کاری با سرطان می‌کند.

پیامدهای این تحقیق بدون شک بزرگ خواهد بود. هرچند در این مرحله، تا توسعه درمان واقعی راهی طولانی باقی مانده است.

برنامه آینده محققان این است که مکانیزم دقیقی که می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد، رمزگشایی کنند و یک میکرو آر.ان‌.ای مصنوعی طراحی کنند که حتی از مولکول‌های طبیعی نیز موثرتر باشد.

پیتر می‌گوید: اکنون که ما کد مرگ را شناخته‌ایم، می‌توانیم این مکانیزم را بدون استفاده از شیمی‌درمانی و بدون از بین بردن ژنوم تحریک کنیم. ما می‌توانیم این آر.ان‌.ای‌های کوچک را به طور مستقیم استفاده کنیم، آنها را به سلول‌ها معرفی کنیم و کلید مرگ را فعال کنیم.

شاید هیجان انگیزترین جنبه این تحقیق این است که از مکانیزم‌های باستانی استفاده می‌کند که در طول بیش از میلیون‌ها سال در تکامل یافته‌اند.

برآورد شده است که این مکانیزم siRNAهای نابودگر سرطان، بیش از 800 میلیون سال پیش ایجاد شده باشند و اکنون انسان آن را کشف کرده است. خوشبختانه ما می‌توانیم آن را برای توسعه درمان‌های موثر سرطان بهبود بخشیم.

این مطالعات در مجله‌های eLife و Communications of Nature منتشر شده است.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ / وکیل رئیس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده‌اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده جان بولتون بزودی غزل خداحافظی را می خواند؟! هدف «شیطان» دفتر ترامپ در 2019، جنگ با ایران است / همه ی مخالفان بولتون از دولت اخراج شدند، تنها اوست که می ماند! حربه‌های کارلوس مقابل بزرگان قاره/کی‌روش همه را گیج کرد! متحدان منطقه ای آمریکا پشت طرح بولتون برای جنگ با ایران / ترامپ فعلا فقط گوش می دهد؛ هنوز تصمیمی در کار نیست فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا: موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟ ماکرون: تا پایان ۲۰۱۹ در سوریه و عراق می‌مانیم ژنی که از متاستاز سرطان پروستات پیشگیری می‌کند اصولگرایان میانه‌رو برای فرار از بن بست‌های افراطی به دامن اصلاحات پناه آورده‌اند/ امثال زاکانی هم ناگزیرند آرام‌آرم به سمت اصلاح‌طلبی حرکت کنند نگاه ملی به بودجه در گروی شخصیت ملی مجلس
تدبیر خبر