2:35 عصر | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
کد خبر: 58077 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۵ دي - 7:00 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

خرافات یک نقاش در قیطریه به نمایش درآمد

نمایشگاه آثار نقاشی لیلی زرقانی در نگارخانه نگر افتتاح شد.

به گزارش گفت وگو، لیلی زرقانی، خالق این آثار در حاشیه مراسم افتتاحیه گفت: نقاشی­های حاضر با تأثیرپذیری از مکتب «سقاخانه» و نوعی تحول ماهوی نسبت به آن شکل گرفتند.

وی با بیان اینکه مکتب «سقاخانه» در نقاشی معاصر ایران جنبشی مدرن بر اساس تلفیق نقاشی­های بومی و مذهبی ایران است که در آغاز دهه ١٣٤٠شکل گرفت، گفت: این نقاشی­ها برای مخاطب یادآور دوره­ هایی است که این فضاها همگام با رنگ­ها، آرایه ­ها و معماری ایرانی مرهمی بودند برای مردمانی که آمال و آرزوهایشان با این فضاها پیوندهای استواری داشتند. آثاری با فرم­ ها، رنگ­ها و فضاهایی نوستالژیک و هوشمندانه.

زرقانی ادامه داد: در شیوه هنری «سقاخانه» از نمادهای ماوراءلطبیعه، طلسم­ها و علوم خفیه، که در باورهای سنّتی رایج بودند، استفاده می­شد که مورد توجه من نیز در این آثار بوده است.

این هنرمند با بیان تعریف علوم خفیه  گفت: پیشگویی حوادث، درمان بیماری، تعبیر خواب، طلسم، دعانویسی به علوم خفیه مشهورند که ریشه در باورهای دینی و خرافه داشت و در دوران گذشته مورد توجه مردم بود.

به گفته او حتی شاهان نیز در دربار خویش برای تعیین روز و ساعت جنگ، شکار، ازدواج و کارهایی نظیر اینها از پیشگویی استفاده می­کردند و این علوم کم­وبیش رواج عام داشت.

نمایشگاه آثار نقاشی لیلی زرقانی به نام سیمیا از یکشنبه 16 دی ماه تا 19 دی ماه 1397 درگالری نگر واقع در قیطریه، خیابان روشنایی، ضلع جنوبی کوچه پارک، کوچه دلارام، پلاک 33 واحد 3 دایر است و علاقه مندان می توانند برای حضور در این گالری از ساعت 12 تا 20 مراجعه کنند.

 

انتهای پیام
 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: