4:09 عصر | ۱۳۹۸ دوشنبه ۵ فروردين
کد خبر: 58077 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۵ دي - 7:00 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

خرافات یک نقاش در قیطریه به نمایش درآمد

نمایشگاه آثار نقاشی لیلی زرقانی در نگارخانه نگر افتتاح شد.

به گزارش گفت وگو، لیلی زرقانی، خالق این آثار در حاشیه مراسم افتتاحیه گفت: نقاشی­های حاضر با تأثیرپذیری از مکتب «سقاخانه» و نوعی تحول ماهوی نسبت به آن شکل گرفتند.

وی با بیان اینکه مکتب «سقاخانه» در نقاشی معاصر ایران جنبشی مدرن بر اساس تلفیق نقاشی­های بومی و مذهبی ایران است که در آغاز دهه ١٣٤٠شکل گرفت، گفت: این نقاشی­ها برای مخاطب یادآور دوره­ هایی است که این فضاها همگام با رنگ­ها، آرایه ­ها و معماری ایرانی مرهمی بودند برای مردمانی که آمال و آرزوهایشان با این فضاها پیوندهای استواری داشتند. آثاری با فرم­ ها، رنگ­ها و فضاهایی نوستالژیک و هوشمندانه.

زرقانی ادامه داد: در شیوه هنری «سقاخانه» از نمادهای ماوراءلطبیعه، طلسم­ها و علوم خفیه، که در باورهای سنّتی رایج بودند، استفاده می­شد که مورد توجه من نیز در این آثار بوده است.

این هنرمند با بیان تعریف علوم خفیه  گفت: پیشگویی حوادث، درمان بیماری، تعبیر خواب، طلسم، دعانویسی به علوم خفیه مشهورند که ریشه در باورهای دینی و خرافه داشت و در دوران گذشته مورد توجه مردم بود.

به گفته او حتی شاهان نیز در دربار خویش برای تعیین روز و ساعت جنگ، شکار، ازدواج و کارهایی نظیر اینها از پیشگویی استفاده می­کردند و این علوم کم­وبیش رواج عام داشت.

نمایشگاه آثار نقاشی لیلی زرقانی به نام سیمیا از یکشنبه 16 دی ماه تا 19 دی ماه 1397 درگالری نگر واقع در قیطریه، خیابان روشنایی، ضلع جنوبی کوچه پارک، کوچه دلارام، پلاک 33 واحد 3 دایر است و علاقه مندان می توانند برای حضور در این گالری از ساعت 12 تا 20 مراجعه کنند.

 

انتهای پیام
 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
جنگ بین تندروها در کاخ سفید بر سر ایران / حملات، پومپئو و هوک را نشانه گرفته؛ هدف، پایان دادن به معافیت ها به 8 کشور برای خرید نفت ایران است پاسخ محکم ظریف به خوش‌خدمتی وزیر امور خارجه آمریکا به صهیونیست‌ها تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور برایان هوک: قصد اعطای معافیت از تحریم‌های ایران را نداریم به مردم قول می دهم با مناف هاشمی و رحمانی فضلی برخورد لازم را کنیم / مناف هاشمی ظاهرا علاقه ای به حضور در گلستان ندارد؛ دائم مشغول رایزنی برای شهرداری تهران یا معاونت وزارت اقتصاد است / کارنامه وزیر کشور مملو از سئوال های بی پاسخ است؛ حتما از اختیار قانونی مان علیه مسئولین بی تفاوت استفاده می کنیم ماهاتیر محمد: اسرائیل دولت دزدان است اگر مردم ارز نخرند به سرعت ارزان می‌شود پیام روس ها به اسد: نقش نظامی مسکو در دمشق به پایان خود نزدیک است / اسرائیل نگران خروج کامل روسیه از سوریه است؛ پوتین به قولش در مورد ایران عمل نکرد آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی کشور جهانگیری وارد گرگان شد