5:43 عصر | ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
3
پرسشکشتی
کد خبر: 58077 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۵ دي - 7:00 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

خرافات یک نقاش در قیطریه به نمایش درآمد

نمایشگاه آثار نقاشی لیلی زرقانی در نگارخانه نگر افتتاح شد.

به گزارش گفت وگو، لیلی زرقانی، خالق این آثار در حاشیه مراسم افتتاحیه گفت: نقاشی­های حاضر با تأثیرپذیری از مکتب «سقاخانه» و نوعی تحول ماهوی نسبت به آن شکل گرفتند.

وی با بیان اینکه مکتب «سقاخانه» در نقاشی معاصر ایران جنبشی مدرن بر اساس تلفیق نقاشی­های بومی و مذهبی ایران است که در آغاز دهه ١٣٤٠شکل گرفت، گفت: این نقاشی­ها برای مخاطب یادآور دوره­ هایی است که این فضاها همگام با رنگ­ها، آرایه ­ها و معماری ایرانی مرهمی بودند برای مردمانی که آمال و آرزوهایشان با این فضاها پیوندهای استواری داشتند. آثاری با فرم­ ها، رنگ­ها و فضاهایی نوستالژیک و هوشمندانه.

زرقانی ادامه داد: در شیوه هنری «سقاخانه» از نمادهای ماوراءلطبیعه، طلسم­ها و علوم خفیه، که در باورهای سنّتی رایج بودند، استفاده می­شد که مورد توجه من نیز در این آثار بوده است.

این هنرمند با بیان تعریف علوم خفیه  گفت: پیشگویی حوادث، درمان بیماری، تعبیر خواب، طلسم، دعانویسی به علوم خفیه مشهورند که ریشه در باورهای دینی و خرافه داشت و در دوران گذشته مورد توجه مردم بود.

به گفته او حتی شاهان نیز در دربار خویش برای تعیین روز و ساعت جنگ، شکار، ازدواج و کارهایی نظیر اینها از پیشگویی استفاده می­کردند و این علوم کم­وبیش رواج عام داشت.

نمایشگاه آثار نقاشی لیلی زرقانی به نام سیمیا از یکشنبه 16 دی ماه تا 19 دی ماه 1397 درگالری نگر واقع در قیطریه، خیابان روشنایی، ضلع جنوبی کوچه پارک، کوچه دلارام، پلاک 33 واحد 3 دایر است و علاقه مندان می توانند برای حضور در این گالری از ساعت 12 تا 20 مراجعه کنند.

 

انتهای پیام
 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
متحدان منطقه ای آمریکا پشت طرح بولتون برای جنگ با ایران / ترامپ فعلا فقط گوش می دهد؛ هنوز تصمیمی در کار نیست هدف «شیطان» دفتر ترامپ در 2019، جنگ با ایران است / همه ی مخالفان بولتون از دولت اخراج شدند، تنها اوست که می ماند! اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ / وکیل رئیس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده‌اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده جان بولتون بزودی غزل خداحافظی را می خواند؟! فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا: موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟ ماکرون: تا پایان ۲۰۱۹ در سوریه و عراق می‌مانیم حربه‌های کارلوس مقابل بزرگان قاره/کی‌روش همه را گیج کرد! ژنی که از متاستاز سرطان پروستات پیشگیری می‌کند سایه‌روشن‌های افزایش ۳۰ تا ۱۴۵ درصدی قیمت خودرو افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
تدبیر خبر