5:34 عصر | ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
3
پرسشکشتی
کد خبر: 58091 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۶ دي - 6:18 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

رشد گیاه با خاک مصنوعی در فضا!

محققان نروژی موفق به رشد گیاه با استفاده از خاک مصنوعی شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از  دیجیتال ترندز، محققان دانشگاه "علم و فناوری نروژ" به تازگی تحقیقی را انجام داده‌اند و در آن نحوه پاسخگویی گیاه به سطح پایین گرانش و هورمونی خاص را بررسی کرده‌اند.

این هورمون به گیاه کمک می‌کند که در شرایط چالش برانگیز فضا رشد کند.

در این تحقیق جدید محققان موفق به رشد گیاهانی شدند که با استفاده از خاک مصنوعی ساخته‌ شده‌اند.

این خاک مصنوعی از سنگ گدازه تشکیل شده است.

 هدف از انجام این پژوهش پیدا کردن راهی برای رشد مستقیم گیاهان در آب است. تا به جای اینکه مواد مغذی رشد گیاه از خاک تامین شود، از آب تامین گردد.

بدیهی است خاکی که در فضا موجود است، مواد مغذی کمی دارد. بنابراین باید راهی پیدا شود که مواد مغذی رشد گیاهان بدون اتکا به زمین، تامین شود.

در این تحقیق که در مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه "علم و فناوری نروژ" انجام شده است، از محققان فرانسوی و ایتالیایی نیز کمک گرفته شده تا راهی برای رشد گیاه در فضا به دست آید.

این محققان همچنین دستگاه‌های رشد گیاهی را که با فناوری بالا ساخته شده‌اند، آزمایش کردند. این دستگاه‌ها که ساخت محققان نروژی هستند، به تنظیم نیاز گیاه از جنبه آب، مواد مغذی،گاز و هوا می‌پردازد.

"سیلج والف" فیزیولوژیست گیاهی در این مرکز تحقیقاتی اظهار کرد، ما دریافتیم که گیاهان می‌توانند مقداری از ماده مغذی‌ای که در اختیارشان قرار می‌گیرد را بو کنند.

زمانی‌ که سطح نیتروژن پایین باشد، گیاه میزان آب بیشتری را جذب می‌کند و به این ترتیب نیتروژن بیشتری را به سطح مطلوب گیاه می‌رساند.

چالشی که گیاه برای رشد در فضا با آن مواجه است، عدم گرانش است.

گیاه برای رشد نیاز به گرانش دارد. راه‌ حل محققان این است که گیاه را درون یک سانتریفیوژ قرر داده و آن را در ایستگاه فضایی بگذارند.

این کار باعث می‌شود که شرایط رشد گیاه شبیه‌سازی شود.

تیم تحقیقاتی این پروژه امیدوارند که نتایج پژوهش آن‌ها نه‌ تنها در فضا مورد استفاده قرار گیرد، بلکه به رشد بهتر گیاه در زمین نیز کمک کند.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
متحدان منطقه ای آمریکا پشت طرح بولتون برای جنگ با ایران / ترامپ فعلا فقط گوش می دهد؛ هنوز تصمیمی در کار نیست هدف «شیطان» دفتر ترامپ در 2019، جنگ با ایران است / همه ی مخالفان بولتون از دولت اخراج شدند، تنها اوست که می ماند! اعتراف تلویحی «رودی جولیانی» به تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ / وکیل رئیس جمهور آمریکا: هیچ وقت نگفتم افراد ستاد ترامپ با روسیه تبانی نکرده‌اند؛ حرفم این بود که خود ترامپ این کار را نکرده جان بولتون بزودی غزل خداحافظی را می خواند؟! فرمانده سپاه در زمان تسخیر سفارت آمریکا: موسوی‌خوئینی‌ها دنبال کشف سندی در سفارت، علیه شهید بهشتی بود / اصرار می‌کرد که بگردید، ببینید چیزی پیدا می‌کنید؟ ماکرون: تا پایان ۲۰۱۹ در سوریه و عراق می‌مانیم حربه‌های کارلوس مقابل بزرگان قاره/کی‌روش همه را گیج کرد! ژنی که از متاستاز سرطان پروستات پیشگیری می‌کند سایه‌روشن‌های افزایش ۳۰ تا ۱۴۵ درصدی قیمت خودرو افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
تدبیر خبر