12:13 عصر | ۱۳۹۸ يکشنبه ۶ بهمن
کد خبر: 58210 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ دي - 9:34 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

اصلاح طلبان در مورد عنوان سازمان جدید به توافق نرسیده اند

محمود صادقی فعال اصلاح طلب ، عنوان 'پارلمان ' را برای اصلاحات ، ' اشتباه برانگیز' می داند و معتقد است سازمان جدید اصلاحات قرار است مجمعی فراگیر بر پایه احزاب باشد که بتواند اشخاص موثر اصلاح طلب را هم پوشش دهد.

گفت و گو نیوز: چندی پیش محمود میرلوحی عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از تغییر نام «پارلمان اصلاح طلبان» به «مجمع اصلاح طلبان» خبر داد. صادقی عضو دیگر این شورا و نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که اصلاح طلبان هنوز در مورد نام جدید این سازمان به توافق نرسیده اند.
صادقی در مورد ابهام در نام این نهاد به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: اسم نهادی که قرار است تشکیل شود هنوز نهایی نشده است، اینکه ' مجمع اصلاح طلبان' باشد یا ' پارلمان اصلاح طلبان' مشخص نیست . کلیات این طرح در شورای هماهنگی فعلا با نام پارلمان تصویب شده اما هنوز جمع بندی نهایی نشده است . کمیته سیاسی شورای هماهنگی روی این طرح و نام آن کار می کند.
او در مورد اینکه چرا اعضای شورای هماهنگی اصلاح طلبان اسامی متفاوتی به کار می برند ، گفت: به نظرم این موضوع طبیعی است نام این نهاد هنوز تصویب نهایی نشده است به عقیده من محتوای این نهاد از نام آن مهم تر است.
این نماینده مجلس افزود: بعضی معتقدند که نام پارلمان ممکن است اشتباه بر انگیز باشد پارلمان معنای خاص خود را دارد، در واقع در عرف دنیا پارلمان به جایی گفته می شود که محلی برای قانون گذاری است، این سازمان قرار است مجمعی فراگیر بر پایه احزاب باشد که بتواند اشخاص موثر اصلاح طلب را هم پوشش دهد.
صادقی تصریح کرد: به دلیل فراگیری این سازمان می توان آن را به پارلمان تشبیه کرد ، اما از این جهت که تشکیلات و اهداف آن با پارلمان به معنای عرف متفاوت است اعضای شورای عالی اصلاح طلبان معتقدند که اسم دیگری بر آن بگذارند. اسم هایی مانند 'مجمع' یا 'مجمع عالی' مطرح شده است. به هر حال با توجه به اینکه هنوز رسما نام این نهاد نهایی نشده تفاوت تعابیر امری طبیعی است.
صادقی در پاسخ به اینکه ساختار این نهاد چگونه خواهد بود ، گفت: روی این طرح در جلسات دائما کار می شود اما بر اساس اطلاعات من احزاب در جای خود هستند. این جمع در واقع تشکیلاتی خواهد بود که به نوعی با حفظ وجود احزاب ، این امکان را به احزاب می دهد که در آن حضور داشته باشند.
او افزود: هر حزبی تعدادی سهمیه دارد و می تواند نمایندگانی برای این تشکیلات انتخاب کند. بنا نیست که احزاب منحل شوند یا این تشکیلات جای احزاب را بگیرد.
این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که این تشکیلات جدید چه فرقی با شورای عالی اصلاح طلبان دارد؟ گفت: شورای عالی اصلاح طلبان یک نمونه اولیه از پارلمان اصلاح طلبان است، فقط با گسترگی بیشتر، در واقع تفاوت در فراگیر بودن این تشکیلات است و اینکه در پارلمان اصلاح طلبان بر خلاف شورای عالی سیاست گذاری نقش احزاب از افراد پررنگ تر است. اما پایه گذار اصلی آن شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان است.110نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
منشأ تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی شفاف می‌شود مجلس بعدی مجلس ژنرال‌هاست/ رایزنی با شورای نگهبان نتیجه‌ای ندارد/ اصلاح‌طلبان کنار بایستند/ اصولگرایان توان حل مشکلات مردم را ندارند کدخدایی: عدم تأیید صلاحیت نمایندگان لزوماً به معنای فساد آنان نیست نظرات و تصمیمات سیاست خارجی خود را بر اساس واقعیت ها پایه گذاری کن، نه بر اساس عناوین خبرهای فاکس نیوز یا مترجمان فارسی ات! هیچ مصلحتی بالاتر از رضایت مردم نیست/ از نظر امام (ره) حضور و رأی مردم حق است نه تکلیف واکنش رییس‌جمهور به بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص تصدی‌گری صداوسیما + متن نامه چین به دلیل شیوع ویروس مرموز حالت فوق العاده شدید اعلام کرد برای تصویب نشدن FATF تهدیدهای سازمان یافته داشتیم/ امیدی به تصویب این لوایح در مهلت باقی‌مانده نیست استقلال 3- الکویت 0؛ سه گل غیرتی در زمین ثالث! خروج کامل «توتال» و «CNPC» از پارس جنوبی / زنگنه: فاز ۱۱ پارس جنوبی را ایرانی‌ها می‌سازند