3:41 صبح | ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
کد خبر: 58674 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۶ اسفند - 12:20 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

کره جنوبی از تحرکات جدید در نزدیکی سایت موشک‌های بالستیک کره شمالی خبر داد

به تازگی گزارشی مبنی بر اینکه فعالیت‌های مشکوکی از سوی یکی از سایت‌های موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای کره شمالی توسط رسانه‌های کره جنوبی منتشر شده، خبری که دونالد ترامپ اعلام کرده که اگر حقیقت داشته باشد بسیار ناامید خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه "جونگ آنگ" و "دونگا" کره جنوبی گزارش دادند که فعالیت‌های ماشین‌های حمل محموله در نزدیکی کارخانه‌ای در منطقه "سانومدونگ" در پیونگ یانگ دیده شده، مکانی که اولین موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی که حتی قابلیت رسیدن به آمریکا را دارد، تولید کرد.

"سوهون" رئیس سرویس اطلاعات کره جنوبی نیز به قانون گذاران این کشور اعلام کرد که او عملاً فعالیت‌های مرتبط با موشک‌ها را مشاهده کرده است.

همچنین این مقام اعلام کرد که کره شمالی حتی بعد از اولین نشست خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته در سنگاپور غنی سازی اورانیوم خود را در مرکز هسته‌ای "یونگ بیون" ادامه می‌دهد.

این گزارش‌ها بعد از نشست شکست خورده کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ منتشر شد.

کارخانه سانومدونگ تولید کننده دو موشک قاره‌پیمای "هواسونگ -۱۵" برای کره شمالی بود، این موشک‌ها از دوربردترین موشک‌های کره شمالی هستند که قادر به پرواز تا بیش از ۱۳ هزار کیلومتر هستند. بعد از آزمایش یک هواسونگ -۱۵ جدید سال گذشته توسط کره شمالی، این کشور اعلام کرد که نیروی هسته‌ای کشورش تکمیل شده و این درست قبل از مذاکرات با کره جنوبی و آمریکا بود.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی و وزارت دفاع این کشور اما از اظهار نظر و تأیید فعالیت‌های مجدد هسته‌ای کره شمالی سر باز زدند و اعلام کردند که آنها با همکاری نزدیک آمریکا در حال نظارت مستقیم بر فعالیت‌های کره شمالی هستند.

همچنین هیچ واکنش سریعی از سوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز صورت نگرفته است.

روز سه شنبه، دو اندیشکده آمریکایی و سازمان آگاهی کره جنوبی اعلام کردند که کره شمالی در حال بازسازی مجدد ایستگاه پرتاب ماهواره‌ای "سوهه" است حتی با وجود اینکه مذاکرات هانوی اتفاق افتاد.

کره شمالی سال گذشته در راستای تعهداتش با ترامپ در نشست تاریخی سنگاپور یک موتور آزمایش موشکی در ایستگاه سوهه را نابود و تخریب کرد.

در همین حال هنگامی که در دفتر ریاست جمهوری از ترامپ پرسیدند که آیا کره شمالی عهد خود را شکسته است یا خیر او گفت: اگر چنین اتفاقی افتاده باشد من خیلی ناامید خواهم شد.

ترامپ که خواستار پیروزی سیاست خارجی‌اش در مورد کره شمالی است برای دهه‌ها نظرات پیشینیان خود را مبنی بر پرخطر بودن کره شمالی رد کرده و اظهار داشته که روابط خوبی با کیم جونگ اون دارد. اما حتی همین دید مثبت ترامپ نتوانسته تا فاصله زیاد دو طرف را کم کند.

یکی از مراکز نظارتی واشنگتن اعلام کرد که بر طبق آخرین عکس‌های دریافتی راه آهنی که وظیفه انتقال تجهیزات موشکی را به عهده داشت هم اکنون کامل شده است. جرثقیل‌ها از ایستگاه پرتاب رفته‌اند و تجهیزات حرکت موشک‌ها به انتهای این ایستگاه منتقل شده‌اند.

یکی از افراد این مرکز نظارتی به رویترز گفت: اما ما هیچ نتیجه‌گیری‌ جز اینکه آنها در حال بازسازی کارخانه هستند نمی‌کنیم‌ هیچ مدرکی نیست که چیزی بیشتر از این را نشان دهد.

یک منبع دولتی آمریکا گفت احتمالاً فعالیت ایستگاه سوهه پیش از نشست هانوی شروع شده.110نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: