3:11 صبح | ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
کد خبر: 58679 تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۱۸ اسفند - 7:25 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

همتی نحوه برخورد با عوامل گرانی کالا را اعلام کرد

رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود از معایب تخصیص ارز ترجیحی خبر داد و گفت: ضعف در توزیع و نظارت باعث شد یارانه ارز ترجیحی از مردم فاصله گرفته و به سمت دلالان برود.

به گزارش گفت و گو نیوز به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

تشدید تحریم ها بیشترین تاثیر منفی را بر اقشار کم درآمد و آسیبپذیر جامعه دارد. لذا طبیعی است که مهم‌ترین بحث‌های دولت و بانک مرکزی بر نحوه تامین کالاهای اساسی و داروهای مورد نیاز مردم متمرکز شود.

موانع و اشکالات سیستم توزیع موجب شده که علیرغم تاثیر اولیه ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی در کنترل تاثیر شوک طرف عرضه، معایب آن به تدریج آشکار گشته و با افزایش قیمت آنها در بازار، ضمن ایجاد رانت، موجب افزایش سطح عمومی قیمتها شده است.

در واقع اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی به علّت طبیعت بازار در اقتصاد و ضعف سیستم توزیع و نظارت نتوانسته در میان مدت از افزایش قیمت آنها جلوگیری کند و لذا، تدریجا در بیشتر موارد به یارانه از مصرف‌کننده فاصله گرفته و نصیب واسطه‌ها شده است.

بانک مرکزی با جدیت دنبال آسیب‌شناسی این موضوع بوده و با ارائه گزارشات لازم، پیگیر موضوع است. دولت نیز مسئله را در دستور کار خود دارد و طبعا تصمیم مناسب را در این خصوص اتخاذ خواهد کرد.

110


برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,همتی,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: