9:28 صبح | ۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن
کد خبر: 59054 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ فروردين - 5:42 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

تشریح اولویت‌های وزارت کشور برای جبران خسارت ناشی از سیل

وزیر کشور گفت: اولویت اول ما تعیین خسارت‌های وارده و پرداخت به کسانی است که واحد تولیدی و محصول زراعی داشتند و همچنین تامین وسایل زندگی سیل‌زدگان است.

به گزارش گفت و گو نیوز و به نقل از ایسنا عبدالرضا رحمانی فضلی در جمع خبرنگاران و در حاشیه اولین جلسه  قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده که امروز با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف برگزار شد، اظهار کرد: تصمیماتی در این جلسه گرفته شد و ساختار قرارگاه نیز مورد تصویب قرار گرفت.همچنین کارگروه‌های پنجگانه و شرح وظایف هر کدام از این کارگروه‌ها تصویب شد. میزان خسارت‌ها و برنامه‌ها و اقداماتی که هر کدام از دستگاه‌ها باید انجام می‌دادند، ارائه ومقرر شد که تمام این برنامه‌ها ظرف مدت دو روز زمان‌بندی و این زمان بندی به قرارگاه اعلام شود. ما نیز با تعیین نظارت‌هایی مسیر انجام کار را دنبال خواهیم کرد.

وزیر کشوردر ادامه گفت:در این جلسه بحث منابع نیز مطرح شد. با توجه به توصیه مقام معظم رهبری و تاکید رئیس جمهوری همه منابع لازم برای این موضوع هم از ردیف‌های بودجه‌ای، هم ماده از ۱۰ و ۱۲ بحران و هم بیمه‌ها و بانک‌ها  و در صورت نیاز استفاده از صندوق توسعه مدنظر قرار داشت و در جلسه مطرح شد. همچنین مکانیزم تعیین خسارت‌ها و ارزیابی دقیق آن‌ها توسط دستگاه‌ها ارائه شد.

وی افزود: مقرر شد که همه دستگاه‌ها با هماهنگی و اطلاع قرارگاه کار را انجام دهند یعنی هیچ هزینه و هیچ نوع کمک و پرداختی بدون هماهنگی  با قرارگاه انجام نمی‌شود همچنین مصوب شد که در امر نوسازی و بازسازی از همه ظرفیت کشور از جمله همه نهادهای اجرایی و دستگاه‌های عمومی، غیردولتی، نیروهای مسلح و مردم استفاده کنیم.

وزیر کشور در ادامه اظهارکرد:مقرر شد که بنیاد مسکن دستورالعملی را تهیه و ابلاغ کند و هر کس در کشور هر چقدر می تواند مسکن بسازد و در این امر مشارکت کند و متناسب با  دستورالعمل کارش را پیش ببرد. دولت نیز کمک‌ها و حمایت‌های لازم را خواهد کرد.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در خصوص بحث اطلاع‌رسانی و تبلیغات با شایعاتی در فضاهای رسانه‌ای بیگانه همچنین با تحریک و تحرکات مواجهیم، گفت:اولاً باید اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم به‌موقع باشد تا بتوانیم با این کار و هماهنگی‌های لازم رسانه‌ای، مشارکت را افزایش دهیم و موجب آرامش افرادی شویم که خسارت دیده و سیل‌زده هستند.

وی اضافه کرد: موضوع دیگر نیز اسکان موقت است که به عنوان مسئله مهمی در جلسه مطرح شد زیرا هوا در خوزستان و لرستان در حال گرم شدن است و زندگی مردم در زیر چادرها با مشکل مواجه خواهد شد. بایستی برای اسکان موقت با بنیاد مسکن جلسه بگذاریم و تلاش خواهیم کرد که حداقل شرایط زیست مناسب را برای سیل‌زدگان فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم که حداقل شرایط زیستی مناسب را برای هموطنان فراهم کنیم ،گفت: مرحله اول سیل که مرحله مقابله و مدیریت مسئله بود را پشت سر گذاشتیم و توانستیم تخریب‌ها را کم کنیم و هزینه‌های انسانی را کاهش دهیم. به جز استان خوزستان سیل در مناطق دیگر به خوبی مدیریت شده است و می توان گفت مرحله مقابله به اتمام رسیده است. مگر اینکه سیل‌های جدید در پیش رو داشته باشیم مانند سیل دو شب قبل درکلات.

وزیر کشور تاکید کرد: مسئله مهمتر بازسازی و نوسازی است و امیدواریم در این مرحله با حمایت و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، نهادهای غیر دولتی و به ویژه همه مردم بتوانیم در این حوزه نیز کارآمدی نظام را هم برای مردم و هم در دنیا به منصه ظهور بگذاریم.

رحمانی فضلی افزود: کاری که در مقابله و مدیریت سیل در ۲۵ استان با این حجم از بارندگی صورت گرفت قابل ارائه در همه دنیا است و می‌توان به عنوان یک مدیریت بسیار جامع و مناسب ارائه کرد. ما با این مقوله آشنا هستیم و مرتب این مسئله را در کشورهای مختلف پیگیری کرده‌ایم و اطلاع دقیق داریم. اقداماتی که ما انجام دادیم قابل مقایسه با کشورهای دیگر نیست چون هم توانستیم خسارت جانی را به حداقل برسانیم و هم  ازخسارت‌های مالی بسیار سنگین جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: این سیل می‌توانست شهرهای گرگان، بخشی از اهواز، سوسنگرد، حمیدیه، بستان و رُفّیّع را زیر آب ببرد اما در هیچ کدام از این شهرها‍ سیل جاری نشد چرا که مدیریت مناسب صورت گرفت. همه دستگاه‌ها و مردم تلاش کردند و امیدوارم در مرحله بازسازی و نوسازی نیز این تلاش‌ها و همدلی‌ها ادامه داشته باشد تا برگ دیگری از کارآمدی نظام را در این حوزه محقق کنیم.

رحمانی فضلی در پاسخ به این سوال که آیا آماری از میزان خسارت وارد شده به مناطق سیل‌زده وجود دارد، گفت: مجموعه خسارت‌های برآورده شده در کمیته خسارت‌ها حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان تاکنون برآورد شده است. این برآوردها دقیق و کامل نیست و برآورد اولیه است و هم در بررسی‌هایی که مطابق با شاخص‌ها و استانداردها است امکان تغییر وجود دارد و هم امکان دارد بخشی از خسارت ها دیده نشده باشد. خسارت‌هایی که از این به بعد وارد می شود نیز قابل محاسبه است اما در حال حاضر رقم ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی در پایان گفت: رئیس جمهوری قرارگاه ایجاد کردند و در این قرارگاه همه فعالیت‌ها را در وزارت کشور بررسی می‌کنند. با همه دستگاه‌ها در این چند روزه جلسات مختلف برگزار کرده‌ایم و برنامه زمان بندی از دستگاهها درخواست کردیم و یقین داریم می‌توانیم سرعت بالایی داشته باشیم و با اطمینان بیشتری حرکت کنیم. بعد از این جلسات نیز که فکر ما از حوزه مقابله راحت شود حتما به استان‌ها سفر خواهیم کرد و چند روزی در خوزستان و گلستان و لرستان مستقر خواهیم شد و موضوعات را از نزدیک بررسی کرده و در استان‌ها نیز برای اینکه این تصمیمات پیگیری شود ستادهای مدیریت بحران در استان‌ها را مسئول متناظر این قرارگاه خواهیم کرد و استاندار رئیس این ستاد است و براساس زمان‌بندی اعلام شده نتیجه را به ما گزارش خواهد داد.

110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
تصاویر اختصاصی بی‌بی‌سی از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند مدعی العموم باید کدخدایی، علم الهدی، کوشکی و زینب ابوطالبی را تحت تعقیب قرار می داد اعتراض تیم های ایران به کنفدارسیون فوتبال آسیا رسمی شد/ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT ماندن یا رفتن؛ از کیمیا علیزاده تا زینب ابوطالبی جدال بر سر انتخابات شورای نگهبان پاسخی دارد؟