1:26 صبح | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
کد خبر: 59232 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۵ ارديبهشت - 11:53 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

واکنش تکراری "اتحادیه اروپا" به تحریم های تازه آمریکا: محکوم می کنیم!

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های نفتی و محدودیت‌های هسته‌ای جدید آمریکا علیه ایران محکوم کرد.این بیانیه مشترک به امضای وزیران خارجه بریتانیا، آلمان، فرانسه و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا رسیده است و توسط وزرات امور خارجه بریتانیا روز شنبه ۴ ماه مه (۱۴ اردیبهشت) منتشر شد.

گفتگو نیوز: اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های نفتی و محدودیت‌های هسته‌ای جدید آمریکا علیه ایران محکوم کرد.این بیانیه مشترک به امضای وزیران خارجه بریتانیا، آلمان، فرانسه و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا رسیده است و توسط وزرات امور خارجه بریتانیا روز شنبه ۴ ماه مه (۱۴ اردیبهشت) منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری نواندیش در بخشی از این بیانیه که یورونیوز آن را منتشر کرده آمده است: «ما...با تاسف و نگرانی تصمیم ایالات متحده آمریکا در لغو معافیت‌های نفتی ایران را دنبال می‌کنیم.»

این بیانیه مشترک به امضای وزیران خارجه بریتانیا، آلمان، فرانسه و همچنین نماینده عالی اتحادیه اروپا رسیده است و توسط وزرات امور خارجه بریتانیا روز شنبه ۴ ماه مه (۱۴ اردیبهشت) منتشر شد.

در بخش دیگری از بیانیه با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران، آمده است: «ما همچنین نگرانی خود را از تصمیم آمریکا در تمدید نکردن کامل معافیت‌های مربوط به برنامه‌ هسته‌ای ایران ابراز می‌کنیم.»

همچنین این بیانیه تاکید کرده است که لغو تحریم‌های هسته‌ای بخش مهمی از برجام است که هدف آن نه فقط تاثیر مثبت بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران است بلکه از همه مهمترین تاثیر بر زندگی ایرانی‌هاست.

امضا کنندگان این بیانیه، «تاسف عمیق» خود را از تحریم‌های مجدد آمریکا پس از خروج این کشور از برجام ابراز کرده‌اند. آن‌ها هچنین بار دیگر تعهد خود به برجام را اعلام کردند.

در این بیانیه همچنین به پایبندی ایران به برجام طبق گزارش آژانس انرژی اتمی اشاره شده است. امضاکنندگان بیانیه از ایران خواسته‌اند که همچنان در برجام باقی بماند و ضمن پایبندی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، تعهدات خود در این زمینه را به طور کامل انجام دهد.

آن‌ها همچنین تاکید کرده‌اند که تلاش می‌کنند تجارت قانونی با ایران را از طریق اینستکس ادامه دهند.

روز گذشته همزمان با پایان مهلت معافیت تحریمی آمریکا برای ادامه همکاری‌‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، واشنگتن از اعمال تحریم‌های بیشتر در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران خبر داده بود.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا هرگونه همکاری کشورهای ثالث در زمینه توسعه نیروگاه اتمی بوشهر و یا انتقال اورانیوم غنی شده و آب سنگین به خارج ایران می تواند به تحریم کشورهای مزبور منجر شود.

در بیانیه دولت آمریکا همچنین تاکید شده است: «وزیر خارجه، مایک پمپئو در چهارچوب سیاست دولت مبنی بر فشار حداکثری بی‌سابقه بر ایران برای ممانعت از تمامی اقدامات مخرب این کشور، از روز ۴ مه (۱۴ اردیبهشت) محدودیت‌های موجود علیه برنامه هسته‌ای ایران را سخت‌تر می‌کند.»

کاخ سفید به تازگی همچنین معافیت هفت کشور برای خرید نفت ایران را نیز تمدید نکرد و فشار بر تهران را به بالاترین میزان از زمان خروج از برجام رساند.

این اظهار نظر اروپایی ها در حالی است که جواد ظریف روز گذشته با انتقاد از انفعال کشورهای اروپایی گفت که آن ها تنها کمتر از 10 درصد از تعهدات در قبال برجام را انجام داده اند.

ظریف در ادامه گفتگو با پایگاه خبری آمریکایی افزود: «اروپا، همانطور که به درستی اشاره کردید، تنها کمتر از 10 درصد از تعهدات خود در قبال برجام را ایفا کرده است: در حقیقت در اظهارنظرات عمومی بیش از 100 درصد (به تعهداتشان عمل کرده‌اند) ولی در حقیقت کمتر از یک درصد از تعهدات خود را عملی کرده‌اند. من معتقدم که اگر اروپا می‌خواهد در جایگاه مطرح کردن خواسته‌هایش قرار گیرد، باید به جای حرف زدن سرکیسه را شل کند. تا زمانیکه آنها چنین نکنند (در حقیقت به تعهداتشان پایبند نباشند)، خطر از بین رفتن کل دستاورد (برجام) وجود دارد».

فعلا به نظر می رسد اروپایی ها کاری جز محکوم کردن از دستشان بر نمی آید و باید دید بالاخره کی دست به اقدامی ملموس و عملی خواهند زد.
 
نواندیش
 
110
 
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: