12:44 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 59255 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۷ ارديبهشت - 11:11 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

علی مطهری: بررسی و رد مصوبۀ مجلس چه ربطی به هیأت عالی نظارت دارد؟

در پی اظهار نظر هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام ( زیر مجموعۀ مجمع تشخیص مصلحت نظام) دربارۀ مصوبۀ استانی شدن انتخابات، علی مطهری نمایندۀ تهران و نایب رییس مجلس شورای اسلامی پرسیده است: به این هیأت چه ربطی دارد و هشدار داده است: مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان دوم نشود.

گفتگو نیوز: در پی اظهار نظر هیأت عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام ( زیر مجموعۀ مجمع تشخیص مصلحت نظام) دربارۀ مصوبۀ استانی شدن انتخابات، علی مطهری نمایندۀ تهران و نایب رییس مجلس شورای اسلامی پرسیده است: به این هیأت چه ربطی دارد و هشدار داده است: مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان دوم نشود.


علی مطهری در کانال تلگرامی خود نوشته است: 

در خبرها از قول جناب آقای مصباحی مقدم آمده بود که هیات عالی نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام که زیرمجموعه مجمع تشخیص مصلحت نظام است مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات مجلس مبنی بر استانی شدن این انتخابات را بررسی و رد کرده است.

معلوم نیست بررسی مصوبه مجلس شورای اسلامی که کار شورای نگهبان است چه ربطی به این هیات دارد.

هیات مذکور صرفا می‌تواند نظرات خود درباره انطباق یا عدم انطباق یک طرح یا یک لایحه با سیاست‌های کلی را در حین بررسی آن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعلام نماید و تصمیم‌گیری با نمایندگان است.

حتی می‌تواند قبل از بررسی طرح یا لایحه در صحن علنی نظرات خود را به صورت مکتوب به اطلاع نمایندگان برساند و در نهایت تصمیم با نمایندگان است.

اما این هیات حق ندارد مصوبه مجلس شورای اسلامی را بررسی و انطباق یا عدم انطباق آن با سیاست‌های کلی را اعلام نماید به طوری که وارد روند قانون‌گذاری و تبدیل به شورای نگهبان دوم شود.

این کار نیاز به تغییر قانون اساسی و تبدیل مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس سنا دارد. لازم است رییس جدید مجمع تشخیص به این بدعت که در ماه‌های اخیر رایج شده و خلاف قانون اساسی است پایان دهند.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: