2:10 صبح | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
کد خبر: 59264 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت - 1:46 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

ظریف: امروز نوبت دنیاست که به تعهدات خود عمل کند

در طول یک سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با نشان دادن صبر راهبردی در برابر تلاش های ایالات متحده آمریکا برای نابود کردن برجام، نشان داده که همواره بر تعهدات بین المللی خود پایبند بوده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران به جهان نشان داده که به تعهدات خود پایبند است وامروز نوبت دنیاست که به تعهداتش در قبال تهران عمل کند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا از مسکو، محمد جواد ظریف پس از مراسم رونمایی از سردیس چهار تن از شعرای نامی ایران درمحل سفارت ایران درمسکو در جمع خبرنگاران افزود: نشان داده ایم کشوری کهن با صبر زیاد هستیم اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت کنیم و امروز نوبت دنیا است که به تعهد خود عمل کند.
وی افزود: من یقین دارم که دولت روسیه در این زمینه پیشگام خواهد بود.
وزیر خارجه گفت: در طول یک سال گذشته جمهوری اسلامی ایران با نشان دادن صبر راهبردی در برابر تلاش های ایالات متحده آمریکا برای نابود کردن برجام، نشان داده که همواره بر تعهدات بین المللی خود پایبند بوده است.
وی افزود: ایالات متحده نه تنها در یک سال گذشته ناقض قطعنامه شورای امنیت و برجام بوده بلکه تلاش کرده کشورهای دیگر دنیا را با فشار و قلدری و زورگویی وادار به نقض برجام و مهم تر از آن نقض قطعنامه شورای امنیت کند.
ظریف تصریح کرد:آخرین اقدام آمریکا در روز چهارم ماه می 2019، در واقع اجرای برجام را غیرممکن کرد و تلاش کرد با فشار و تهدید و قلدری از فعالیت های هسته ای که در چارچوب برجام انجام می شد، مانع شود.
وی ادامه داد: یکی از این فعالیت ها انتقال آب سنگین و اورانیوم غنی شده ایران بود و امروز جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته که در پاسخ به اقدام ایالات متحده و بی عملی کشورهای اروپایی عضو باقی مانده برجام، اقداماتی اتخاذ بکند که برجام آن را مشروع می شمارد.
وی خاطرنشان کرد:این اقدام جمهوری اسلامی ایران یک فرصت شصت روزه رابرای اعضای باقی مانده برجام ارائه می کند که بتوانند با تامین حقوق ایران در برجام، برجام را به حالت اولیه برگردانند.
وزیر خارجه گفت: اقدام ایران اقدام خارج از برجام نیست وبه معنای خروج از برجام نیست. بلکه اقدام ما برخلاف اقدام ایالات متحده که نقض برجام و نقض قطعنامه 2231 است در چارچوب برجام می باشد.
وی یادآوری کرد:رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز نامه ای را به روسای کشورهای باقی مانده در برجام یعنی آقای پوتین، آقای شی جین پینگ، خانم مرکل، خانم می و آقای مکرون ارسال کرد.
ظریف در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد:گرچه به لحاظ حقوقی نامه ای که ما برای روسای 1+4 نوشتیم متحدالشکل است اما دیدگاه ما نسبت به اعضای مختلف 1+4 یکسان نیست.
وی افزود: ما شرکایی که در دوران های سخت در کنار ایران بودند را هیچگاه در کنار دیگران قرار نخواهیم داد.
ظریف تصریح کرد:حضور بنده همزمان با اعلام این اقدام جمهوری اسلامی ایران در مسکو نشان دهنده این است که ما برای نقش روسیه در این زمینه و در استفاده از پنجره رو به بسته شدن دیپلماسی اهمیت ویژه ای قائل هستیم.
وی با بیان اینکه انتخاب ایران همواره گفت وگو است،اظهار داشت: ما ملت گفت وگو هستیم و تاریخ ما تاریخ گفت و گو است. ما بزرگانی همچون حافظ، سعدی، رودکی، فردوسی و مولوی داریم که گفت وگو را در سالیان و قرنهای قبل نهادینه کرده و پیام ایرانیان را به جهان رسانده اند.
وی ادامه داد:ما پیرو مکتبی هستیم که همگان را به گفت وگو دعوت می کند ولی در برابر زورگویی همواره ایستاده ایم.هفت هزار سال تاریخ شهرنشینی ما همین دوگانه گفت وگو و مقاومت شکل گرفته است.
وی تاکید کرد: امروز زمان گفت وگو و مهم تر از گفت وگو اقدام است.
ظریف خاطرنشان کرد: اعضای باقی مانده برجام تاکنون مواضع خوبی اتخاذ کرده اند امروز باید آمادگی این را پیدا کنند که برای حفظ یک دستاورد مهم دیپلماتیک اقدام هم بکنند.آنچه که ایران می خواهد هیچ چیزی بیشتر از حقوقش در برجام نیست. هیچ چیز بیشتر از آن نیست که کشورهای باقی مانده عضو برجام چهار بار در سطح معاونین وزرا و وزیران در یک سال گذشته تعهد کرده اند.
ظریف گفت:هر زمان که آنها به تعهداتشان عمل کنند همان زمان تمامی اقدامات ما به امروز بازخواهد گشت و به میزانی که آمادگی داشته باشند به برجام متعهد بمانند ایران به همان میزان متعهد خواهد بود و نه بیشتر. ما به دنیا نشان دادیم که متعهد به برجام هستیم.
وی افزود:ایران کشوری کهن با صبری زیاد است اما حاضریم برای حقوق خود مقاومت کنیم. نوبت دنیاست که به تعهدش عمل کند من یقین دارم که دولت روسیه در این زمینه پیشگام خواهد بود.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: