2:35 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور
کد خبر: 59336 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت - 12:06 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی روان و قابل دسترس

در شرایطی که همه بلندگو ها از افزایش تنش بین ایران و آمریکا سخن می گویند احمد مازنی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری متفاوت سخن از دیپلماسی پارلمانی برای رفع موانع برجام به میان آورد.

گفتگو نیوز: در شرایطی که همه بلندگو ها از افزایش تنش بین ایران و آمریکا سخن می گویند احمد مازنی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری متفاوت سخن از دیپلماسی پارلمانی برای رفع موانع برجام به میان آورد.

در جهان امروز با توجه به گستردگی و پیچیدگی‌های مناسبات سیاسی نیاز است که یک کشور از همه ابزارهای خود برای بیان دیدگاه‌ها و تامین منافع خود استفاده کند، همان طور که دولت‌های مختلف در اقصی نقاط دنیا با هم در ارتباط هستند، روابط میان پارلمان‌ها هم رسم دیرینه‌ای است که همواره وجود داشته است.

اشتراکات زیاد تاریخی، فرهنگی و دینی ایران با کشورهای منطقه خاورمیانه به خصوص با همسایگان و نیز پیوندها و فرصت های اقتصادی ملی و منطقه ای که می تواند بسترساز همکاری های گسترده ای باشد.

گسترش دیپلماسی پارلمانی به عنوان راهکاری برای تحقق همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوده و جایگاه پارلمان ها در حل و کاهش تنش های بین المللی در کنار وزارت امورخارجه کشورها و همچنین انعقاد قراردادهای اساسی بین کشورها قابل شناسایی است.

بخشی از دیپلماسی پارلمانی ایران بر مذاکرات دیپلماتیک با بازیگران همفکر در سطوح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، متمرکز شده است.

پیشنهاد برقراری روابط پارلمانی با عناصر معقول در مجلس نمایندگان و کنگره آمریکا

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ایران ضمن اتخاذ تصمیم کنونی می تواند با عناصر معقول و منطقی که در کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا هستند، روابط پارلمانی برقرار کند، البته با اجازه مقام معظم رهبری و بررسی عمیق این ایده در شورای عالی امنیت ملی می‌توانیم منافع مردم ایران را در قالب دیپلماسی پارلمانی تامین کنیم.

وی افزود: اتحادیه اروپا و مجالس اروپایی هم روابط خوبی با مجلس ایران دارند که ما از این ظرفیت هم می‌توانیم استفاده کنیم، همچنین با کشورهای شرقی مانند چین، کره جنوبی و هند و روسیه می‌توانیم تعامل قوی‌تری داشته باشیم. مردم باید صبوری به خرج دهند زیرا در پیچ تاریخی خاص قرار گرفتیم.

مازنی با تاکید بر اینکه مسئولان جمهوری اسلامی در تلاشند تا روابط به خشونت کشیده نشود، گفت: مقامات جمهوری اسلامی به دنبال تامین منافع ملت ایران و حفظ عزت ملت ایران است و ایران در شرایط کنونی به دنبال خروج از برجام نیست لذا این نوع مباحث انحرافی است که پرداختن به آن به نفع ما نیست. این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی به کمک کشورهای حافظ منافع ایران و آمریکا ماند سوئیس و الجزایر می‌تواند به دنبال برقراری روابط پارلمانی با آمریکا باشد، همچنین از ظرفیت کشورهایی مانند عراق، چین، هند و روسیه که رابطه خوب با ما و آمریکا دارند، می‌توانیم بهره ببریم.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما به خود اعتماد داریم و همانگونه که طی مدت زمان مشخص توانستیم با کشورهای بزرگ دنیا مذاکره کنیم هم‌اکنون هم می‌توانیم در این مسیر گام برداریم، در شرایط کنونی هم که خط تماس بین دولت‌ها بسته است می‌توان راه بین مجالس را باز کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: این مسائل منافاتی با آمادگی و تقویت حوزه دفاعی جمهوری اسلامی ندارد، ما باید تلاش کنیم تا ضمن آمادگی برای جهاد، مناسباتمان را با گفت‌وگو و از طریق دیپلماسی فرهنگی و عمومی حل کنیم، راه دیپلماسی پارلمانی نیز باز است.

 

ما برای تحریم‌ها و نه ترس از حمله مذاکره کردیم

یک فعال سیاسی نیز معتقد است: ما برای تحریم‌ها و نه ترس از حمله مذاکره کردیم؛ چراکه غرب در وضعیتی نبود به ما حمله کند، هدف‌مان برداشته شدن تحریم‌ها بود که باید غربی‌ها به تعهدات خود عمل کنند.

جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «جهان امروز جهان افکار عمومی است» اظهار کرد: از افکار عمومی به عنوان یک ابزار علیه سیاست خارجی دولت‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند کشورها را زمین‌گیر کند. 

 

دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی روان و قابل دسترس

در مجموع باید گفت دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی روان و قابل دسترسی است که در عین حال تسهیل کننده دیپلماسی در سطح دولت هاست و می تواند فضا را برای گسترش روابط در سطوح سیاسی و اقتصادی فراهم کند.گسترش دیپلماسی پارلمانی به عنوان راهکاری برای تحقق همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بوده و جایگاه پارلمان ها در حل و کاهش تنش های بین المللی در کنار وزارت امورخارجه کشورها و همچنین انعقاد قراردادهای اساسی بین کشورها قابل شناسایی است.

 

 

 

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: