3:42 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور
کد خبر: 59358 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت - 10:33 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

معرفی ۱۰۰ بزرگ فرهنگ و عالم دین در ۱۰ سال/ لزوم تعریف جدید برای بازسازی اخلاقی

«ضرورت دادن جایزه‌ی اخلاق و نیایش برای بسنده نکردن به شرایط نامطلوب موجود است، ضرورتی که بر تاکید تهیه تعریف جدیدی برای بازسازی اخلاقی جامعه در شرایط نوین نیاز دارد.»

گفتگو نیوز: به گزارش ایسنا، در دهمین دوره جایزه «اخلاق و نیایش» که یک شنبه ۲۹ بهمن در سالن همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، احمد مسجد جامعی - عضو شورای اسلامی شهر تهران - جایزه اخلاق را کاری مستقل دانست که بدون اتکا به بخش دولتی و با همت اهل هنر برگزار شده و ادامه داد: برگزاری جایزه اخلاق امسال ضرورت بیشتری دارد چرا که بالاترین شکست یک جامعه شکست اخلاقی است .

او با اشاره به این که  بازسازی اخلاقی جامعه در شرایط نوین با وضعیتی که در شرق و غرب عالم شاهد هستیم و در حوزه‌های اجتماعی و رسانه‌ای تعاریف می‌بینیم، تعریف جدیدی می‌طلبد، تأکید کرد: برای اینکه فقط به نقد شرایط نامطلوب موجود، بسنده نکنیم، دادن این جایزه‌ها ضروری است .

 

مسجدجامعی با تاکید براین‌که درجایزه اخلاق تا کنون افراد و چهره‌هایی معرفی شدند که چراغ اخلاق را بر افراشتند، گفت: در 10 سال گذشته حدود ۱۰۰ نفر از بزرگان را در حوزه فرهنگ، پژوهش و عالمان دین معرفی کردیم.

وی در ادامه یاد اساتیدی از جمله قیصر امین‌پور، طاهره صفارزاده، استاد شعرباف، سید مهدی طباطبایی و گرجی را نمونه‌هایی از اخلاق در دوران معاصر را گرامی داشت.

همایشی برای رسیدن به کمال

اشرف بروجردی - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران - در سخنانی با بیان این که این همایش سالانه در جهت شناساندن اخلاق مدارانی است که با اخلاق و رفتار و منش خود می‌توانند نمونه انسانی آزاده و پایبند به ارزش‌ها باشند، افزود: برای برگزاری این همایش جمع شدیم تا بار دیگر متذکر شویم که هدف از آفرینش ما رسیدن به کمال است.

بروجردی باور به وحدانیت ذات حق را عاملی برای آزاد کردن انسان‌ها از بندگی دیگر انسان‌ها دانست و ادامه داد: این اندیشه که بشر نمایه و عظمت آفرینش است و خدا او را جانشین خود روی زمین آفریده و شناخت ذاتش را نشان گرفته از شناخت این مخلوق می‌داند.

وی با اشاره به این که مهرورزی،  عطوفت، محبت و عشق به آفریده‌های خدا لازمه تعامل و همزیستی با یکدیگر است، ادامه داد: به طوری که چنانچه پشتوانه این اخلاق باور به خدا و شریعت باشد، دین از محدوده ذهنی و زندگی شخصی به باور افراد در جامعه تبدیل می‌شود .

او همچنین با بیان اینکه عشق به انسان‌ها زمینه‌ساز کرامت نوع بشر است، گفت: ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها در بین تمام فرهنگ‌ها یکسان خواهد بود و در همه جوامع ظلم و دروغ و تجاوز مذموم و عدالت و وفای به عهد پسندیده می‌شود.

وی تاکید کرد: در چنین جامعه‌ای کرامت انسان‌ها حفظ می‌شوند و افراد جامعه نمی‌توانند حرمت‌ها را نادیده بگیرند که شرط آن آزاد اندیشی و آزاد زیستن است .

اگر اخلاق به عادت تبدیل شود،جوهر خود را از دست می‌دهد

همچنین عبدالرضا داوری اردکانی در سخنانی گفت: فکر جایزه اخلاق و نیایش کار خوبی است چون ما به چیزهای زیادی نیاز داریم و به اخلاق بیشتر از سایر چیزها نیاز داریم.

وی با بیان اینکه حرف زدن درباره اخلاق آسان است، ادامه داد: وقتی اخلاق هست راجع به آن حرف نمی‌زنند، همان طور که ماهی در آب به آب فکر نمی‌کند، وقتی اخلاق به درس تبدیل شود آن زمان نقص بزرگی در زندگی و روح و جان آدمی رخ داده است.

وی با بیان اینکه بشر همیشه اخلاق داشته، اضافه کرد: اخلاق را نباید با عادات یکی دانست، چون اگر اخلاق به حرف و عادت تبدیل شود، جوهر خود را از دست داده است.

وی با بیان اینکه باید به فکر اخلاق بود، گفت: باید غمخوار اخلاق بود. اگر اخلاقی فکر کنیم قانون جایگاه خود را پیدا می‌کند.

در پایان این آئین سالانه نیز که افراد و هنرمندانی مانند سید محمد احصائی، لوریس چکناورایان، مجید مجیدی، شهیندخت ملاوردی و رضا بابک، پیام شریعتی، علی‌رضا تابش و ... حضور داشت، از ۱۳ اندیشمند، هنرمند در حوزه‌های مختلف مانند تجسمی، معماری، خوشنویسی، میراث فرهنگی و سینما و تئاتر با اهدای لوح و نشان این جایزه تقدیر شد.

سید فتح‌الله مجتبایی - نویسنده، مترجم ایرانی و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی - برگزیده حوزه فلسفه شناخته شد.

آیت‌الله محمود امجد - استاد اخلاق - به عنوان برگزیده در حوزه علوم دینی تقدیر شد.

محمد صادق پیروز برگزیده بخش کنشگر اجتماعی معرفی شد.

محمود زند مقدم - نویسنده، مردم‌شناس و بلوچستان پژوه - در بخش علوم اجتماعی برگزیده و معرفی شد.

کریم زمانی - مولوی شناس و مترجم قران و کتب ادعیه - به عنوان برگزیده بخش ادبیات و عرفان تقدیر شد.

فریبا مقصودی - نخستین بانوی خوشنویس قرآن در جهان اسلام - برگزیده بخش تجسمی معرفی شد.

برگزیده بخش ادبیات داستانی نیز جعفر مدرس صادقی - نویسنده مترجم و ویراستار - انتخاب شد.

قاسم رفعتی - خواننده ردیف دایره موسیقی ایرانی - برگزیده بخش موسیقی در جایزه اخلاق و نیایش معرفی شد.

گلاب آدینه - بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران - به عنوان برگزیده بخش تئاتر تقدیر شد.

اعظم الله کاظمی - استادکار مرمتگر محوطه‌های تاریخی - مانند قلعه دختر فیروزآباد، کاخ اردشیر بابکان و پل دختر و پل کشکان خرم‌آباد برگزیده حوزه میراث فرهنگی معرفی و تقدیر شد.

عباس عبدی برگزیده بخش مطبوعات معرفی شد.

عبدالرسول گلبن حقیقی به عنوان برگزیده حوزه سینما تقدیر شد.

شعله بلوچ نیز برگزیده بخش معماری انتخاب و تقدیر شد.

 

 

 

 

 

 

 

انظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: