3:23 صبح | ۱۳۹۸ يکشنبه ۳ شهريور
کد خبر: 59360 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت - 4:11 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

تورم 111 درصدی کالاهای وارداتی در سال 97

مرکز آمار ایران اعلام کرد: شاخص قیمت کالاهای وارداتی پارسال نسبت به سال 96 حدود 111.4 درصد افزایش یافت.

به گزارش گفتگو نیوز، بیشترین میزان افزایش در جمع کالاهای وارداتی در سال 97 به گروه «وسایل و دستگاه های اپتیک و عکاسی» با تورم 204 درصدی تعلق داشته و در رتبه بعدی گروه «ماشین آلات و وسایل مکانیکی و ادوات برقی» با تورم 157 درصدی قرار گرفته است.
شاخص قیمت کالاهای وارداتی، ‌روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور را طی دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد.
با توجه به اینکه قیمت کالاهای وارداتی یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها و نیز یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله به شمار می رود تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.
در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از همه کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می شود.
روش جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران ( ارزش بصورت ریالی و دلاری، کشور مبدأ و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز) صورت گرفته است.
برای محاسبه شاخص سال ١٣٩٧ از داده های مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی استفاده شده و بنابراین نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی است.
بر اساس گزارش های مرکز ملی آمار ایران، شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال ١٣٩٧ برابر با 1029 واحد است که نسبت سال قبل ١١١.٤ درصد افزایش داشته است
شاخص قیمت کالاهای وارداتی (دلاری، ١٠٠=١٣٩٠) نیز در سال ١٣٩٧ برابر با 272.9 واحد بوده که نسبت به سال قبل ١٥.٩ درصد افزایش داشته است.

منبع: ایرنا

110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: