9:09 عصر | ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد
کد خبر: 59424 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد - 9:25 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

پاسخ مجلس به اسیدپاشان

گفتگو نیوز / گروه اجتماعی: ۲۹ اردیبهشت ماه امسال مجلس میهمانان ویژه‌ای داشت؛ ۵ قربانی اسیدپاشی در جلسه علنی مجلس حاضر شدند تا همزمان با در دستورکار قرار گرفتن طرح تشدید مجازات اسیدپاشی شاهد تصویب این قانون باشند. به نظر می‌رسد حضور آنها در مجلس اثر خود را گذاشت و باعث شد نمایندگان با تصویب این طرح، ضمن تشدید مجازات عاملین اسیدپاشی، حمایت‌هایی را برای قربانیان که تا پیش از این از نگاه قانون مغفول مانده بودند در نظر بگیرند.

نمایندگان مجلس با تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی قصاص نفس یا عضو را در صورت مطالبه قربانی به عنوان مجازات مجرم تعیین کردند و حبس از ۵ تا بیش از ۲۵ سال(بسته به میزان جراحت وارده) را برای مجرم در نظر گرفتند؛ چرا که تا پیش از این احکام حبس طولانی برای مجرمان اسیدپاشی در نظر گرفته نمی‌شد، تا جایی‌که یک مجرم اسیدپاشی بعد از گذراندن هشت سال حبس خود برگشت و با قربانی خود ازدواج کرد!
همچنین پیش از این یکی از مشکلات قربانیان اسیدپاشی این بود که در بحث قصاص باید فرد آسیب دیده به همان مقدار آسیب، قصاص شود در حالی‌که از لحاظ پزشکیبسیار دشوار است که بتوان فردی را دقیقا به همان اندازه قصاص کرد. از طرفی بسیار از مجرمین اسیدپاش توانایی پرداخت دیه را نداشتند در نتیجهقربانی اسیدپاشی نه می‌توانست قصاص کند و نه دیه بگیرد.
برهمین اساس نمایندگان در جریان تصویب این قانون مصوبه‌ای را گذراندند که اگر در مواردی به علت مرگ یا فرار، دسترسی به مرتکب ممکن نباشد دیه از اموال وی و در صورت نداشتن مال یا کافی نبودن آن، تمام یا باقی‌مانده دیه از بیت‌المال پرداخت ‌شود و در مواردی که مرتکب شناسایی نشود دیه از بیت‌المال پرداخت می‌شود.
 
 
یکی دیگر از مشکلاتی که قربانیان اسیدپاشی با آن مواجه هستند طولانی شدن روند رسیدگی قضایی به پرونده‌های اسیدپاشی است؛ بعضی از قربانیان اسیدپاشی می‌گویند عاملین اسیدپاشی آنها با وثیقه‌ای آزاد شده‌اند و گاهی هم سر راه قربانیان قرار می‌گیرند تا موعد رسیدگی به پرونده آنها در دستگاه قضایی فراهم شود.
مجلس بر همین اساس در مصوبه خود مقرر کرد به دعاوی و شکایات مربوط به جرایم اسیدپاشی خارج از نوبت رسیدگی ‌شود؛ ضمن اینکه طبق مصوبه مجلس آزادی مشروط، تعویق و تعلیق و تخفیف مجازات برای عاملین اسیدپاشی ممنوع است مگر اینکه قربانی یا اولیای دم نسبت به مجازات تعزیری مرتکب نیز اعلام گذشت کرده باشد که در این صورت دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را یک درجه تخفیف دهد.
اما در کنار ایجاد بازدارندگی برای جرم اسیدپاشی که شاید اصلی‌ترین دلیل قانون‌گذار برای تشدید مجازات اسیدپاشی بوده، آنچه تاکنون درباره قربانیان اسیدپاشی مغفول مانده هزینه‌های سنگین درمانی آنهاست که بسیار از خانواده‌های قربانیان امکان تامین آن را ندارند؛ خصوصا اینکه تمامی هزینه‌های درمانی قربانیان اسیدپاشی از دقایق اول بعد از وقوع این حوادث از پوشش بیمه خارج است و در زمره عمل‌های زیبایی قرار می‌گیرد. این در حالی‌است که قربانیان اسیدپاشی که عمدتا زنان هستند و بیشتر از ناحیه صورت دچار آسیب و جراحت می‌شوند تا آخر عمر خود نیازمند اقدامات درمانی برای حفظ ظاهرشان هستند.
بنابراین طبق مصوبه جدید مجلس مقرر شد عامل اسیدپاشی علاوه بر جبران خسارت‌های مقرر، ملزم به پرداخت هزینه‌های درمان قربانی هم باشد. البته قانون‌گذار قیدی را هم قرار داد که اگر عامل اسیدپاشی قادر به پرداخت هزینه‌های درمان نباشد، هزینه‌های مربوطه از محل صندوق تأمین خسارتهای بدنی پرداخت ‌شود.
خدمات روان شناختی، مددکاری و توان بخشی هم از دیگر خدماتی است که قانون‌گذار در مصوبه جدید خود برای قربانیان اسیدپاشی در نظر گرفت. 
البته هنوز پرونده این طرح در مجلس بسته نشده و احتمالا مجلس در هفته جاری هم ادامه رسیدگی به این طرح را در دستور کار دارد. قربانیان اسیدپاشی نیز از نمایندگان خواسته بودند برای تکمیل مصوبات خود در این طرح، محدودیت‌هایی را برای خرید و فروش اسید در نظر بگیرند. بر همین اساس سیده فاطمه حسینی که طراح این طرح در مجلس بوده گفت که موضوع ضابطه مند کردن خرید و فروش اسید و سایر ترکیبات شیمیایی که به ایجاد محدودیت بر سر خرید و فروش اسید منجر خواهد شد را برای الحاق به طرح و تصویب در صحن علنی پیشنهاد خواهد داد.
شاید اگر پیش از این هم محدودیت خرید و فروش اسید وجود داشت پسر عاشق پیشه‌ای که بعد از درد و دل با یک راننده تاکسی درباره معشوقه‌اش از او توصیه می‌گیرد که «رویش اسید بپاش» نمی‌توانست به راحتی از چهارراه سیروس بیست لیتر اسیدسولفوریک 4 هزار تهیه کند و روی دختر مورد علاقه‌اش بپاشد.
به نظر می‌رسد حالا مرضیه ابراهیمی، معصومه عطایی، سیدمحسن مرتضوی، مریم زمانی و دخترش آرزو هاشمی نژاد، پنج قربانی اسیدپاشی که به همراه رضا درمیشیان کارگردان فیلم لانتوری(با موضوع اسیدپاشی) و اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسیدپاشی در مجلس حضور یافته بودند از نتیجه کار خود راضی باشند؛ اگرچه مرضیه که قربانی اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان است یک چشم و نیمی از صورتش را از دست داده، معصومه که هر دو چشمش را از دست داده در ازای حضانت پسرش از عامل اسیدپاشی خود که پدرشوهرش بوده اعلام گذشت کرده، محسن بعد از حدود ۱۰۰ بار عمل جراحی تنها از مرگ نجات پیدا کرده و آرزو که به همراه مادرش از سوی یکی از اقوامشان مورد اسیدپاشی واقع شده از مرتکب گذشته‌اند؛ اما لااقل تلاش آنها برای تصویب این قانون کمک می‌کند بعد از این ارتکاب این جنایت هزینه‌ سنگین‌تری برای مجرمین داشته باشد و شاید همین مرهمی بر دردهایشان باشد.
 
 
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: