7:12 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
کد خبر: 59584 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ خرداد - 8:08 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

باورهای دینی و ارزش‌های اجتماعی رقابت پذیر نیست

حجت الاسلام مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی نسل امروز درباره موضوع بی تفاوتی اظهار داشت: انسان در همه ابعاد موجودی اجتماعی است و نمی‌تواند نسبت به مسائل اطرافش بی تفاوت باشد چرا که آثار بی تفاوتی به خودش بازمی‌گردد.

به گزارش گفتگونیوز ، حجت الاسلام مازنی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی نسل امروز درباره موضوع بی تفاوتی اظهار داشت: انسان در همه ابعاد موجودی اجتماعی است و نمی‌تواند نسبت به مسائل اطرافش بی تفاوت باشد چرا که آثار بی تفاوتی به خودش بازمی‌گردد.

وی در پاسخ به این سوال که به بچه‌های نسل امروز که بی تفاوت هستند چه توصیه‌ای دارید که از مسیر درست به هدف برسند، گفت: این مساله صرفاً به نسل امروز برنمی گردد؛ در خطبه امام حسین (ع) در سرزمین منا و یک سال قبل از مرگ معاویه در جمع بزرگی از علما و بزرگان، ایشان، آنها را نسبت به بی تفاوتی مورد سرزنش قرار می‌دهد، مسیر حرکت رسول اکرم (ص) بعد از ایشان به انحراف رفته که نتیجه بی تفاوتی بوده است.

وی افزود: بی تفاوتی که از آنجا شروع شد یکی از آثارش که بسیار تلخ بود شهادت امام حسین (ع) در کربلاست، امام حسین (ع) در طول این مسیر که قبل از مرگ معاویه شروع کردند مساله بی تفاوتی را تذکر و هشدار دادند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه برخی مواقع دچار خطاهای هاله‌ای هستیم، گفت: مثلاً فرد احساس کند اگر الان به مسئله‌ای ورود کند آسیب وارد شود در حالی که ممکن است الان ورود نکند بعد به یک مساله بزرگ تبدیل شود که دودش به چشم خودمان هم برود.

عضو ناظر مجلس در ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به کارهای نظارتی در این حوزه گفت: همه دست اندرکاران قانون امر به معروف و نهی از منکر در سطوح مختلف نسبت به این قانون استنکاف داشتند و ما آن را از کمیسیون به صحن ارجاع دادیم که به زودی قرائت خواهد شد اما فرصت مجلس با توجه به ساختاری که دارد کافی نیست.

وی تاکید کرد: حاکمیت می‌تواند هزینه‌های امر به معروف و نهی از منکر را کم کند.

مازنی در پاسخ به این سوال که آیا امر به معروف و نهی از منکر سیاسی است، گفت: امام (ره) به نقل از مرحوم مدرس ذکر کردند که سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست در این صورت مداخله سیاست در یک امر دینی مطلوب است اما آنچه در جامعه ما به عنوان یک امر سیاسی تعریف می‌شود بیشتر سیاست به معنای مبتذل است یعنی مسائل جناحی.

وی اضافه کرد: یعنی اگر یک فرد اصلاح طلب مرتکب تخلفی در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی یا اقتصادی شد اصولگرایان علیه او وارد شده اما اصلاح طلبان یا دفاع می‌کنند یا سکوت که عکس این موضوع نیز هست و اگر اصولگرایان خطایی کنند اصولگرایان سکوت کرده و اصلاح طلبان علیه آنها وارد میدان می‌شوند.

مازنی در پاسخ به این سوال که باید این موضوع را خارج از دایره جناحی ببینیم، گفت: باید حوزه سیاست را تعریف کنیم، منافع ملی، باورهای دینی و ارزش‌های اجتماعی رقابت پذیر نیست؛ مسائل مربوط به حجاب زنان و عفاف مردان را نباید مسائل سیاسی به معنای مبتذل جناحی دانست؛ راه حل مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، پذیرش گفتگو است.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: