8:02 صبح | ۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
کد خبر: 59614 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ خرداد - 4:38 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

معافیت دهیاری ها از پرداخت مالیات، هدیه دولت و مجلس است

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها با بیان اینکه دهیاری ها از پرداخت مالیات معاف شدند، گفت: تحقق این مهم هدیه بزرگ دولت و مجلس شورای اسلامی به ۳۷ هزار و ۴۸ دهیاری کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «سید سلمان سامانی» امروز- دوشنبه- در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح بند ۳ ماده ۲ قانون مالیات‌های مستقیم درخصوص معافیت دهیاری از پرداخت مالیات اظهار داشت: در این لایحه دهیاری‌ها مدنظر قرار داده شده و نه مواردی که برخی نمایندگان مطرح کردند، در کمیسیون اصلی هم همین موضوع دهیاری‌ها به تصویب رسیده است که تحقق این مهم هدیه بزرگ دولت و مجلس شورای اسلامی به ۳۷ هزار و ۴۸ دهیاری کشور خواهد بود که اکنون با شرایط بسیار سخت و مضیقه‌های بسیار کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند.

** دهیاری‌ها کار عام المنفعه انجام می‌دهند

وی با تاکید بر اینکه یکی از افتخارات ما فعالیت دهیاری‌ها در سطح کشور است، افزود: دهیاری‌ها و شهرداری‌ها کار عام المنفعه انجام می‌دهند لذا یک بنگاه اقتصادی نیستند که برای تأمین مالی دولت بخواهیم از آنها مالیات دریافت کنیم، بسیاری از کارهایی که دولت باید انجام دهد آنها اجرای آن را برعهده گرفتند.
سامانی تصریح کرد: عمده درآمد دهیاری‌ها توسط دولت در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و بخشی دیگر هم از محل عوارض و درآمدهای محلی تأمین می‌شود که بسیار ناچیز است.
قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها یادآور شد: در ماده ۱۴ اساسنامه دهیاری‌ها تاکید شده است که درآمدهای محلی باید در همان محل هزینه شود و اینکه بخواهیم از آنها بعنوان نهادی که با کمک دولت و عوارض ناچیز محلی، خود را اداره می‌کنند مالیات کسر کنیم دور از منطق است.

درج کلمه دهیاری‌ها در قانون مالیات‌های مستقیم مغفول مانده است

سامانی با اشاره به قانون مالیات‌های مستقیم گفت: درج کلمه دهیاری‌ها در قانون مالیات‌های مستقیم مغفول مانده است در حالی که شهرداری‌ها طبق این قانون معاف از مالیات شناخته شده‌اند و این غفلتی که در آن مقطع انجام شده باعث شده در عمل دچار مشکل شویم.
قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها خاطرنشان کرد: افزودن دهیاری‌ها در این قانون به منظور معافیت از پرداخت مالیات لایحه دولت است و اگر بار مالی هم داشته باشد دولت آن را پیش‌بینی کرده است و ما به عنوان وزارت کشور از مجلس درخواست داریم با رأی بالا این مسئله دهیاری‌ها را حل کنند.
گفتنی است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات و جزییات این لایحه موافقت کردند.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,مجلس,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: