12:52 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 59660 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۵ خرداد - 8:03 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

یک سفر قابل پیش‌بینی

گفتگو نیوز / گروه سیاسی: توکیو-تهران-توکیو؛ مسیری که در یک ماه اخیر خیلی از نگاه‌ها را به خود دوخته بود. این مسیر شاید یکی از مهمترین مسیرهای دیپلماسی ایران در یکسال اخیر بوده باشد. مهمترین مسافر این مسیر هم «شینزوآبه» یا به قول خود ژاپنی‌ها «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور بود.گمانه‌زنی درباره هدف سفر آبه هم کم نبود؛ اما بیشترین احتمال مربوط می‌شد به انتقال پ‍یامآمریکایی‌ها که گمانه‌ها در این مورد درست از آب درآمد.

اواخر اردیبهشت ماه بود که محمدجواد ظریف عازم یک تور آسیایی فشرده شد و توکیو هم یکی از مقاصد این تور بود؛ رایزنی درباره سرنوشت برجام و روابط اقتصادی دوجانبه از مهمترین اهداف اعلامی سفر ظریف بود؛ روابط اقتصادی از این جهت که ژاپن یکی از خریداران برزگ نفت ایران است اما از اردیبهشت ماه به سبب عدم تمدید معافیت خرید نفت از سوی آمریکا این بخش از روابط اقتصادی دچار اما و اگر شده بود. این سفر ظریف تقریبا با اوج‌گیری درگیری لفظی بین تهران و واشنگتن همزمان شده بود؛ از چند وقت قبل از سفر ظریف هم صحبت‌هایی از سوی مقامات ژاپنی بیان می‌شد که نشان می‌داد انگار بدشاننمی‌آید بین ایران و آمریکا میانجی‌گری کنند؛ چند روز ‍پس از سفر ظریف که در قالب تور آسیایی بود، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا راهی توکیو شد؛ ژاپنی‌ها از او استقبال گرمی کردند و برای او سنگ تمام گذاشتند؛‌برای رییس جمهوری کشوری که حدود ۷۰ سال پیش دو شهر مهم ژاپن را هدف بمب اتمی قرار داده بود. ترامپ هم مانند ظریف با نخست‌وزیر ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرد. درباره ایران حرف زدند؛ ‌ترامپ در توکیو با زبانی دیگر درباره ایران حرف زد؛ ازآمادگی برای مذاکره برای ایران گرفته تا قصد نداشتن آمریکا برای براندازی حاکمیت ایران. 
البته این صحبت‌ها در ایران بی‌پاسخ نماند و مقام معظم رهبری این صحبت‌هایترامپ را «زرنگ‌بازی سیاسی» توصیف کردند. 
ترامپ از توکیو رفت و زمزمه‌ها درباره احتمال سفر قریب‌الوقوعنخست‌وزیر ژاپن شروع شد. ناظران این زمزمه‌ها را با سفر ترامپبی‌ارتباطنمی‌دانستند؛ نهایتا پس از چند روز خبر تایید شد و گفته شد که نخست‌وزیرآبه، ۲۲ و ۲۳ خرداد را در تهران سپری خواهد کرد تا با مقامات عالی‌رتبه ایرانی یعنی مقام معظم رهبری و رییس‌جمهوری دیدار و رایزنی کند.
همین هم شد؛ بماند که قبل از سفر هر کسی یک پیش‌بینیمی‌کرد؛ قوی‌ترینپیش‌بینی هم این بود که آبه حامل پیام آمریکاست و قصد میانجی‌گری دارد؛‌ برخی هم این اخبار را تکذیب می‌کردند تا اینکه نهایتا شخص آبه دقایقی پیش از عزیمت به تهران، رسما گفت که برای میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن بار سفر را بسته است.
او اولین نخست‌وزیر ژاپن بود که پس از انقلاب اسلامی راهی تهران شد؛ از طرفی بین مقامات ایرانی هم از احترامی بالا و در عین حال متفاوت از دیگران برخوردار است؛ از طرفی آبه با ترامپ هم روابطی دوستانه دارد. همین‌ها باعث شد تا آمریکایی‌ها او را بهترین فرد برای بردن پیام به تهران ببینند. ظهر چهارشنبه وارد تهران شد و عصر با رییس‌جمهور روحانی گفت‌وگو کرد؛ گفت‌وگویی سه ساعته و پشت درهای بسته. صبح پنجشنبه هم به بیت رهبری رفت تا عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی را ملاقات کند. 
دیدار انجام شد؛ در اقدامی کم سابقه بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در این دیدار به صورت ویدیو منتشر شد که ایشان در پاسخ به انتقال پیام ترامپ از سوی آبه گفتند «ما در حسن‌نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما درخصوص آنچه از رئیس‌جمهور آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌یمبادله‌ی هیچ پیامی نمیدانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد».
آبه هم پس از اتمام دیدار با رسانه‌های ژاپنی از تهران گفت‌وگو کرد و این دیدار را گام بزرگی در راستای حفظ صلح و ثبات در منطقه توصیف کرد و گفت: «راه کاستن از تنش‌ها در منطقه راه بسیار دشواری است، اما برای حفظ صلح در منطقه و صلح و ثبات در جهان باید تمام تلاش خود را به کار گیریم». او همچنین گفت که «پیام رییس جمهور آمریکا را که در سفر ژاپن به من داده بود به رهبر ایران رساندم. رهبر ایران در این دیدار به من گفتند که ایران به هیچ وجه قصد تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای را ندارد».
همزمان که آبه با مقام معظم رهبری درحال گفت‌وگو بود، دو نفتکش ژاپنی هم در دریای عمان حادثه و آتش‌سوزی شدند؛ چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که وزیر خارجه آمریکا مدعی شد ایران در پس این حملات بوده! ادعایی که انگار آماده روی میز داشته‌اند. ظریف اما این حادثه را مرتبط با «تیم بی» یا همان «بولتون-بن‌سلمان-بن‌زاید- بنیامیننتانیاهو» دانست؛ ارتباطی که احتمال آن بیش از هر احتمال دیگریست؛ چرا که می‌تواند جبهه جنگ‌طلبان «تیم بی» را تقویت کند و مدعی شوند که ایران می‌خواهد منطقه را به آشوب بکشاند.
این سفر و محتوای آن مطابق خیلی از پیش‌بینی‌ها بود؛ نتیجه سفر هم همینطور. چرا که ایران معتقد است کسی که بازی به هم زده باید دوباره خودش بیاید سر میز ولی نه بدون هزینه دادن؛ بلکه باید مهره‌ها را به همان حالت قبل از به هم زدن بازی بچیند تا بتواند مدعی بازی صادقانه شود؛ یعنی آمریکا ابتدا باید به نقطه قبل از خروج از برجام برگردد و تحریم‌ها را لغو کند تا شاید بتوان درباره آینده با آمریکا فکر کرد؛ البته با توجه به سابقه آمریکایی‌ها در برهم زدن توافقات بین‌المللی، این اقدام بعید است؛ بنابراین تا این شرایط پابرجا باشد، به نظر می‌رسد یک پیام راهی واشنگتن می‌شود: «بچرخ تا بچرخیم».
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: