2:06 صبح | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ آبان
کد خبر: 59670 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۵ خرداد - 2:43 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

رهبر هنگ کنگ تسلیم شد، لایحه استرداد متوقف شد

رهبر هنگ‌کنگ با عقب‌نشینی در مقابل موج گسترده اعتراضات مردمی امروز (شنبه) اقدامات در رابطه با لایحه استرداد به چین را به متوقف کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، کری لام، رهبر هنگ کنگ در یکی از مهمترین عقب نشینی‌ها از سوی دولت پس از بازگشت حاکمیت هنگ‌کنگ به چین در سال 1997 گفت که شورای قانونگذاری این دولت شهر تمامی اقدامات در رابطه با این لایحه را متوقف می‌کند.

وی در کنفرانس خبری خود تاکید کرد که برای گام‌های بعدی پس از رایزنی با جناح‌های مختلف تصمیم‌گیری خواهد شد.  

لام گفت که این تصمیم در پاسخ به ناخرسندی گسترده عمومی گرفته شده است. او گفت: پس از نارضایتی‌های مکرر داخلی طی دو روز گذشته اعلام می‌کنم که دولت تصمیم گرفت کار بر روی این متمم را متوقف کند.

لام در ادامه افزود: تاکید می کنم که دولت صبر می‌کند ما قصد نداریم ضرب‌الجلی برای این کار تعیین کنیم. مت رویکردی صادقانه و منعطف در پذیرش انتقادها از عمکلرد دولت در قبال این مساله دارم.

حدود یک میلیون تن از مردم هنگ کنگ شنبه گذشته در اعتراض به این لایحه که بازگرداندن شهروندان و یا خارجی‌ها و حتی چینی‌های مظنونی که به این منطقه سفر می‌کنند به چین را ممکن می‌سازد به خیابان‌ها آمدند. تظاهرات خیابانی در یک هفته گذشته ادامه داشت و در مواردی پلیس برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد. 

قرار بود فردا(یکشنبه) نیز تظاهرات گسترده‌ای برپا شود.

در همین حال کنسولگری آمریکا در هنگ کنگ از این تصمیم رهبر این منطقه برای معلق کردن این لایحه استقبال کرد.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: