1:30 عصر | ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
کد خبر: 59724 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد - 6:38 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

‌پرداخت تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی به شرکت‌های دانش بنیان توسط بانک‌ها طی سال گذشته

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: سال گذشته علاوه بر تسهیلات صندوق پژوهش و فناوری و صندوق شکوفایی و نوآوری، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات فقط از طریق بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده است و امسال نیز قطعاً رقم این تسهیلات بسیار بالاتر خواهد بود.

‌به گزارش گفتگونیوز از ایسنا، سورنا ستاری در حاشیه افتتاح مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: طی پنج سال اخیر تغییرات جدی در دانشگاه علوم پزشکی به ویژه در حوزه کارآفرینی، اشتغال و… انجام شده که نتیجه این فعالیت‌ها را در این مرکز می‌توان دید.‌

وی با اشاره به بازدیدهای خود در آذربایجان‌شرقی، گفت: آذربایجان شرقی استان مهمی بوده و دانشگاه‌های بسیار خوبی هم دارد و همچنین فرهنگ کارآفرینی قدیمی در استان جریان دارد.

وی با بیان این‌که کارآفرینی در نگاه و فرهنگ مردم آذربایجان شرقی یک ارزش است و این نوع نگاه در اقتصاد دانش بنیان بسیار با اهمیت است، افزود: با توجه به وجود دانشگاه‌های خوب و نیروی انسانی فوق العاده، آذربایجان شرقی پتانسیل بسیار بالایی برای اقتصاد دانش بنیان است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که حامی اینگونه اقدامات (مراکز نوآوری و کارآفرینی) هستیم، اظهار کرد: هرچند تحریم همیشه معضل است اما باعث شده تا تقاضا و سفارش بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان در ماه‌های گذشته افزایش پیدا کند.

وی افزود: بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان اکنون مشکل بازار ندارند و ما باید کمک کنیم تا مشکلات حقوقی، ارزی و تعدد قوانین را برایشان حل کنیم.

وی در رابطه با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: سرمایه گذاری در این شرکت‌ها باید توسط بخش خصوصی انجام شود اما در رابطه با تسهیلات کم بهره ما در خدمت شرکت‌های دانش بنیان هستیم.

بازدید ستاری از پروژه‌های شرکت‌های دانش بنیان استان و مزرعه high_tech

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم‌چنین از دو شرکت دانش بنیان شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی، کارخانه‌ی بزرگ داروسازی دانا و مزرعه high_tech و مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی در تبریز بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در سفر یکروزه‌ی خود به تبریز، بعد از بازدید از پروژه‌های منطقه‌ی آزاد ارس، از پروژه‌های دو شرکت دانش بنیان پرت صنعت و شرکت دانش بنیان مهندسی شبکه و فناوری اطلاعات بازید کرد.

ستاری در ادامه از مجموع پروژه‌های جدید شرکت داروسازی دانا از جمله پروژه‌ی تولید قطره‌ی چشمی، سرم، آمپول، پریفیلد و ویال مایع بازدید کرد، شرکت داروسازی دانا یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید دارو بوده و این شرکت در بخش تولید دارو با داشتن ۱۶ خط تولید پیشرفته، یکی از بزرگترین تولید کنندگان دارو و مواد مؤثر دارویی و آنتی بیوتیکی در اشکال ویال تزریقی، سافت ژل، قرص، کپسول، سوسپانسیون خوراکی و ساشه در کشور و خاورمیانه محسوب می‌شود.

در ادامه‌ی بازدیدها معاون علمی و فناوری از مزرعه high_tech بازدید و مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی را افتتاح کرد.

مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گشایش یافت

طی آئینی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گشایش یافت.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این آئین در خصوص هزینه‌های صرف شده برای راه‌اندازی مرکز گفت: برای طراحی و احداث مرکز ۳۶۰۰۰ میلیون ریال، تجهیز مرکز ۵,۰۰۰ میلیون ریال و برای برگزاری رویدادها و دوره‌های توانمندسازی ۱,۵۰۰ میلیون ریال هزینه کرده‌ایم که در مجموع ۴۲,۵۰۰ میلیون ریال می‌شود که ۱۴,۰۰۰ میلیون ریال اعتبار ابلاغی ریاست جمهوری بوده و ۲۸,۵۰۰ میلیون ریال نیز از اعتبارات دانشگاه است.

محمدحسین صومی با اشاره به اقدامات نرم‌افزاری انجام شده در خصوص مرکز نیز گفت: راه‌اندازی دفتر فناوری و کارآفرینی و تجاری‌سازی دانشجویی، برگزاری انواع کارگاه‌ها و دوره‌های توانمندسازی، برگزاری رویدادهای مرتبط با فناوری و نوآوری، عقد تفاهم‌نامه و استقرار دو شتاب‌دهنده، برگزاری دو رویداد ایده تا محصول با همکاری شتاب‌دهنده از جمله این اقدامات بوده است.

وی افزود: شناسایی و جذب ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه و نوآورانه دانشجویان، هدایت و تسهیل مسیر کارآفرینی و اشتغالزایی از طریق تقویت و ارتقای مهارت عمومی و تخصصی دانشجویان، تشویق و ایجاد انگیزه در جهت تغییر رویه از تحقیقات تئوری و نظری، تحقیقات کاربردی و عملیاتی و تولید محصول نوآورانه، مشاوره و توانمندسازی دانشجویان در مسیر تبدیل دانش به ارزش، کمک به ساخت نمونه‌های اولیه یا پایلوت طرح‌های نوآورانه، جذب سرمایه گذاری با همکاری شتاب‌دهنده ها و صندوق‌ها، تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه از طریق برندسازی دانشگاه در مباحث نوآورانه از جمله اهداف و مأموریت‌های این مرکز است.

صومی با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی تبریز تنها دانشگاهی است که شورای فناوری دارد، افزود: در این شورا از دانشگاه تبریز، دانشگاه سهند و… نیز جهت مشارکت و همکاری دعوت می‌شود.

وی در رابطه با انتظارات دانشگاه علوم پزشکی تبریز از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفت: پرداخت فاز سوم تعهدات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صدور دستورات لازم در خصوص توافقات شهر سلول، افزایش سهمیه دانشگاه در جذب دوره‌های پسادکتری تحت پوشش صندوق حمایت از پژوهشگران، حمایت اداری و مالی جهت تجهیز پردیس فناوری سلامت و حمایت زیرساختی از تولیدات ساخت داخل به خصوص شرکت‌های وابسته به مرکز رشد از جمله انتظارات ماست.

وی خاطرنشان کرد: توانمندسازی دانشجویان و تبدیل نتایج پژوهش‌ها به محصولات مورد نیاز بازار از جمله اهداف اصلی ما از راه‌اندازی این مرکز است.

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این آئین اظهار کرد: راه‌اندازی این مرکز اقدام بسیار خوبی بوده و ما از این چنین فعالیت‌ها حمایت می‌کنیم.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: