9:12 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
کد خبر: 59752 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۱ تير - 1:51 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

وزارت نفت زیر ضرب مخالفان

گفتگو نیوز / گروه سیاسی: رستم است و همین یک دست اسلحه! مثالی که شاید بتواند این روزهای بیژن زنگنه را توصیف کند؛ وزیر نفت از یک سو باید با تحریم‌کنندگان بجنگد و با خریداران نفت ایران سر و کله بزند؛‌از سوی دیگر باید با مخالفان داخلی دست و پنجه نرم کند و بخشی از زمانش را برای خنثی کردن فعالیت آنها بگذارد.

مخالفان اما انگار هم وقت و هم انرژی زیادی دارند؛‌امروز ادعایشان تکذیب می‌شود فردا یک ادعای جدید مطرح می‌کنند.
وضعیت این روزهای وزارت نفت، شباهت زیادی به وزارت خارجه در روزهای مذاکرات هسته‌ای دارد؛ از هر سو حمله می‌کنند و انرژی وزارتخانه درگیر را می‌گیرند. اما مشی زنگنه انگار با ظریف فرق دارد؛ او به دل مخالفان زد و فردی که در کانون طرح ادعاها علیه وزارت نفت است را افشا کرد: «سعید جلیلی» دبیر شورایعالی امنیت ملی در زمان احمدی‌نژاد.
امپراتوری رسانه‌ای مخالفان در پروپاگاندا علیه وزارت نفت کم نمی‌گذارند؛‌ مصاحبه و ادعاهایی را نشر می‌دهند که تکذیب می‌شود.از ماجرای کارتخوان و اختلاف زنگنه با روحانی گرفته تا انفعال در دوران تحریم برای فروش نفت و بازداشت مدیر مالی وزارت نفت!
حالا زنگنه، سعید جلیلی را به عنوان کانون طرح ادعاها به مناظره دعوت کرده؛‌البته در حضور مسوولین نظام و نه در انظار عمومی؛‌ چرا که معتقد است ممکن است اطلاعات محرمانه کشور به صورت عمومی بیان شود که موجب سواستفاده دشمن شود.
سلسله آتش‌‌های توپخانه مخالفان وزارت نفت، از اسفند پارسال شدت گرفت؛ زمانی که هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه ۲۶ اسفند ۹۷ در مصاحبه با خانه ملت موضوع وجود کارتخوان در دفتر وزیر و دریافت مبلغ از مراجعین را مطرح کرد. مدتی گذشت و خبرگزاری فارس ۸ اردیبهشت ماه ۹۸ مصاحبه‌ای از خادمی منتشر کرد که تقریبا با مصاحبه خانه‌ملت یکسان بود؛ نه فقط به لحاظ موضوعی که به لحاظ ویرایشی و نگارشی هم. وزارت نفت در هر دو مورد با انتشار اطلاعیه‌ای‌هایی این ادعا را رد کرد ولی مخالفان دست بردار نبودند.
مدتی پس از آن ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌اباد در مجلس در مصاحبه با «فارس» ادعاهایی مشابه کرد؛ ‌این ادعاها اما سرانجام از سوی وزارت نفت پاسخ داده شد و درباره کارتخوان توضیحاتی دادند؛‌ وزارت اطلاعات هم بیانیه‌ای منتشر کرد که ارتباط کارتخوان معروف را با دفتر زنگنه رد می‌کرد.
نهایتا با اصرار این دو نماینده بر مواضعشان، وزارت نفت اعلام کرد درپی انتشار شایعاتی مبنی بر وجود کارتخوان در دفتر وزیر و تلاش برای القای ارتباط این موضوع با شخص وزیر، وزارت نفت از هدایت‌الله خادمی و ابوالفضل ابوترابی شکایت کرده است.
مورد بعدی شایعات مربوط به رفتن زنگنه از وزارت نفت است و همواره از سوی مجموعه وزارت نفت تکذیب می‌شود؛ این اخبار در قالب‌های مختلفی منتشر می‌شوند؛‌ از مصاحبه نماینده گرفته تا اکانت‌های توییتری با صاحبان نامعلوم!
یکی از شیوه‌های انتشار خبر خداحافظی زنگنه از وزارت نفت، در شکل استعفای کتبی و شفاهی بوده؛ محمدجواد ابطحی نماینده خمینی شهر این ادعا را در گفت‌وگو با «فارس»‌مطرح کرده بود‌؛ نوع دیگر اختلاف شدید با رییس‌جمهوری است؛ هر دوی اینها از سوی نمایندگان مجلس که به مخالفت با زنگنه شهره هستند بیان شده و البته تکذیب هم شده است. در آخرین واکنش بیژن زنگنه در مصاحبه‌ای گفت که هیچ مشکلی با روحانی ندارد و به نمایندگان توصیه کرد که منابع خبری خود را عوض کنند!
در مجلس هم مخالفان علاوه بر انجام مصاحبه کارهای دیگری هم می‌کنند و بیکار ننشسته‌اند؛‌ آنها به دنبال استیضاح زنگنه هستند و امضا برای آن. اما بیش از یک ماه است که این طرح همچنان در دست مخالفان باقی مانده. خبرگزاری «فارس»‌ این خبر را به طور اختصاصی منتشر کرد.
احمد سالک دیگر نماینده مجلس هم با خبرگزاری «فارس» مصاحبه کرد و گفت که خودباختگی وزارت نفت یکی از مشکلات اساسی در مسیر دور زدن تحریم‌هاست. این گفته‌ها هم با واکنش وزارت نفت روبرو شد.
در یکی از آخرین موارد هم، خبرگزاری «تسنیم» خبری مدعی شد «مدیر مالی وزارت نفت که ۲۵میلیون دلار از حساب این وزارتخانه خارج کرده بود و قصد داشت از کشور فرار کند، حین خروج از کشور دستگیر شد».
حال آنکه بعدا معلوم شد در ساختار وزارت نفت مدیر مالی وجود ندارد و شخص مدنظر مدیر مالی یکی از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت بوده.
حالا وزیر نفت در نامه‌ای سعید جلیلی را مناظره فراخوانده و گفته: «گرچه مشی اینجانب بر این است که معمولاً در برابر اینگونه تهاجمات به خاطر منافع ملی سکوت کرده و این ضربات را به جان و دل می‌پذیرم، اما با توجه به اینکه جناب آقای دکتر جلیلی در شرایط کنونی، به عنوان یکی از کانون‌های اصلی انتشار ادعاهایی علیه مدیریت فعلی نفت عمل می‌کنند، چاره‌ای جز ارائه پاسخی گذرا به ادعای ایشان ندیدم». جلیلی هم پاسخی داده که خبرگزاری «فارس»‌ آن را منتشر کرده و در آن از مناظره استقبال کرده است.
این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که چندی پیش اصغر هندی نماینده حقوقی وزارت نفت به «ایرنا» ‌گفته بود: «در ادامه جلساتی که با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط برای تبادل نظر درباره مسائل مرتبط با پرونده در زندان و با حضور بابک زنجانی برگزار می‌شود، چهارشنبه اول خرداد ۹۸ نیز جلسه‌ای تشکیل شد که در آن‌جا آقای زنجانی ادعاکرد که استیضاح آقای زنگنه در مجلس رأی خواهد آورد. زنجانی در این جلسه مدعی شد که به زودی جای ما با هم عوض خواهد شد و من آزاد و شما زندانی می‌شوید!». گرچه این سخنان از سوی وکیل زنجانی در گفت‌وگو با «فارس» تکذیب شد، ولی وقتی این سخنان منسوب به زنجانی در کنار سخنان زنگنه در روز نشست خبری‌اش به مناسبت بهره‌برداری رسمی از پالایشگاه فازهای۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی که ۲۵ اسفند ۹۵ در عسلویه برگزار شد قرار می‌گیرد، به نظر می‌رسد نقل قول صورت گرفته از طرف زنجانی صحت داشته باشد. زنگنه در آن نشست خبری گفته بود:‌ «یک عده آدم‌های گردن کلفت هنوز از او(زنجانی) حمایت می‌کنند، پشت سر بسیاری از کسانی که به من بدترین تهمت‌ها را می‌زنند، بابک زنجانی است. پول او در بیرون زندان است و از درون زندان، بیرون را هدایت می‌کند… قدرت پول او است. پول کارهای عجیب و غریبی می‌کند. مثلا مشاور من ایمیلی در مورد بابک زنجانی به فردی زده بود، زنجانی به او گفته چرا به فلان فرد ایمیل زدی، در واقع ایمیل مشاور من را هک کردند. یعنی او (بابک زنجانی) در زندان خبر داشت که مشاور من ایمیلی علیه او زده است. از کجا می‌فهمد؟یک نفر در بیرون ایمیل را هک می‌کند و به او خبر می‌دهد. واقعا چیز قشنگی شده است».
حالا با این اوصاف باید دید در زمانه‌ای که آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران، فروش نفت که منبع درآمدی ایران را هدف اصلی خود قرار داده و سعی در به صفر رساندن آن دارد، فشارهای بی‌وقفه و بی‌سابقه بر وزارت نفت از سوی مخالفان داخلی برای چه کسانی نتیجه‌بخش و مطلوب است؟ 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: