10:36 صبح | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۹ مهر
کد خبر: 59857 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۳ تير - 4:50 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

روسیه: افزایش ذخایر اورانیوم ایران نتیجه اقدامات آمریکاست

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه با ابراز تاسف از افزایش ذخایر اورانیوم ایران ، اعلام کرد: این مساله در نتیجه اقدامات و تحریم های گسترده آمریکا علیه ایران بوجود آمده است.

ماریا زاخارووا امروز پنجشنبه در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی در ساختمان وزارت امور خارجه با بیان این مطلب افزود: فعالیت‌های جدید هسته‌ای ایران نگران کننده نیست و زیر نظر کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد.
به گفته وی، ایران تعهدات مربوط به کاهش فعالیت‌های هسته‌ای خود را به صورت داوطلبانه پذیرفت و به همین علت نمی‌توان این کشور را به هیچ نوع تخلفی متهم کرد.

وی با بیان اینکه بارها در خصوص تحریم‌ها هشدار داده بودیم، افزود: اقدام ایران نتیجه منطقی تحریم‌ها علیه ملت ایران است و در ادامه تحولات قبلی رخ داده است.

زاخارووا ادامه داد: این نتیجه تحریم‌های ایالات متحده است که اجرای تعهدات طرف ایرانی ذیل برجام را غیرممکن کرد.

جمهوری اسلامی ایران به تازگی در راستای ایفای حقوق خود مطابق با بندهای ٢۶ و ٣۶ برجام افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده به بیش از ۳۰۰ کیلوگرم را اعلام کرد

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان در این باره گفته است: ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد عبور کرده است.

وی گفت: به طرف‌های اروپایی برجام بارها اعلام شده که اقداماتشان در عمل به تعهدات کافی نبوده است؛ بنابر این ایران همانگونه که پیش از این برنامه‌اش را اعلام کرده، به این روند تولید ادامه خواهد داد. ظریف یادآور شد که برنامه مرحله نخست، هم در مورد ذخایر اورانیوم غنی‌شده و هم در مورد ذخایر آب سنگین اجرا شده و در مرحله دوم نیز در مورد سقف ۳.۶۷ درصد است که آن را اجرا خواهیم کرد.

این اظهارات وزیر خارجه ایران یادآور اولتیماتوم ۶۰ روزه ایران به طرف‌های اروپایی است که ۱۶ تیرماه امسال زمان آن به پایان می‌رسد.

«حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران ۱۸ اردیبهشت‌ماه امسال همزمان با سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگرداندن تحریم‌ها، دو گام نخست ایران شامل «توقف فروش اورانیوم غنی‌سازی شده و آب‌سنگین برای ۶۰ روز» را به اعضای برجام اعلام کرد.

وی تصریح کرد: اگر اروپایی‌ها در این مدت به جبران بپردازند ما نیز به شرایط امروز بر می‌گردیم؛ در غیر این صورت، ۲ اقدام دیگر را در پیش می‌گیریم.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین نیز روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران "فشارهای حداکثری" ایالات متحده را "دلیل اصلی" این اقدام ایران توصیف کرد.‌110

منبع: ایرنا

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: