4:06 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر
پرسش
کد خبر: 59868 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۱۵ تير - 9:11 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

آبیاری مزرعه ارز دیجیتال با برق یارانه‌ای؟

گفتگو نیوز / گروه اقتصادی: این روزها واژه «بیت‌کوین» احتمالا به گوشتان خورده؛ واژه‌ای که برای خیلی‌ها در حد همان واژه است و برای برخی محل کسب درآمد.

همزمان خبرهای مربوط به بیت‌کوین هم در فضای مجازی و اخبار روزانه بیش از پیش دیده می‌شوند. مثل همین خبر؛ هفته گذشته بود که انتشار تصویری از دستگاه ماینر(استخراج کننده بیت‌کوین) در یک مسجد خبر ساز شد؛ اتفاقی که البته از سوی حجت‌الاسلام ذاکر، سخنگو و معاون فرهنگی سازمان امور مساجد تکذیبشد. 
ذاکر در این باره گفت:«ما نظارت قوی بر روی وضع عملکرد مساجد داریم و در صورتی که این موضوع صحت داشت، حتما از آن مطلع می‌شدیم؛ البته این خیلی موضوع تازه‌ای است و نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.»
محسن ولیئی، معاون امور اجرایی مساجد هم در مورد تصویر منتشر شده گفت: «خیلی بعید است که کسی از امکانات مسجد برای این کارها استفاده کند. اما اگر حتی در حد یک مورد هم صحت داشته باشد، معاون حقوقی امور مساجد قطعا به آن ورود خواهد کرد؛ چون به هیچ‌وجه استفاده از امکانات مسجد برای درآمدزایی به این شکل حتی اگر قرار باشد این درآمد صرف امور خیریهیا اهداف و برنامه‌های مسجد شود، از نظر قانونی، شرعی و اخلاقی درست نیست. بنابراین ما این موضوع را حتما پیگیری قضائی می‌کنیم.»
در همین ایام خبری از کشف هزار دستگاه ماینر ارز دیجیتال در دو مزرعه تولید رمز ارز با مصرف کل یک مگاوات در یزد منتشر شد. به گفته «محمد حسین رحیمی زاده» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد دستگاه‌هایی که به این منظور استفاده شده قاچاق بوده و متخلفان در پوشش دو کارخانه تعطیل شده و با تعرفه برق صنعتی اقدام به تولید رمز ارز می‌کردند.
بیت‌کوین چیست؟
بیت‌کوین این پدیده نوظهور در ایران، در سال ۲۰۰۸ میلادی و پس از بحران اقتصادی آمریکابرای اولین بار پدید آمد.
«ساتوشی ناکاموتو»که به عنوان مخترع بیت‌کوین شناخته می‌شود -البته هویت واقعی او دقیقا معلوم نیست- ایدهبیت‌کوینرا به عنوان ارز دیجیتال و مجازی در شرایط بحران اقتصادی آمریکا مطرح کرد که سه ویژگی مهم داشت؛ یکی عدم نیاز به طرف سوم به عنوان معتمد در معاملات، دیگری عرضه محدود و بدون تورم و سوم ساختار نگهداری اطلاعات شفاف که امکان جعل را از بین می‌برد.
بر خلاف ارزهای متداول، که دادوستد با آن‌ها از طریق سیستم‌های بانکی کنترل می‌شود، این واحد ارزی سیستم مرکزی ندارد و سیستم کنترل حسابرسی آن را یک شبکه متشکل از کامپیوترهای مختلف در سراسر دنیا تشکیل می‌دهند.
«ماین» کردن که پیش‌درآمد تولید بیت‌کوین است نیاز به تجهیزات استخراج، انرژی برق و تجهیزات خنک کننده دارد و در نتیجه برق زیادی مصرف می‌کند.
میانگین هزینه استخراج هر بیت‌کوین در جهان ۷۰۰۰ دلار است و برای هر بیت‌کوین۷۲ هزار کیلووات برق مصرف می‌شود؛یعنی به اندازه مصرف ِ یک سال ِ ۲۸ مشترک خانگی. این رقم در ایران برابر با ٣٢٠٠ دلار است.
بلومبرگ در گزارشی از سود ۱۰۸ میلیون تومانی استخراج هر واحد بیت‌کوین در ایران خبر داده است.
براساس این گزارش روندی که برای ایجاد واحدهای ارز مجازی بیت‌کوین استفاده می‌شود، آنقدر برق مصرف می‌کند که باعث افزایش مصرف برق ایرانی‌ها شده و فشاری بی سابقه بر شبکه‌های برق گذاشته است و مقامات را مجبور کرده عرضه برق به این اصطلاح مزارع تولید ارز دیجیتال را کاهش دهند .
گفته می‌شود به دلیل وجود برق ارزان‌قیمت و یارانه‌ای به‌ویژه در مکان‌هایی که هزینه برق‌شان ارزان‌تر یا حتی رایگان است، مثل گاوداری‌ها، مدارس، مساجد و بعضی از سوله‌های صنعتی و کشاورزی - هزینه استخراج بیت‌کوینبسیار کم‌تر از سایر نقاط جهان است و شاید همین باعث روی‌آوردن بیشتر به این کار شود.
همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیرو هم در این باره گفته معدنکاران بیت‌کوین در ایران از نرخ برق یارانه‌‌ای بهره می‌برند و حتی از مساجد هم که برق را رایگان می‌گیرند سوء استفاده می‌کنند .سخنگوی شرکت برق هم گفته:«مصرف برق کشور در همین ماه 7 درصد افزایشیافته است.»
ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازیهم چند روز گذشته درباره گستردگی تولید ارزهای مجازی (بیت‌کوین) در کشور، گفت: «طرحی برای قانونمند کردن این موضوع با استفاده از نظرات دستگاه‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس و ... آماده و در کمیسیون اقتصادیدولت تصویب شد ولی هنوز در هیات دولت مورد بررسی قرار نگرفته است.»
به گفته او، قانونی برای فعالیت ماینینگ در کشور وجود ندارد و به همین دلیل نمی‌توان گفت آنچه هم اکنون توسط عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است چون قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد.
فیروزآبادی همچنین گفت که اکثر دستگاه‌ها به روش غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده‌اند و ابهام مهمی که در این حوزه وجود دارد این است که عمل ماینینگ توسط اموال قاچاق صورت می‌گیرد.
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات اما موضع متفاوتی در این باره اتخاذ کرده است. او خواستار صدور پروانه قانونی برای استخراج کنندگان بیت‌کوین شده است.
وزیر ارتباطات همچنین گفته:‌‌ «استخراج رمز ارز امروز پدیده‌ای رایج در دنیا است. البته اگرعده‌ای بخواهند از این برق بدون ضابطه استفاده کنند و با نرخ مصرف خانگی استخراج رمز ارز کنند و پول کلانی را هم به جیب بزنند مطلوب نیست اما این واقعیت را هم نباید نادیده گرفت که بخش زیادی از شبکه برق کشور و منابع تولیدی ما در ساعات غیر پیک آزاد است و استخراج رمز ارز به نوعی صادرات ارز به صورت مجازی محسوب می‌شود.»
سال گذشته بود که روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به کارگیری ابزار بیت‌کوین در مراکز پولی و مالی را ممنوع اعلام کرد؛ آن هم با این استدلال که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردار هستند که به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان بدل شوند.
حالا اما فراگیرتر شدن این فعالیت و خلاهای قانونی که در این باره وجود دارد دولت را هم به این فکر انداخته که راهکاری قانونی برای مبادله ارز دیجیتال یا بیت‌کوین بیندیشد؛ راهکاری که باید واقعیات موجود و اقتضائات روز هم در آن دیده شود تا اگر سودی از این راه عاید کشور می‌شود از آن استفاده شود و اگر هم ضرری متوجه کشور می‌کند جلوی آن گرفته شود.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: