10:36 عصر | ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد
کد خبر: 59896 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۶ تير - 9:07 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از افزایش درصد غنی سازی اورانیوم در ایران

سخنگوی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که این اتحادیه از بابت اعلام افزایش درصد غنی سازی اورانیوم در ایران، بشدت نگران است.

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، «مایا کاسیانچیچ» در عین حال گفت که دیگر طرف های امضاکننده توافق هسته ای، در مورد گام های بعدی شان تصمیم گیری می کنند.

وی ضمن یادآوری اینکه طرف های امضاکننده برجام، برگزاری یک نشست فوری احتمالی را در دست بررسی دارند، همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا به ایران در مورد چنین اقداماتی هشدار داده است.

سخنگوی موگرینی که با آسوشیتدپرس گفت وگو می کرد، افزود که اتحادیه اروپا با طرف های دیگر توافق هسته ای در مورد گام های بعدی از جمله تشکیل یک کمیسیون مشترک، در تماس است.

کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگانی از کشورهای طرف توافق شامل ایران، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، چین و اتحادیه اروپا تشکیل می شود.

موگرینی نیز ساعاتی پیش از ایران خواست تا به سقف مجاز غنی سازی اورانیوم باز گردد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین نسبت به اجرای گام دوم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام «شدیداً» ابراز نگرانی کرد و آن را اقدامی در راستای تضعیف برجام خواند.
وی با بیان اینکه گام بعدی را با هماهنگی سایر اعضای برجام صورت خواهد داد، از احتمال برگزاری نشست کمیسیون مشترک خبر داد.

کاهش تعهدات برجامی ایران در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.

طبق توافق هسته‌ای که بین ایران و شش کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین در سال ۱۳۹۴ منعقد شد، چنین مقرر شد که ایران با رفع تحریم‌های بین المللی از مزایای اقتصادی برجام برخوردار شود؛ اما آمریکا در سال ۱۳۹۷ با خروج از این توافق اعلام کرد که تحریم‌های خود را برگردانده و با اعمال فشارحداکثری تلاش می‌کند تا فروش نفت ایران را به صفر برساند.

در مقابل این اقدامات، ایران از کشورهای اروپایی خواست تا طبق توافق نسبت به مقابله با تحریم‌های آمریکا و انجام تعهدات اقدام کرده و راهکارهایی را برای برخورداری تهران از مزایای اقتصادی برجام پیش بینی کنند. اما با گذشت بیش از یکسال و صبر ایران، اروپا تاکنون این تعهد خود را انجام نداده است.

در پی این اقدام، شورای عالی امنیت ملی روز ۱۸ اردیبهشت ماه امسال (۱۳۹۸ (در بیانیه‌ای از برنامه ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای در توافق یرجام خبر داد.

براساس بیانیه شورای عالی امنیت ملی، در صورتی که شرکای اروپایی برجام طی این مدت گامی برای تأمین منافع ایران در توافق برجام برندارند ایران گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را در پایان مهلت ۶۰ روزه برمی دارد.
در همین راستا رئیس جمهوری چهارشنبه هفته گذشته و در جلسه هیأت دولت گفت که ایران دیگر متعهد به رعایت سقف ۳/۶۷ درصد نخواهد بود.

ایران در عین حال اعلام کرده است اقداماتش در کاهش تعهدات هسته‌ای برگشت پذیر است و هر گاه شرکای اروپایی اقدام به اجرای تعهدات خود در برجام کرده و منافع ایران در توافق هسته‌ای تأمین شود تهران هم سریعاً می‌تواند کاهش تعهدات خود را متوقف کند.
ایران دو ماه قبل اعلام کرده بود که "به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تأمین کنند؛ چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تأمین کنند درمرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد کرد. "

رئیس جمهوری فرانسه شب گذشته در تماس تلفنی با رئیس جمهوری ایران، با قبول اینکه اقدام‌های اروپا برای جبران تحریم‌های آمریکا موفق و کارآمد نبوده، وعده داد که همه تلاش خود را برای جبران این موضوع بکار گیرد.110

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: