4:20 صبح | ۱۳۹۸ جمعه ۲۲ آذر
کد خبر: 59928 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير - 6:21 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

مکرون در حال بررسی راه هایی برای کاهش تنش ها است

سفیر پیشین فرانسه در آمریکا می گوید: «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه در حال بررسی راه هایی به منظور ایجاد یک مسیر دیپلماتیک برای کاهش تنش ها و مذاکره ( تهران و واشنگتن ) است.

«ژرار آرو» در توئیتی نوشت: «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه در حال بررسی راه هایی برای ایجاد یک مسیر دیپلماتیک در جهت کاهش تنش ها (تهران و واشنگتن) و مذاکره بین دو طرف است.

او تصریح کرد: ما هرگز نباید تسلیم شویم.

این اظهار نظر از سوی دیپلمات سابق فرانسوی پس از سفر مشاور ارشد دیپلماتیک فرانسه به تهران در روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته به تهران و دیدار «امانوئل بُون» با رئیس جمهوری و مقام های ارشد کشورمان نشان دهنده عزم پاریس برای رفع تنش ها و باز کردن راهی برای از سر گیری مذاکرات بین تهران و طرف های دیگر برجامی است.

خویشتنداری؛ اولویت جمهوری اسلامی در کاهش تنش های بیشتر

سفیر ایران در پاریس روز جمعه در رشته توئیتی تاکید کرد: اولویت جمهوری اسلامی ایران خویشتنداری و صبر استراتژیک برای کاهش تنش‌های بیشتر با حفظ آمادگی برای مقابله با هر اقدام ناسنجیده جنگ‌افروزان است.

آمریکا اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج شد؛ اقدامی که با محکومیت دیگر امضا کنندگان این توافق و جامعه جهانی رو به رو شد. جمهوری اسلامی ایران نیز پس از یک سال صبر راهبردی از اردیبهشت ماه ۹۸ و در پی انجام نشدن تعهدات دیگر امضا کنندگان این توافق، اقدام به کاهش برخی تعهدات خود از جمله سطح غنی سازی طبق توافق برجام کرد.

امانوئل بون مشاور سیاسی رییس جمهوری فرانسه در ادامه افزایش رایزنی های سیاسی طی ماه های اخیر میان ایران و فرانسه در تهران ضمن تقدیم پیام کتبی رئیس جمهوری فرانسه به «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران با «محمد جواد ظریف» و «علی شمخانی» دیدار و پیرامون موضوعات و تحولات مهم جهانی و روابط فی مابین گفت وگو کردند. به گفته فرستاده ایران به پاریس، ملاقات های دیگری نیز در دستور کار قرار دارد.

روحانی پس از دریافت پیام کتبی رییس جمهور فرانسه گفت: هدف ایران اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام است و از هر تلاشی در این جهت استقبال می‌کنیم.

رئیس جمهوری ایران افزود: هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران این است که تعهدات قید شده در برجام از سوی طرفین آن به طور کامل اجرا شود و چنانچه طرفین به تعهدات خود عمل کنند، ایران هم گام‌های جدیدی در تکمیل تعهدات خود بر خواهد داشت.

همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار مشاور ارشد مکرون گفت: اجرای برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای را راهبرد غیر قابل تغییر ایران برشمرد و گفت: این مسیر در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ایران ادامه می یابد.

نخست وزیر پیشین فرانسه هم روز چهارشنبه با اشاره به نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تأکید کرد که کاخ سفید برای پیروزی در انتخابات (ریاست جمهوری ۲۰۲۰) به دنبال توافق با ایران است.

پایگاه خبری شبکه "ب. اف. ام" فرانسه به نقل از «دومینیک دو ویلپن» نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا کاملاً تلاش می کند که با ایران به توافق برسد؛ چرا که وی می خواهد به افکار عمومی نشان دهد قادر است برای مردم آمریکا پیروزی دیپلماتیک به همراه آورد.

به دنبال سفر مقام فرانسوی به تهران، وزیر امور خارجه گفت مشاور دیپلماتیک رییس جمهور فرانسه در سفر به تهران پیشنهادی برای جلوگیری از افزایش تنش ارائه کرده و گفته است که نمی خواهد نقش میانجی را ایفا کند.

«محمدجواد ظریف» روز پنجشنبه در حاشیه همایش فرمانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این پرسش که آیا آقای بن مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با شما، طرح توقف را مطرح کردند، گفت: نه. ایشان پیشنهادی آوردند برای اینکه از افزایش تنش جلوگیری شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و امانوئل بون مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهور فرانسه عصر چهارشنبه با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.

سفر بون به تهران و ملاقات های وی با مقامات کشورمان در حالی صورت گرفت که او در دومین سفر خود به تهران حامل پیام امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بود.

مکرون در تماس تلفنی شنبه گذشته با روحانی از رئیس جمهوری کشورمان فرصتی ۹ روزه خواست تا مذاکرات بین طرف های برجامی را از سر بگیرد. این مهلت ۲۴ تیر به پایان می رسد.

روحانی در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" با اشاره به تاکید همتای فرانسوی خود برای حفظ برجام گفت که ایران در ۱۴ ماه گذشته و به رغم همه فشارها و تحریم های آمریکا کوشیده است در چارچوب یک صبر راهبردی، این توافق را حفظ کند.

رئیس جمهوری تحریم ها و فشارها اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران را یک حرکتی تروریستی و جنگ اقتصادی تمام عیار دانست و تاکید کرد: تداوم این جنگ اقتصادی می تواند به تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود.

روحانی اقدام های اخیر ایران را کاملاً در چارچوب برجام و برای حفظ آن برشمرد و از اتحادیه اروپا خواست تا به مسئولیت های خود برابر معاهدات بین المللی و قطعنامه سازمان ملل متحد عمل کند و با دست زدن به اقداماتی، بیش از پیش برای حفظ برجام تلاش کند.

رئیس جمهوری با اشاره به پیشنهاد همتای فرانسوی خود، گفت که توقف تمامی تحریم ها می تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.

رئیس جمهوری فرانسه نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه اتحادیه اروپا از ابتدای خروج آمریکا از برجام با این اقدام شدیداً مخالفت کرده است، گفت: اتحادیه اروپا خواهان حفظ برجام است و تمام تلاش خود را در این مسیر بکار گرفته است.

مکرون تصریح کرد: می پذیریم که اقدام های اروپا برای جبران تحریم های آمریکا موفق و کارآمد نبوده است اما همه تلاش خود را برای جبران این موضوع بکار می گیریم.

وی با بیان اینکه باید اوضاع را تحت کنترل گرفته و برنامه و اقدام های جدیدی برای حفظ برجام انجام داد، گفت: پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته جمعی و اقدامی تاسف بار خواهد بود و بنابر این مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود و فرانسه آماده است در این مسیر تلاش هایش را به ویژه در مسیر خواست ایران که آتش بس در این جنگ اقتصادی است، دوچندان کند.110

منبع: ایرنا

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: