4:03 صبح | ۱۳۹۸ جمعه ۲۲ آذر
کد خبر: 59929 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير - 8:11 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

وزیر خارجه انگلیس : نفتکش ایرانی را اگر به سوریه نرود، آزاد می کنیم

وزیر امور خارجه انگلیس در گفت وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود گفت: اگر مطمئن شویم نفتکش ایرانی به سوریه نمی رود آزادی آن را تسهیل می کنیم.

جرمی هانت در توییتی، تماس تلفنی خود با محمد جواد ظریف را سازنده خواند و افزود که به وی اطمینان داده است که نگرانی انگلیس درباره مقصد نفتکش (سوریه) و نه مبدا آن بوده است.
وی افزود وزیر خارجه ایران خواهان حل این مساله شده و به دنبال افزایش تنش ها نیست.
وزیر خارجه انگلیس افزود که با فابیان پیکاردو، وزیر اعظم دولت محلی جبل‌الطارق هم تلفنی صحبت کرده است. هانت اقدامات وی برای هماهنگی در این رابطه را عالی توصیف کرد و گفت پیکارد با دیدگاه انگلیس در رابطه با حرکت به جلو اشتراک نظر دارد.
رسانه‌های غربی ۱۳ تیرماه جاری خبر توقیف نفتکش گریس یک حامل نفت ایران را اعلام کردند و مدعی شدند این کشتی به علت نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده است.
روزنامه «جبل‌الطارق کرانیکل» با انتشار یک رشته توئیت از قول «مایکل لاماس» دادستان کل جبل الطارق اعلام کرد دیوان عالی این منطقه توقیف این نفتکش را تا ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) تمدید کرده است.
مقام‌های ایرانی با تکذیب ادعای انگلیس اعلام کردند که سوریه مقصد این نفتکش نبوده و بندر بنی یاس ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.
روز جمعه پلیس محلی جبل الطارق دو ناخدای نفتکش ایرانی توقیف شده در این منطقه را به اتهام نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه بازداشت کرد.
پلیس جبل الطارق اسناد و سیستم های الکترونیکی این نفتکش را نیز ضبط و همچنین یکی از خدمه این نفتکش را نیز دستگیر کرده بود.
با این حال رسانه ها بامداد شنبه گزارش دادند که پلیس جبل الطارق همه کارکنان نفتکش «گریس ۱» متعلق به ایران را بدون ایراد اتهام و به قید وثیقه آزاد کرده است.
پلیس جبل الطارق در بیانیه ای گفت که همه کارکنان تحت شرایطی به قید وثیقه آزاد شده اند اما تحقیقات ادامه دارد و نفتکش ایرانی همچنان در توقیف دولت جبل الطارق باقی می ماند.
مقام‌های ایران با تکذیب ادعای انگلیس اعلام کرده اند که سوریه مقصد این نفتکش نبوده و بندر بنی یاس ظرفیت پهلوگیری این شناور عظیم را ندارد.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دیروز با یادآوری مخالفت‌های اتحادیه اروپا با تحریم‌ها و قوانین فراسرزمینی گفت: ادعاهای لندن درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران به لحاظ حقوقی قابل اعتنا نیست و از انگلیسی‌ها می‌خواهیم هر چه زودتر این نفتکش را رها کنند.
سفیر ایران در انگلیس هم امروز هشدار داد: اگر نفتکش و محموله ایران آزاد نشود، اقدام انگلیس بی پاسخ نمی ماند.
وی تصریح کرد که انگلیس با اشتباه محاسباتی در توقیف غیر قانونی نفتکش [ایران] نباید دوباره اشتباه خود را تکرار کند.
هانت در توییت دیگری عنوان کرد که در تماس تلفنی با ظریف درباره وضعیت نازنین زاغری و سایر اتباع انگلیسی-ایرانی که در زندان به سر می برند ابراز نگرانی کرده است. وی افزود که وزیر خارجه ایران اعلام کرده است که به یافتن راه حل در این رابطه ادامه خواهد داد.
زاغری از سه سال پیش به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و تلاش برای براندازی نرم، بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم‌شده است. او هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.110

منبع: ایرنا

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: