6:51 صبح | ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۹ آذر
کد خبر: 60066 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۷ مرداد - 9:52 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

منتجب نیا در نشست خبری مطرح کرد: گفتگوی ملی یک ضرورت است

گفتگوی ملی یک ضرورت است و من معتقدم قبل از گفتگوی ملی نیاز به مشخص کردن منافع ملی داریم چرا که هر کس منافع ملی را در یک چیز می داند بنابراین باید تبادل نظری در این رابطه شکل بگیرد تا منافع ملی به شکل دقیق مشخص شود و سپس می توان در رابطه با گفتگوی ملی نیز صحبت کرد.

گفتگو نیوز: حجت الاسلام رسول منتجب‌نیا رئیس هیئت موسس این حزب در ابتدای این نشست خبری طی سخنانی اظهار داشت: حزب جمهوریت اسلامی ایران حزب نوپایی است که هفته گذشته در کمیسیون ماده 10 احزاب با تقاضای مجوز فعالیت آن موافقت شد.

وی افزود: دوستانی که در هیئت موسس شرکت کردند  27 نفر هستند که  ترکیبی از افراد با رده سنی، مذهب و قومیت مختلف از 15 استان مختلف کشور هستند.

منتجب‌نیا گفت: قبل از این که تقاضای این حزب به ثبت برسد اقدامات هماهنگی در استان‌های مختلف انجام شد و  هسته‌های مختلف را تشکیل دادیم. تقریباً در اکثر استانها هسته مرکزی حزب شروع به فعالیت کرده و با توجه به اصول و قواعد حزبی برای تمامی اعضا شناسنامه فعالیت حزبی تعریف شده است.

وی با بیان اینکه در صدد هستیم تا مانیفست حزب که مواد آن پیش از این آماده شده، به شکل دقیق تنظیم و در اختیار  افکار عمومی قرار دهیم، عنوان کرد: ما احساس می‌کنیم در نظام جمهوری اسلامی جمهوریت تا حد زیادی مورد خدشه وارد شده و حضور مردم در صحنه تصمیم‌گیری‌ها کمرنگ جلوه می‌کند و احساس می‌شود آنچنان که باید به مطالبات مردم توجه نمی‌شود و نگرانی‌ها و نارضایتی‌های موجود از جمله مسائل اقتصادی از این مسئله نشئت می‌گیرد.

رئیس هیئت موسس حزب جمهوریت گفت: فشارهای اقتصادی و معیشتی و بی عدالتی و تبعیض در کشور و فاصله طبقاتی مسائلی است  که امروز مردم را رنج می‌دهد و اگر مردم اعتراض می‌کنند نه به خاطر این است که نظام را قبول ندارند بلکه خواستار اصلاح روندهای غلط هستند. در نظام جمهوری اسلامی نباید ویژه‌خواری وجود داشته باشد و اکثریت مردم با سختی امورات زندگی خود را بگذراند.

وی افزود: نام جمهوریت به این دلیل انتخاب شده تا در چارچوب نظام و در راستای آرمان‌های نظام بتوانیم  مسائل اقتصادی اجتماعی و سیاسی  کشور را مدیریت کنیم. برای ما مردم و میثاق ملی که همان قانون اساسی  است مهمترین ملاک فعالیت سیاسی و حزبی است.مردم سالاری از مهمترین اصول قانون اساسی است ولی متاسفانه در نظام ما مردم دچار مشکلات عدیده ای هستند.

وی گفت: حزب جمهوریت انتقادات صریح خود به سران قوا و دیگر مسئولان اجرایی کشور را  به شکل منطقی مطرح می‌کند. ما نه ساختار شکنی را قبول  داریم و نه این مسیر را دنبال می‌کنیم ولی برنامه هارمونی برای اداره کشو ر داریم.ما جزو معدود احزابی هستیم که با برنامه در صحنه حاضر می‌شویم و علاوه بر انتقاداتی که به روند کنونی اداره کشور داریم  قصد ارائه برنامه برای اداره بهتر کشور داریم.

منتجب نیا با تاکید بر اینکه گرایش حزب متبوعش قطعا اصلاح طلبانه خواهد بود، خاطر نشان کرد: البته اعتقاد  ما این است که باید در داخل جریان اصلاحات نیز پالایش و تجدید نظری  صورت گیرد.

وی افزود: در شعارهایی که مردم مطرح میکنند مشخص است که به دنبال برطرف شدن نارسایی های موجود هستند و با روی کار آمدن افراد دارای صلاحیت فساد، راند و ویژه خواری از بین برود.از دوستان در احزاب دیگر اصلاح طلب می خواهم که به آسیب شناسی در جریان اصلاحات بپردازند.اگر بیشتر به مسائل مردمی بپردازیم مردم با آغوش باز از ما استقبال می کنند.


رئیس هیئت موسس حزب جمهوریت در ارتباط با رویکرد این حزب برای حضور در انتخابات گفت:  آحاد مردم باید برای  تعیین سرنوشت خود در انتخابات حضور فعال  داشته باشند. مسئولان نظام نیز  باید اجازه دهند که نخبگان و چهره هایی که مردم به آنها علاقه دارند وارد صحنه شوند و به بهانه نظارت استصوابی چهره های شاخص را از صحنه انتخابات حذف نکنند.

وی افزود: مسئولان نظارتی و اجرایی باید مر قانون را با عدالت تمام پیاده کنند. اگر فضا را باز کنند قطعا زمینه حضور چهره های شاخص، موثر و مفید فراهم میشود. ما برای حضور در انتخابات شرط نمی گذاریم ولی مسئولان باید به وظایف خود به درستی عمل کنند.


منتجب نیا در ارتباط با نحوه تعامل با ائتلاف های اصلاح طلب از جمله شورا سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: همکاری حزب جمهوریت سایر احزاب بنای ما با تعامل است ولی ما باید اصلاحات را  آسیب شناسی کنیم و در این شرایط است که با همه احزاب با حفظ استقلال ائتلاف میکنیم.
رییس هییت موسس حزب جمهوریت با بیان اینکه تعامل بین گروهها در انتخابات نمود و ظهور دارد، خاطرنشان کرد: اگر گروهی بخواهند نظرشان را بر احزاب تحمیل کنند و اهل تعامل نباشند ما هم اهل تعامل نخواهیم بود.

وی درباره راهبرد انتخاباتی اصلاحات در یازدهمین و دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما درسال 92 و 96 بنا به ضرورت ائتلافی را صورت دادیم این ضرورت به این معنا بود که نامزدهای اصیل اصلاح طلب رد صلاحیت شده و حضور نداشتند و ما برای اینکه به حداقل ها قناعت کنیم نامزدی را معرفی کردیم که در جرگه اصلاح طلبی معرفی نمی شود.

منتجب نیا با بیان اینکه ما اعتقاد داریم تنها اصلاحات می تواند کشور را نجات و به پیشرفت و توسعه همه‌جانبه برساند، گفت: اگر ضرورتی ایجاب کند که ما نتوانیم به ایده آل صد درصد خود برسیم به حداقل ها کفایت می‌کنیم اما امیدواریم مسئولان نظارتی و اجرایی با دید بازی که دارند اجازه دهند تا بتوانیم از کاندیدای مردمی حمایت کنیم.

رییس هیئت موسس حزب جمهوریت در پاسخ به پرسش خبرنگار گفتگو نیوز درباره طرح گفت و گوی ملی گفت: گفتگوی ملی یک ضرورت است و من معتقدم قبل از گفتگوی ملی نیاز به مشخص کردن منافع ملی داریم چرا که هر کس منافع ملی را در یک چیز می داند بنابراین  باید تبادل نظری در این رابطه شکل بگیرد تا منافع ملی به شکل دقیق مشخص شود و سپس می توان در رابطه با گفتگوی ملی نیز صحبت کرد.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره سخنان اخیر سیدمحمد خاتمی مبنی بر این که اصلاح‌طلبان به هر قیمتی وارد انتخابات نمی‌شوند اما نباید با صندوق‌های رای قهر کرد، گفت: رهنمودهای ایشان - که شخصیت محبوب و ارزشمندی هستند و بخشی از مردم نگاه‌شان به ایشان و نیز کسانی است که در حصر هستند - قطعاً مفید است اما امیدوارم که نظام هم از این سرمایه استفاده کند و بر آن توجه داشته باشد و امیدواریم که فضا برای ورود همه افراد و سلایق به انتخابات باز شود. ما قطعاً بنای‌مان بر تکروی نیست اما ائتلاف شرط و شروطی هم دارد و یکی از مهم‌ترین شروطش تعامل و پذیرش نظر همه طرفین ائتلاف است. ضمن این که تاکید می‌کنم ما باید یک آسیب‌شناسی کلی از جریان اصلاحات داشته باشیم.
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: