11:19 صبح | ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ اسفند
پرسش
کد خبر: 60082 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۱۲ مرداد - 1:48 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

کاهش زمان گفت‌وگوی اعضای خانواده به ۲۰ دقیقه

بر همین اساس باید بنای درستی را در این زمینه در جامعه با دانش روز، تجربیات جامعه خود و با نگاهی به عبرت‌هایی که تجربه جهانی در این زمینه داشته است، پایه گذاری کنیم. باید برای انتخاب های خوب جوانان، افزایش عزت نفس آنان و کرامتی که خداوند به همه انسان‌ها عطا کرده و هیچ کس حق ندارد از انسان ها بگیرد، تلاش کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده از کاهش زمان گفتگوی اعضای خانواده انتقاد کرد و گفت: مدت زمان گفتگوی اعضای خانواده از دو ساعت طی ٢٠ سال گدشته به٢٠ دقیقه رسیده است.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در همایش روز ملی ازدواج با تاکید بر اینکه انتخاب خوب، ازدواج ساده را رقم می زند، افزود: باید برای انتخاب‌های خوب جوانان و افزایش عزت نفس آنان تلاش کنیم و از فشار و اجبار بپرهیزیم چرا که در این صورت نتیجه‌ای جز واگرایی ندارد.

وی با بیان اینکه ازدواج امری است که سلامت آحاد جامعه را تضمین می کند ادامه داد: بر همین اساس باید بنای درستی را در این زمینه در جامعه با دانش روز، تجربیات جامعه خود و با نگاهی به عبرت‌هایی که تجربه جهانی در این زمینه داشته است، پایه گذاری کنیم. باید برای انتخاب های خوب جوانان، افزایش عزت نفس آنان و کرامتی که خداوند به همه انسان‌ها عطا کرده و هیچ کس حق ندارد از انسان ها بگیرد، تلاش کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید سعی کنیم جامعه را برای انتخاب‌های خوب به دور از فشار و اجبار آماده کنیم، ادامه داد: این امر نتیجه‌ای جز واگرایی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه باید ترویج فرهنگ ازدواج بر مبنای مفاهیم قرآنی صورت گیرد، گفت: تلاش برای ازدواج ساده و ایجاد زمینه برای مهربانی مفصل یکی از روشهای مناسب برای ترویج فرهنگ ازدواج است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ضمن تشریح ماموریت‌های معاونت امور زنان و خانواده در زمینه ازدواج وخانواده نیز توضیح داد: با همراهی وزارت ورزش و جوانان در قالب بندهای کلی سیاست‌های حوزه خانواده  و بر مبنای ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم و سیاست‌های اختصاصی که رئیس جمهور در موضوع خانواده ابلاغ کرد، ماموریتهایی که مهمترین آن سیاست‌گذاری کلان و ایجاد جریان قوی اجتماعی برای خانواده است، تعریف شده است.

ابتکار با بیان این‌که با تشکیل ستاد ملی زن و خانواده مصوبات حائز اهمیتی در ارتباط با موضوع ازدواج انجام گرفته است، گفت:این مصوبات به شکل ابلاغیه در قالب، آموزش های قبل حین و بعد از ازدواج به دستگاههای مسئول محول شده است. اصلاحاتی در سیاست‌های ازدواج انجام گرفته به طوریکه ساعات آموزش و مشاوره افزایش یافته است.

به گفته وی وزارت بهداشت و ورزش و دیگر دستگاه‌های مرتبط نیز برای بهبود آموزش‌های بهداشتی و روانشناختی و مهارت آموزی اقداماتی را آغاز کرده‌اند. به طوریکه این آموزش‌ها بر اساس مصوبات عنوان شده الزامی شده است.

ابتکار با بیان اینکه برگزاری آموزش‌هایی در حوزه سبک زندگی اهمیت زیادی دارد، ادامه داد: تقاضای من از دستگاه‌های مسئول جدی گرفتن این آموزش‌ها است و نباید بحث شعاری و تشریفاتی تبلیغاتی در این زمینه شود. همچنین طرح گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی را از برنامه‌های مبتنی بر سیاست‌های ابلاغی به منظور ترویج فرهنگ ازدواج به بهبود شرایط خانواده در کشور است که مرحله اول این طرح ملی در ۳۱ استان کشور به سرانجام رسیده و توانستیم مشکلات خانواده ها را به فراخور شرایط هر منطقه احصاء کنیم.

وی با بیان اینکه مساله مشترک در تمامی پیمایش‌ها اختلال ارتباطی بین اعضای خانواده بوده که از لحاظ کیفیت و کمیت به شدت دچار مشکل است، تصریح کرد: فرصت ارتباطی خانواده ها از حداقل ۲ ساعت گفت و گو طی ۲۰ سال گذشته به ۲۰ دقیقه و از حداقل ۱۵۰۰ کلمه در روز به ۴۰۰ کلمه کاهش یافته است. به همین دلیل زمان و فرصت برای گفتگو در کنار مفاهمه و درک متقابل عاطفی و با آرامش و آسایش خانواده باید مدنظر قرار گیرد.

وی آموزش و مهارت های زندگی به ویژه مهارت ارتباطی را هدف طرح ملی گفتگوی خانواده عنوان کرد وگفت: در این زمینه آموزش و پرورش با ما همراهی مناسبی داشته و دوره مهارت آموزی فردی بر اساس آن تدوین شده است.


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: