7:47 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر
پرسش
کد خبر: 60236 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد - 8:00 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

روایت سفارت آمریکا در ۱۳۶۵ از بحث جانشینی امام خمینی: منتظری فاقد آن پیچیدگی و انسجام جهان بینی [امام] خمینی است / نظر آمریکا در مورد آیت الله هاشمی، حاج احمد خمینی، آیت الله مشکینی و آیت الله منتظری

احمد خمینی – پسر خمینی تنها کسی است که دسترسی نامحدودی به آیه الله خمینی دارد. هر فردی که خواهان ملاقات با امام باشد باید ابتدا توسط احمد خمینی تایید شود. هرچند او به ندرت در صدر اخبار ایران است اما از انجا که از تمامی حرف های میان مهمانان و امام باخبر است.

 

 

«انتخاب» اسناد ویکی لیکس در رابطه با ایران را که متعلق به سال های ۱۹۷۲ تا ۲۰۰۹ است، را به صورت روزانه و به منظور آگاهی مخاطبان نسبت به تحولات و اتفاقات گذشته، منتشرمی کند.

به گزارش گفتگونیوز، سفارت آمریکا در دوبی در گزارشی به تاریخ سه شنبه، ۱۸ آذر ۱۳۶۵ خطاب به وزیر خارجه آمریکا و عمده سفارتخانه های مهم آمریکا تحلیل هایی در مورد رهبری پس از امام خمینی ارائه کرده است.

به گزارش «انتخاب»؛ متن این سند در زیر آمده است:

موضوع سند: نظرات مهندس درباره زندگی در رشت و رهبران احتمالی ایران پس از {امام} خمینی

طبقه بندی: محرمانه

سه شنبه 8:9 دقیقه 9 دسامبر 1986

از: سفارت آمریکا در دوبی

به: سفارتخانه های آمریکا در اتریش، بحرین، بلژیک، کانادا، قبرس، آلمان(برلین، بن، فرانکفورت، همابورگ، مونیخ و اشتوتگارت)، مصر، فرانسه، هند، عراق، اسرائی، ایتالیا، کویت، عمان، پاکستان (اسلام آباد و کراچی)، قطر، عربستان سعودی ( ریاض و ظهران )، اسپانیا، سوئد، سوئیس ( برن و زوریخ )، ترکیه (آنکارا، استانبول و ازمیر)، انگلیس

رهبران احتمالی دوران پس از {امام} خمینی

  1. محرمانه – کل متن
  2. خلاصه: یک مهندس ایرانی مدعی است در حالیکه.....................هیچ کمبودی در تعداد داوطلبان وجود ندارد. از آنجا که کارخانه ها با کمتر از ظرفیت کامل خود کار می کنند، نبود آنها تنها تاثیری جانبی بر میزان خروجی داشته است. روسای صنعتی منطقه توسط فائو آموزش داده شده اند. آلمان بسیاری از این مهندسان را در قالب برنامه بازخورد در قبال آموزش، آموزش می دهد. این احتمال وجود دارد که یک گروه پنج نفره شامل منتظری، رفسنجانی، خامنه ای، احمد خمینی و مشکینی جایگزین خمینی شوند.
  3. روز 22 نوامبر کنسول ما در دوبی با یک مهندس ایرانی دانش آموخته آمریکا که مسئول سیستم های آبی کارخانه ای در بندرانزلی، نزدیک رشت است صحبت کرده است. نظرات ایرانی ها به این ترتیب دسته بندی شده است.
  4. فعالیت صنعتی و اعزام به جنگ: از میان سه صنعت مهم رشت، پارچه و کاغذ تنها با نصف ظرفیت فعالیت می کنند. در حالیکه نیروگاه برق با ظرفیت کامل کار می کند. ....... این منبع مدعی شده است که هیچ زوری برای اجبار کارمندان برای پیوستن به ارتش نیاز نبوده است. ..... آنقدر قوی بوده که در رشت نیروهای داوطلب بسیج هیچوقت کمبود نداشته اند. داوطلبان ابتدا مدت 45 روز در رشت آموزش دیده و سپس برای یک آموزش 4 تا5 هفته ای به ایران فرستاده می شوند. بسیاری از ایرانی ها معتقدند پایان جنگ با عراق لزوما به معنی پایان درگیری نخواهد بود و احتمالا درگیری با پاکستان، شاید اقدام بعدی برای مشغول نگه داشتن سربازان به راه خواهد افتاد.
  5. دیدار روسای بخش صنعت از فائو: در ماه آوریل 1986 دولت ایران برنامه سفر رهبران صنعتی کشور را به جبهه جنگ فائو سازماندهی کرد. این سفر دو هدف داشت: اول آنکه کارخانه های این افراد بتواند لوازم یدکی تولید کند. نمونه ها و تجهیزات صنعتی گرفته شد اما تلاش برای تولید آنها در رشت و بندر انزلی شکست خورد. به گفته او مخصوصا لوازم یدکی کمپرسورهای پرفشار بر اساس طراحی آمریکا و انگلستان در ترکیه تولید شده و با کامیون به تهران منتقل می شوند. هدف دوم این بود که رهبران صنعتی اراده مصمم نیروهای نظامی را مشاهده کرده و با انتقال این روحیه به دیگران در رشد حضور نیروهای داوطلب بسیج نقش داشته باشند.
  6. تبادل اموزش کارمند با هدف پرداخت سود سهام: این منبع ادعا کرده است که دولت ایران 25 درصد سهام شرکت کروپ آلمان را در اختیار دارد. دولت آلمان بجای آنکه سود سهام دولت ایران را پرداخت کند، دولت آلمان برنامه ای تدارک دیده تا مهندسان ایرانی در این کشور آموزش های صنعتی ببینند. این منبع مدعی است در تابستان سال 1985 او به مدت دو هفته در آلمان غربی اموزش صنعتی و روش های دفع پسماند آب را یاد گرفته است.
  7. چند آیت الله برای جانشینی {امام} خمینی نیاز است: این منبع و افراد دیگری در دوبی معتقدند بخش اعظم مشکلات منتظری در روزهای اخیر از جمله بازداشت مهدی هاشمی به عدم تمایل روحانیون دیگر برای پذیرش او به عنوان رهبر تک نفره دوران بعد از خمینی برمی گردد. بر اساس قانون اساسی یک گروه سه تا پنج نفره می تواند رهبری را برعهده بگیرد و کسانی که احتمال دارد بعد از مرگ خمینی قدرت را در دست بگیرند عبارتند از: الف) آیه الله منتظری، او که توسط {امام} خمینی انتخاب شده بعید است کنار گذاشته شود. ......در حالیکه او فاقد آن پیچیدگی و انسجام جهان بینی {امام} خمینی است.

ب) حجت الاسلام رفسنجانی: او به عنوان رییس مجلس توانسته است تحولات را به نفع خودش به پیش ببرد. ......او از نظر اعتبار مذهبی در جایگاه پایین تری قرار دارد (او آیه الله نیست)

ج) رییس جمهور {آیت الله} علی خامنه ای: .........

د) احمد خمینی – پسر {امام} خمینی تنها کسی است که دسترسی نامحدودی به آیه الله خمینی دارد. هر فردی که خواهان ملاقات با امام باشد باید ابتدا توسط احمد خمینی تایید شود. هرچند او به ندرت در صدر اخبار ایران است اما از انجا که از تمامی حرف های میان مهمانان و امام باخبر است احتمالا از این دانش خود برای گرفتن جایگاهی در میان گروه پنج نفره استفاده خواهد کرد. در عین حال برخی از نمایندگان مجلس اعلام کرده اند هرگز نمی توان اجازه داد نام خمینی از میان ما حذف شود، یک راه آن نگه داشتن احمد خمینی در رده های بالا است.

ن) آیه الله علی اکبر مشکینی: او به ندرت خبرساز می شود. البته ایران هایی که ما با آنها صحبت کرده ایم معتقدند که او کسی که این شعارهای ضد غرب و ضدآمریکایی را زنده نگه می دارد و از آنجا که نقش زیادی در کمک به انتخاب منتظری به عنوان جانشین امام داشته و این لطف او توسط منتظری با حضورش در گروه پنج نفره جبران خواهد شد

  1. نکته: این اظهارات درباره گروه پنج نفره توسط ایرانی هایی در دوبی بیان می شود که اظهاراتشان در گذشته قابل اعتماد بوده است. هرچند در مباحث مربوط به جانشینی خمینی همواره نام رفسنجانی، خامنه ای و منتظری شنیده می شود اما اشاره به نام احمد خمینی و مشکینی تنها تا حدی بوده که حضور آنها را قابل پیش بینی کند.

ماک

*برخی عبارات در ترجمه، حذف شده است.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: