10:27 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
کد خبر: 60293 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲ شهريور - 2:29 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

هفته پر التهاب؛‌ از منازعه کلامی دو شیخ تا بازداشت دو نماینده!

گفتگو نیوز / گروه سیاسی: هفته‌ای که گذشت هفته پرماجرایی برای رسانه‌ها و افکار عمومی بود؛ هفته‌ای که با مجادله دو شیخ آغاز شد و به بازداشت دو نماینده مجلس ختم شد!

مجادله شیوخ

شنبه بیست و ششم مرداد ماه بود که اظهارات شیخ محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین و عضو فقهای شورای نگهبانعلیه آملی لاریجانی رسانه‌ای شد.

یزدی در دیدار با مسئولان مرکز بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم انتقادات تندی را علیه حسن روحانی رییس‌جمهوریو آملی لاریجانی رئیس پیشین قوه قضائیه و همچنین آیت الله محمدجواد علوی بروجردیمطرح کرده بود.

بحث‌برانگیزترین بخش اظهارات یزدی مربوط به آملی لاریجانی بود؛ خصوصا جایی که از شایعات در مورد مهاجرت رییس سابق قوه قضاییه به نجف، بازداشت معاون اجرایی حوزه ریاستِ قوه قضاییه در زمان ریاست آملی لاریجانی و حوزه علمیه منتسب به آملی لاریجانی که آن را به «کاخ»تعبیر کرده، صحبت کرده بود؛ اظهاراتی که آیت‌الله ممدوحی از اعضای ارشد جامعه مدرسین آن را «شخصی» عنوان کرده بود.

آملی لاریجانی هم در واکنش به اظهارات یزدی بیانیه‌ای را در سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرد که البته چند روز بعد از سایت حذف شد. او در این بیانیه به مطالب یزدی پاسخ داد.

او انتقادات علیه خود را «سناریوهای از پیش طراحی شده» دانست و اظهارات یزدی را «خلاف واقع»و «توهین» عنوان کرده و گفت که در شورای نگهبان هم، سخنان غیر دقیق، غیر مستدل و نامربوط یزدی برای اعضاء روشن است و اگر چیزی نمی‌گویند، حرمت پیرمردیاو را پاس می دارند.

آملی لاریجانی همچنین گفته «سینه‌ام خزانه‌الاسرار اتهامات مجموعه‌ای از معاونان، قائم مقامان و آقازاده‌های مسئولان و شخصیتهاست».

رییس سابق قوه قضاییه همچنین با اعتراض به انتساب موضوع بازداشت معاون اجرایی حوزه ریاستِ قوه قضاییه به خود، گفته «آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و ... کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده‌اند؟!»

او نوشتار خود را با عبارت «فاعتبرو یا اولی الابصار. والحمد ولله رب العالمین» به پایان رساند.

این نامه تا چند روز مورد توجه افکار عمومی و فعالان رسانه‌ای بود و بین کاربران توییتر مورد بحث قرار گرفت.

یکی از واکنش‌های قابل تامل به این مجادله پیام آیت الله مکارم شیرازی بود کهاز آیت الله محمد یزدی و آیت الله آملی خواستبه آبروی روحانیت و نظام کمک کنند و به این وضع خاتمه دهند چرا که به گفته وی «تجربه نشان داده که این گونه درگیری ها هرگز نتیجه ای جز روشن شدن آتش فتنه و اختلاف در میان مردم ندارد.»

آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان هم در واکنش به مجادله دو عضو این شوراوحدت کلمه مسئولان و حفظ یکپارچگی امت، در روز‌های سخت انقلاب را مهم و راهگشا دانسته و عنوان کرده که «ذره‌ای غفلت از این مسئله می‌تواند دل‌های فرزندان انقلاب را رنجیده خاطر گرداند.»

جنتی خواستار پرهیز ار دامن زدن به اختلافات شده و گفته که «اهتمام همه اعضای شورای نگهبان بر این بوده که مسائلِ درون شورا به بیرون منتقل نشده و دیگران را نگران نکند.»او البته عنوان کرده که «اعضای شورای نگهبان از خطا مصون نبوده و احتمال اشتباه آنان نیز می‌رود.»

انتقال دو نماینده مجلس به اوین

چهارشنبه شب بود که یاشارسلطانی، خبرنگار در صفحه شخصی خود در توییتر از بازداشت فریدون احمدی، نماینده زنجان و محمد عزیزی، نماینده ابهر به دلیل اخلال در بازار خودرو خبر داد و گفت که این دو نماینده مجلس به زندان اوین منتقل شده‌اند.

او سپس در توییت جداگانه‌ای نوشت که بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌ها اعلام‌شده، این دو نماینده مجلس به دلیل عدم امکان تودیع وثیقه۱۰ میلیارد تومانیدر زندان هستند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه نیزپنجشنبه شب با تایید خبر بازداشت دو نماینده مجلس، گفت که این دو نماینده در ارتباط با پرونده‌ای که در خصوص فروش محصولات شرکت سایپا از مدت‌ها قبل در دادگستری و دادسرای تهران تشکیل شده بود، بازداشت شدند.

به گفته او،این دو نماینده در فرآیند تحقیقات دادسرا مکررا احضار شده بودند و از آن‌ها تحقیقات لازم به عمل آمده بود. همچنین تامینی که مدنظر بازپرس دادسرا بوده صادر شده و نمایندگان مورد اشاره وثیقه مورد نظر دادگاه را نتوانستند بسپارند و در نتیجه به موجب قانون بازداشت شدند اما هرگاه وثیقه تعیین شده را بسپارند از زندان تا پایان جلسه دادرسی آزاد خواهند شد.

سایت خبری تابناک در همین رابطه به نقل از یک منبع آگاه عنوان کرد که «یکی از این دو نماینده، واسطه خرید چند هزار خودرو از یکی از خودروسازهای کشور توسط یک فرد خاص بوده و به احتمال زیاد این پرونده مربوط به همین موضوع تشکیل شده است.»

اظهارنظری که موجب محکومیت عضو شورای شهر تهران شد

یکی از مهمترین‌ خبرهای هفته گذشته هم حکم پرداخت ۴ میلیون تومان جریمه نقدی با تعلیق دو ساله برای ناهید خداکرمی، عضو شورای اسلامی شهر تهران بود که در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان صادر شد.

به گفته خداکرمی در کیفرخواست، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دلیل انتشار توییت، به عنوان اتهام مطرح شده بود.

او پیش‌تر در توییتی با اشاره به بازدید از فرودگاه امام خمینی(ره) نوشته بود: «دیروز در حاشیه بازدید از شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) رفع موانعی مانند حجاب اجباری در بخش ترانزیت و مناطق آزاد به عنوان راهی برای گسترش صنعت توریسم و عدم خروج سرمایه‌ها و ارزش کشور مطرح شد در شرایط فعلی توجه به این پیشنهاد می‌تواند تحول بسیار مثبتی باشد.»

ممنوعیت عضو شورای شهر اصفهان از حضور در این شورا

مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان هم در هفته‌ای که گذشت با حکم دادگاه تجدید نظر استان اصفهان و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "تشویش اذهان عمومی" به حبس تعزیری و ممنوعیت حضور در شورای شهر اصفهان محکوم شد.

«یک سال حبس تعزیری»،«دو سال انفصال از شورای شهر اصفهان»،«دو سال ممنوعیت حضور در احزاب» و «دو سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی» حکمی است که دادگاه تجدیدنظر برای مقدری تایید کرده است.

یکی از اتهاماتی که دادگاه تجدیدنظر اصفهان، مقدری را براساس آن محکوم کرده حمایت از مهدی حاجتی، عضو زندانی شورای شهر شیراز است.از دیگر دلایل صدور حکم برای مقدری حمایت از علی‌اصغر غروی عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران و مسئول دفتر این حزب در شهر اصفهان و همچنین اعتراض به نحوه برخورد با تجمع صنفی معلمان است.

معرفی جانشین مهدی حاجتی در شورای شهر شیراز

دوشنبه گذشته بعد از برگزاری انتخابات هیات رییسه شورای شهر شیراز، این شورا با دستور کار معرفی جانشین برای مهدی حاجتی عضو زندانی شورای شهر شیراز تشکیل جلسه داده و محمدتقی تذوری عضو علی‌البدل سوم شورای شهر شیراز جانشین مهدی حاجتی شد.

آنچه در بالا به آن اشاره شد مهمترین اخبار منتشره بود که در هفته گذشته اذهان مردم را درگیر خود کرد و سوالات زیادی را برای افکار عمومی به وجود آورد که قطعا تعداد زیادی از آنها پاسخی را به دنبال نخواهد داشت.

 

 نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: