9:25 عصر | ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
کد خبر: 60360 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۷ شهريور - 4:39 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

نماینده پارلمان انگلیس، تعطیلی پارلمان کشورش را کودتا خواند

یک نماینده حزب کارگر مجلس تعطیلی پارلمان را کودتا خواند و گفت که موافقت ملکه الیزابت باپیشنهاد بوریس جانسون به پایان نظام سلطنتی در کشور منجر می شود.

به گزارش روز پنجشنبه تارنمای پلیتیک هوم، «کیت اوسامور» نماینده حزب کارگر در پیام توییتری با انتقاد از دخالت ملکه الیزابت در تعطیل کردن پارلمان انگلیس نوشت: همراهی با این کودتا ممکن است به برچیده شدن نظام سلطنتی منجر شود.

اوسامور در توییت دیگری نوشت: ملکه باید آنچه را که بر سر عموزاده‌اش، تینو پادشاه سابق یونان آمد، به یادآورد.

اشاره این نماینده پارلمان انگلیس به «کنستانتین دوم» آخرین پادشاه یونان است. وی بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳ پادشاه یونان بود و در نهایت توسط دولت دیگر برآمده از کودتای مورد تأیید شاه بود؛ خلع شد.

در پی موافقت ملکه انگلیس با تعطیلی پارلمان این کشور در آستانه ضرب‌الاجل خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، بیش از یک میلیون انگلیسی با امضای تومار و هزاران نفر با حضور در خیابان‌های بریتانیا اعتراضات گسترده‌ای را علیه طرح «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس برای تعلیق موقت فعالیت پارلمان سازماندهی کردند و برای حفظ دموکراسی خود فریاد زدند.

دخالت و کودتای ملکه الیزابت در تعطیلی پارلمان انگلیس در حالی صورت گرفت که احزاب مخالفت دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس به تازگی ائتلافی علیه خروج بدون توافق وی از اتحادیه اروپا تشکیل دادند.

احزاب مخالف انگلیس روز سه شنبه اعلام کردند که به ائتلافی برای جلوگیری از طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون توافق دست پیدا کرده اند.

پارلمان انگلیس هفته آینده از تعطیلات تابستانی باز می گردد و در حال آماده سازی برای مقابله با بوریس جانسون نخست وزیر جدید است که قول داده اواخر ماه اکتبر، با یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

احزاب مخالف دولت جانسون در صدد آن هستند؛ با تشکیل ائتلاف و از طریق تصویب قانون یا برگزاری رأی عدم اعتماد به دولت، به مخالفت با طرح برگزیت دولت اقدام کنند.

در همین زمینه، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر روز سه‌شنبه میزبان گفت وگو با حزب ملی اسکاتلند، لیبرال دموکراتها، حزب سبز و گروه مستقل برای تغییر در مورد تاکتیکها با هدف جلوگیری از خروج بدون توافق بود.

حزب کارگر انگلیس بعد از پایان این دیدار، با صدور بیانیه ای اعلام کرد؛ شرکت کنندگان در مورد ضرورت اقدام به همکاری با یکدیگر برای یافتن راههای عملی در جلوگیری از طرح خروج بدون توافق، از جمله احتمال تصویب قانون و رأی عدم اعتماد توافق کردند.

اتحادیه اروپا تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به انگلیس فرصت داده تا درباره چگونگی خروج از این اتحادیه به توافق برسد؛ اما نخست وزیر جدید انگلیس بصراحت اعلام کرده که اگر نتواند تا پیش از این مهلت توافق کند، در موعد تعیین شده اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.110

منبع: ایرنا

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: