5:43 عصر | ۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
کد خبر: 60453 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ شهريور - 9:59 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

هیات سیاسی، سیاست هیئتی

محرم‌ها و سایر مناسبت‌های مذهبی که می‌شود، هیات‌ها و مداحان و سخنرانان بیشتر از زمان‌های دیگر زیر ذره‌بین می‌روند و نگاه‌ها بیشتر به سمتشان است؛ خیلی‌ها معتقدند که هیات به دلیل حفظ شان عزاداری نباید تبدیل به میتینگ سیاسی شود. البته که وقایعی مانند عاشورا و قیام امام حسین(ع) سیاست را در دل خود دارد ولی بعضا دیده می‌شود که برخی مداحی‌ها فراتر از آنچه تا کنون بوده می‌روند و حاشیه‌سازی‌هایی می‌شود.

حالا اگر اینگونه مداحی‌ها در تریبونی مانند صداوسیما می‌تواند پژواکی چند برابر پیدا می‌کنند؛ آنچنان که احمد مازنی نماینده تهران در مجلس هم به آن انتقاد دارد. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در حساب توییتری خود نوشته:‌«صدا و سیما منبر نیست که مرتب افراد خاصی را بیاورند تا برای مردم سخنرانی کنند، صدا و سیما برای برخی از مداحان خصوصا آنهایی که شهرت به رفتار جناحی دارند و حتی بارها دیده شده که به دیگران توهین کردند هر شب و در هر مناسبتی برنامه می‌گذارد».
محمود تاری از مداحان پیشکسوت و از مسئولین سابق بسیج مداحان در این باره به ایرناپلاس گفته: «مقام معظم رهبری ۳۰ سال است که همه زوایای مداحی را به‌طور دقیق گفته‌اند. یکی دو سال پیش فرمودند که چرا جوان‌ها در هیئت‌ها بالا و پایین می‌پرند؟یا چند سال قبل گفتند که چرا در هیئت‌ها لخت می‌شوند؟…متأسفانه برخی بزرگان و علمای ما سکوت کرده‌اند و می‌خواهند همیشه محترم باشند، لذا حرفی نمی‌زنند که مثلاً خراب نشوند.متأسفانه صداوسیما از حامیان درجه یک این مداحان است و دوربین‌ها را به مجالس اینها می‌برند و پخش می‌کنند. استدلالشان هم این است که مخاطب و جمعیت دارند».
در مورد نقش سیاست در هیات‌ها مقام معظم رهبری چندین سال پیش شفاف و روشن بیان کردند: «هیئتها نمیتوانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم!...اینکه آدم دریک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که نبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است». اما رهبر انقلاب موضعشان را شفاف‌تر گفتند و درباره بیان موضوعات با گرایش‌های سیاسی در هیات‌ها تذکری دادند:‌ «البتّه معنای این حرف این نیست که هر حادثه‌‌ی سیاسی در کشور اتّفاق میافتد، ما باید حتماً در مجلس روضه آن را با یک گرایش خاصّی - حالا یا این طرف، یا آن طرف - بیان کنیم و احیاناً با یک چیزهایی هم همراه باشد».
از سوی دیگر برخی هیات‌ها با گرایش‌های خاص سیاسی فضا را از آنچه باید طبق گفته‌های رهبری باشد فراتر می‌برند و بعضا سخنانی ایراد می‌کنند که دون شان مراسم عزاداری اهل بیت است؛ سخنانی که حملات تند و تیزی‌ست به رقبای سیاسی فرد مورد حمایت مداحان، آن هم در حالی که مردم فرد مورد حمایت آن مداح را نپسندیدند و به او و جریان او رای ندادند.
سعید حدادیان از مداحان معروف تهران، در مراسم ماه رمضان سال ۱۳۹۴ حسن روحانی رییس‌جمهوری را هدف سخنانش قرار داد: «آنها که می‌گویند تحریم مهم نیست، گویی که از جیب مردم بی‌خبرند. آن آقا می‌گوید بعضی‌ها از جیب مردم خبر ندارند! تو دلت واقعا برای مردم سوخته؟ شما کجا می‌نشینی؟ زندگی‌ات چطور است؟ استخر را نفر قبلی خراب کرد، شما دوباره ساختید. می‌گویند رئیس‌جمهور باید گلف‌بازی کند و به استخر برود. شما بروید شنایتان را بکنید و جت‌اسکی‌تان را بروید. این حرف‌ها که در مورد جیب مردم می‌زنید از شما خنده‌دار است». یا محمود کریمی مداح معروف تهران در همان سال به دیدار علی لاریجانی با هیات دیپلماتیک اروپایی و حاشیه‌های آن اشاره کرد و گفت:‌ «مسئولی که در جمهوری اسلامی به‌خاطر پزدادن مقابل یک دیپلمات، با‌ هزار قلم آرایش و سرِ باز (بی‌حجاب) و فقط یک کلاه نمادین بر روی سر می‌روی و با او حال ‌و احوال و مذاکره می‌کنی، خاک بر سرت».
هرچند هیات نباید غیر سیاسی باشد ولی منظور از سیاسی بودن، نمی‌تواند سیاسی‌کاری و جناح‌بازی باشد. مانند رفتاری که برخی مداحان در جریان انتخابات سال ۸۸ از خود بروز دادند و هیات‌ها را هم وارد صف‌بندی‌های سیاسی کردند. 
ورود به صف‌بندی‌های سیاسی می‌تواند آثار منفی بر جامعه دینداران بگذارد؛ از جمله اینکه فرد دینداری که سلیقه سیاسی‌اش با آن مداحان متفاوت است، دیگر در آن هیات‌ها شرکت نمی‌کند و تبدیل به ضدتبلیغ برای آن هیات می‌شود. از سوی دیگر به کار بردن الفاظ نامناسب یا لعن و نفرین کردن برخی مسئولین و افراد شناخته شده، تاثیر منفی بر مخاطبان می‌گذارد و بدبینی نسبت به آن هیات را ایجاد می‌کند.
در حالت خوشبینانه مخاطب، اینگونه الفاظ و سخنان سیاست‌زده را به تمام هیات‌ها بسط و گسترش نمی‌دهد و به پای همان گوینده این سخنان می‌گذارد و نه همه مداحان و هیات‌ها؛ اما اگر این الفاظ و سخنان بر دینداری یک فرد اثر منفی بگذارد، گویندگان این الفاظ و سخنان می‌توانند پاسخگو باشند؟
البته اینگونه صف‌بندی‌های سیاسی در هیات‌ها نزدیکی انتخابات‌ها بیشتر هم می‌شود و دیده شده که نوحه‌خوانی را هم وارد این موضوعات می‌کنند؛ مانند آنچه پیش از انتخابات ۹۲ خوانده شد و بعدها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد و فردی با نوحه برای سعید جلیلی تبلیغات می‌کرد و عده‌ای هم سینه می‌زدند. این شاید مصداق سیاسی کاری باشد و آنچه باید به لحاظ سیاسی بودن اتفاق می‌افتاد تشویق مخاطبان به رای دادن بود؛‌چرا که رای دادن برای کلیت نظام مهم است و نه رای دادن به آقای الف یا ب. 
شاید به همین دلایل باشد که مقام معظم رهبری در سخنان سال ۹۲ در جمع اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام‌تاکید کردند که «… معنای این حرف این نیست که هر حادثه‌‌ی سیاسی در کشور اتّفاق میافتد، ما باید حتماً در مجلس روضه آن را با یک گرایش خاصّی - حالا یا این طرف، یا آن طرف - بیان کنیم و احیاناً با یک چیزهایی هم همراه باشد». 
 
 
 
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: