5:42 صبح | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳ بهمن
کد خبر: 60485 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور - 6:18 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

بررسی افسردگی و حافظه کاری فضایی

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که عملکرد حافظه کاری فضایی افراد مبتلا به افسردگی با محرک‌هایی که مطابق با خلق آنها باشد، به صورت معناداری بهتر از محرک‌های خنثی است و این حاکی از یک نارسایی شناختی در افراد مبتلا به افسردگی است.

به گزارش گفتگونیوز از ایسنا، ماهگل توکلی، مصطفی حجت شمامی و سینا ورمقانی در مقاله ای به بررسی "افسردگی و حافظه کاری فضایی: توسعه یک بازی رایانه ای به عنوان ابزار ارزیابی" پرداختند.

این مطالعه به بررسی سوگیری هیجانی حافظه کاری فضایی افراد با علائم افسردگی وعادی با استفاده از یک بازی رایانه ای در دانشجویان دانشگاه اصفهان پرداخت. 

روش انجام این پژوهش از نوع علی، مقایسه ای است و جامعه مورد مطالعه این پژوهش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان انتخاب شدند. در این پژوهش، افرد دارای علائم افسردگی، نمره ۱۶ به بالا با پرسشنامه افسردگی بک بررسی شدند. تعداد ۳۰ نفر از دانشجویان به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند که ۱۵ نفر در گروه گواه و ۱۵ نفر در گروه آزمایش قرار گرفتند. 

به منظور ارزیابی سوگیری هیجانی حافظه کاری فضایی، از بازی رایانه ای HuskerDu الهام گرفته شد که متناسب با نحوه و نوع آزمایش، توسعه و شخصی سازی شده است. تجزیه تحلیل داده های این پژوهش با استفاده از روش آماری تحلیل واریانس چند متغیره مورد تحلیل قرار گرفت. 

یافته های این پژوهش نشان داد که در زمان پاسخ، حافظه کاری فضایی افراد افسرده در مقایسه با افراد عادی برای محرک های ناخوشایند تفاوت معنی داری وجود دارد. همچنین در تعداد تلاش ها برای اتمام تکلیف حافظه کاری فضایی افراد افسرده در مقایسه با افراد عادی برای محرک های ناخوشایند تفاوت معنی داری مشاهده شد. همچنین هیچ تفاوت معنی داری برای محرک های خنثی چه در تعداد تلاش ها و چه در زمان صرف شده برای اتمام تکلیف بین دو گروه یافت نشد. 

نتیجه این پژوهش نشان می‌دهد که عملکرد حافظه کاری فضایی افراد با علائم افسردگی به صورت معناداری با محرک هایی که مطابق با خلق آن ها باشد، بهتر از محرک های خنثی نسبت به گروه گواه است و این حاکی از یک نارسایی شناختی برای افراد با علائم افسردگی است.

به گزارش ایسنا، این مقاله در چهارمین کنفرانس ملی و دومین کنفرانس بین المللی بازی های رایانه ای؛ فرصت ها و چالش ها ارائه شد.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT اعلام وصول سوال احمدمازنی از وزیردادگستری در ارتباط با حسابهای قوه قضاییه کنایه‌ی محمود صادقی درباره رد صلاحیت ها ایران عضو دائم سازمان همکاری شانگهای می شود؟ عدم التزام عملی به نظام را در مورد اکثریت قریب به اتفاق همکاران تایید نمی‌کنم/ کاهش عدم احرازها به حضور بیشتر مردم در انتخابات کمک می‌کند محسن هاشمی: عدم بی‌طرفی در تایید صلاحیت ها، انگیزه‌ی مشارکت را کاهش می‌دهد پکن نه حاضر است از تهران دست بکشد، نه اینکه به خاطر ایران، با آمریکا دربیفتد / ضرباتی که تنش ایران و آمریکا به اقتصاد چین وارد می‌کند