5:41 صبح | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳ بهمن
کد خبر: 60505 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور - 7:48 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

الکترودهای اسفنجی افکار را می‌خوانند

ممکن است پژوهشگران در توسعه دستگاه رابط‌های مغز پیشرفت‌هایی داشته باشند، اما در توسعه الکترودهایی که برای تشخیص فعالیت مغزی کاربران استفاده می‌شوند، هنوز هم در مراحل اولیه هستند.

به گزارش گفتگونیوز و به نقل از گیزمگ، دانشمندان چینی اخیرا تصمیم گرفته‌اند تا دراین باره کاری انجام دهند و الکترودهای بدون ژلی توسعه دهند که هنگامیکه بر روی سر قرار می‌گیرند حتی با وجود موی سر افراد بتوانند افکار آنها را بخوانند.

به طور معمول ، هنگامی که شخصی از سیستمی که به آنها اجازه می‌دهد یک کامپیوتر یا دستگاه دیگری را با افکار خود کنترل کنند، استفاده می‌کند میبایست چندین الکترود را به پوست سر خود متصل کند.

این الکترودها فعالیت الکتریکی درون مغز را تشخیص می‌دهند ، اما برای برقراری ارتباط مناسب، باید با ژل رسانا روکش شوند. حتی در این صورت ممکن است موهای کاربر باعث ایجاد تداخل شود و علاوه بر این شستشوی ژل‌های مذکور دشوار است.

به دنبال ایجاد جایگزینی برای این موضوع ، تیمی از "دانشگاه چینهوا" (Beijing's Tsinghua University) پکن الکترودهای ارزان ، انعطاف پذیر و قابل انعطافی را با قرار دادن نانوسیم های نقره رسانا در مواد اسفنجی ملامین معمولی تولید کردند.

هنگامی که یک کلاه جمجمه حاوی ۱۰ عدد از این الکترودها روی سر داوطلبان مورد آزمایش قرار گرفت ، مشخص شد که این دستگاه‌ها می توانند فعالیت مغز را روی سرهای تراشیده شده با همان دقت نسبت به الکترودهای معمولی تشخیص دهند. با وجود این ، برخلاف نمونه‌های معمولی ، الکترودهای اسفنجی در تشخیص فعالیت مغز بر روی سر افرادیکه مو داشتند نیز عملکرد خوبی داشت و به ژل نیازی نبود. همچنین گفته می شود که الکترودهای اسفنجی که پژوهشگران چینی توسعه داده اند تحت تاثیر گرما یا عرق قرار نمی گیرند.

طی آزمایشات یک زن (که سر آن تراشیده نشده بود) با موفقیت از کلاه الکترود برای کنترل یک ماشین اسباب بازی با استفاده از امواج مغزی خود استفاده کرد.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Nano Letters" منتشر شد.

برچسب هابرچسب ها: گفت و گو نیوز,,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT اعلام وصول سوال احمدمازنی از وزیردادگستری در ارتباط با حسابهای قوه قضاییه کنایه‌ی محمود صادقی درباره رد صلاحیت ها ایران عضو دائم سازمان همکاری شانگهای می شود؟ عدم التزام عملی به نظام را در مورد اکثریت قریب به اتفاق همکاران تایید نمی‌کنم/ کاهش عدم احرازها به حضور بیشتر مردم در انتخابات کمک می‌کند محسن هاشمی: عدم بی‌طرفی در تایید صلاحیت ها، انگیزه‌ی مشارکت را کاهش می‌دهد پکن نه حاضر است از تهران دست بکشد، نه اینکه به خاطر ایران، با آمریکا دربیفتد / ضرباتی که تنش ایران و آمریکا به اقتصاد چین وارد می‌کند