10:31 عصر | ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند
کد خبر: 60561 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۳ مهر - 10:03 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

«آمد» به دام افتاد

بعد از ظهر دوشنبه 22 مهر 98 خبری منتشر شد که فضای مجازی را به سرعت در بر گرفت؛ «روح‌الله زم» مدیر و موسس کانال تلگرامی «آمدنیوز» بازداشت شد. اعلام کننده خبر و بازداشت کننده «زم» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. سپاه این خبر را در قالب یک اطلاعیه منتشر کرد.

در بخشی از این اطلاعیه آمده: «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی با به‌کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگرد‌های ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت [کرد] و فریب داد و «روح‌الله زم» سرشبکه سایت ضدانقلاب و معاند «آمدنیوز» را که در سال‌های اخیر با هدایت، تأمین و پشتیبانی مستقیم آنان و نیز حمایت ضدانقلاب خارج‌نشین و عوامل داخلی آنها، به‌عنوان یکی از آبشخور‌های محوری دشمن، عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف‌افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران‌هراسی، دروغ‌پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باور‌های دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت‌بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد به داخل کشور هدایت و بازداشت کند».

سپاه در بخش دیگری از اطلاعیه آورده که «نامبرده به‌رغم اینکه تحت هدایت سرویس اطلاعاتی فرانسه و حمایت و پشتیبانی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و مرتبط با سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار داشت و به‌صورت شبانه‌روزی با روش‌های پیدا و پنهان و در پوشش‌های گوناگون و چندلایه‌ای مورد حفاظت قرار می‌گرفت، در دام فرزندان ملت ایران در سازمان اطلاعات سپاه افتاد».

دقایقی پس از انشار خبر بازداشت «زم» خبر دستگیری او بر روی کانال آمد نیوز قرار گرفت که حکایت از این داشت که کنترل کانال آمد نیوز هم در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد. همزمان با این اتفاقات تعداد اعضای کانال آمد نیوز هم با شیبی تند شروع به ریزش کرد.

پس از انتشار این خبر، گمانه‌زنی‌ها در مورد نحوه، مکان و زمان بازداشت زم که در اطلاعیه سپاه نیامده بود، در فضای مجازی شروع شد و هر کس به ظن خود تحلیلی ارائه می‌کرد.

برخی مستقیم و غیرمستقیم می‌گفتند که زم خارج از ایران بازداشت شده و سپس به داخل منتقل شده؛ مانند سایت بصیرت؛ سایت معاونت سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه. این سایت در بخش «حرف روز» در «نشریه اخبار و تحلیل‌ها» روز سه‌شنبه 23 مهر ماه نوشت: «روح‌الله زم با دلخوشی به سرویس‌های جاسوس معاند به طور شبانه‌روزی فعالیت رسانه‌ای ضد ایرانی خود را ادامه می‌داد و شاید اگر چند هفته قبل از وی درباره دستگیری‌اش سؤال می‌شد، بدون شک ناممکن تصور می‌کرد؛ اما سپاه مقتدر با استفاده از ابزارهای نوین و به‌کارگیری شگردهای حرفه‌ای وی را دستگیر و به داخل کشور منتقل کرد».

بخش خبری 20:30 دوشنبه شب هم برای اوین بار تصاویری از انتقال «زم» را منتشر کرد. این تصاویر زم را در حالی نشان می‌دهد که در یک ماشین شبیه پژو پارس نشسته و یک چشم‌بند بر چشم دارد. پس از آن «روح‌الله زم» در قاب تصویر ظاهر می‌شود؛ در حالیکه بر روی یک مبل نشسته و در کنارش دو پرچم ایران و سپاه قرار گرفته است. او شروع به صحبت می‌کند: «من روح الله زم موسس رسانه آمد نیوز هستم و از اتفاقاتی که طی سه چهار سال اخیر افتاده، پشیمانم. در بحث رسانه‌ها هم مصاحبه داشتم که پشیمانم و در بحث اعتماد به دولت‌ها مشخصا اعتماد به دولت فرانسه کار اشتباهی بود؛ آنان در یک مقطعی قبول کردند که از من محافظت کنند و گفتند برای حفظ جان تو و خانواده‌ات است. فکر نمی‌کردم بازداشت شوم؛ مجموعا اعتماد به دولت‌ها اعتماد صحیحی نیست، مخصوصاً دولت‌هایی مثل آمریکا، اسرائیل و عربستان و ترکیه که نشان می‌دهند با جمهوری اسلامی رابطه خوبی ندارند. طبیعتا من بابت اتفاقاتی که افتاده یک عذرخواهی باید از مجموعه نظام انجام دهم و امیدوارم روند قضایی به سمتی برود که بشود این اتفاقاتی که در این سه چهار سال اخیر افتاد جبران شود».

در همین حال مسئول اشراف دفتر فرماندهی کل سپاه هم در مصاحبه‌ای گفت: «روح الله زم تقریبا از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه پاسداران قرار داشت و در نهایتا با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی دیگر توانستیم وی را دستگیر کنیم».

سردار محمد تولایی افزود: «همه فریب خوردگانی که در دامان سیستم‌های اطلاعاتی افتادند و ضد انقلاب در حال سوء استفاده از آن‌ها است باید بدانند، سرویس‌های اطلاعاتی این کشورها به محض اینکه فشاری به آنها بیاید یا تهدیدی علیه آن‌ها ایجاد شود همه داده‌های خودشان را فدا می‌کنند». تولایی ادامه داد: «نیروهای فریب خورده‌ای که برای ضد انقلاب کار می‌کنند هیچ گاه روی نیروهای اطلاعاتی دشمن حساب باز نکنند و بهتر است خودشان به آغوش ملت ایران باز گردند و قبل از اینکه به دام نهادهای امنیتی ایران مانند اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بیفتند، خودشان اظهار پشیمانی کنند تا ان‌شاء‌الله مسیر رشد و تکاملشان در آغوش ملت ایران تداوم پیدا کند».

اما پس از بازداشت زم یکی از مسائلی که در افکار عمومی مطرح شد این بود که چه کسانی از داخل ایران برای زم اطلاعات می‌فرستادند؛ قاعدتا اسناد و مطالبی که او مدعی آن بود در دسترس افراد عادی و حتی خبرنگار قرار نداشت؛ این همان مطلبی است که علی مطهری در گفت‌وگو با «فارس» به آن اشاره می‌کند: «قطعاً باید مشخص شود منابع خبری «زم» چه کسانی و احیاناً چه نهادهایی بودند. مطالبی که سرشبکه آمدنیوز منتشر می‌کرد نشان می‌داد از درون نهادهای حکومت به آنجا ارسال می‌شود».

او توصیه‌ای داشت تا ماجرای مازیار ابراهیمی تکرار نشود: «باید مراقب باشند اتفاقاتی مانند اتفاقی که برای مازیار ابراهیمی و همکاران او افتاد در اینجا رخ ندهد. اگر بنا است اعترافاتی از روح‌الله زم بگیرند باید با روش درست انجام شده و آن قضیه دیگر تکرار نشود».

بازداشت زم با استقبال رسانه‌ای‌ها روبرو شد؛ چرا که بسیاری او را به عنوان پایه‌گذار «فیک‌نیوز» می‌دانند. او اگر 1 خبر درست منتشر می‌کرد شاید 5 خبر جعلی هم منتشر می‌کرد؛ و با این حربه آنچه می‌خواست را لابه‌لای اخبارش به خورد مخاطب می‌داد؛ مخاطبی که انگار تشنه اینگونه اخبار بود چرا هنگام بازداشت زم، آمد نیوز بیش از یک میلیون عضو داشت. اهالی رسانه معتقدند اگر بتوانند راحت و بدون دغدغه‌های خاص برای جامعه مطلب تولید کنند و به نوعی فضای باز و آزاد ایجاد شود، جایی برای رشد امثال آمدنیوز باقی نمی‌ماند؛ البته اگر حاشیه امن و آزاد فقط برای یک طیف و عده خاص نباشد.نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: