2:46 صبح | ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ بهمن
کد خبر: 60580 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۴ آبان - 9:59 صبح ارسال به دوست نسخه چاپی

تظاهراتی به سبک کارناوال

گفتگو نیوز / گروه بین الملل: پنجشنبه گذشته بود که خبرهایی از آغاز اعتراضات مردمی در لبنان مخابره شد؛ تظاهراتی با دو کشته و هفت زخمی که شروع آن از اعمال تعرفه برای تماس‌های «واتس اپ» بود و شاید سبک و سیاق متفاوت‌تری از آنچه مرسوم است داشته باشد.
جرقه این اعتراضات سیاست‌های اقتصادی دولت بود، ‌ظاهرا دولت لبنان در قالب برنامه ریاضت اقتصادی برای تأمین بودجه سال ۲۰۲۰ بر بنزین، تنباکو و نرم‌افزارهای ارتباطی از جمله «واتس‌اپ» مالیات بیشتری پیشنهاد کرده بود، همین‌ها بود که هزاران نفر را با سر دادن شعارهایی علیه دولت لبنان به خیابان‌ها کشاند.
تظاهرات‌ در لبنان، از بیروت آغاز شد و به سرعت به شهرهای دیگر لبنان از جمله «طرابلس»، «صور» و «بعلبک» کشیده شد. معترضان در بیرون ساختمان‌های دولتی در میدان «ریاض الصلح»، واقع در بیروت با نیروهای امنیتی درگیر شده با سوزاندن لاستیک، برخی جاده‌های اصلی را مسدود کردند.
حساب کاربری پلیس لبنان مدتی بعد از آغاز تظاهرات در پیامی در توئیتر اعلام کرد که ۴۰ نفر از نیروهای امنیتی در جریان تظاهرات‌ها زخمی شده‌اند. پلیس همچنین از معترضان خواست از خشونت و ایجاد هرج و مرج پرهیز کنند.
خبرگزاری ملی لبنان (NNA) هم گزارش داد که معترضان جاده‌های منتهی به فرودگاه بین‌المللی بیروت را مسدود کردند و مسافران مجبور شدند پیاده به سمت خارج از فرودگاه حرکت کنند.
مردم معترض شعار «الشعب یرید اسقاط النظام» به معنای ملت خواستار سرنگونی رژیم است، سر دادند، برخی از معترضان نیز با تشکیل زنجیره انسانی، میان دیگر معترضان و نیروهای امنیتی دیوار حائل تشکیل داده و با حمایت از نیروهای امنیتی خواستار کنترل هرج و مرج موجود شدند.
معترضین که در میان آنها افراد پیر و سالمند نیز به چشم می‌خورد در این تظاهرات صحنه‌هایی را خلق کردند که به صورت گسترده در رسانه‌ها انعکاس پیدا کرد؛ از سلفی گرفتن در میانه اعتراضات گرفته تا خواستگاری پسر جوانی از نامزدش در جمع معترضین و حتی قلیان کشیدن و پایکوبی که بخش‌های جذاب این اعتراضات از دید رسانه‌ها بوده است.
 در جریان این تظاهرات عجایب دیگری هم خلق شد، زن جوانی در یک مصاحبه تلویزیونی از اینکه پول تهیه رژ لب و بوتاکس گونه‌هایش را ندارد گلایه کرد و در سوی دیگری پسری پلاکاردی در دست داشت که در آن نوشته شده بود «اگر فساد نبود و برای اعتراض در خیابان نبودم و الان در یک قهوه خانه در کنار دوست دخترم نشسته بودم.»
شاید به همین دلیل بود که «ریا الحسن»، وزیر کشور لبنان، این تظاهرات را مسالمت‌آمیز عنوان کرده و با بیان اینکه آزادی بیان حق مردم است، از آنان خواسته از وارد کردن خسارت به اموال عمومی و خصوصی خودداری کنند. اما این مسالمت‌آمیز بودن باعث نشد که تظاهرات ظرف یکی دو روز خاتمه یابد.
تظاهرکنندگان لبنانی در برخی نقاط با برپایی چادرشب‌ها نیز در خیابان‌ها مانده و تاکید دارند تحصن و تظاهرات تا تحقق خواسته‌هایشان به شکل مستمر و شبانه روزی ادامه خواهد یافت.
در این میان برخی فعالان در شبکه‌های اجتماعی چهره‌های فرهیخته را به ملحق شدن به تظاهرات کنندگان فراخوانده و معتقدند تظاهرات خودجوش مردمی به منظور ادامه، باید ساماندهی شود.
فرماندهی ارتش لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای مردم این کشور را به تظاهرات مسالمت آمیز فراخوانده و با درخواست‌های برحق آنان اعلام همبستگی کرد.
به دنبال این موضع ارتش لبنان، برخی تظاهرکنندگان در بیروت با اعطای گل از نیروهای ارتش و نیز نیروهای امنیتی تشکر کردند.
 حتی وقتی وزیر ارتباطات لبنان در چند شبکه لبنانی، لغو مالیات بر «واتس اپ» -که سعد الحریری نخست وزیر لبنان درآمد سالانه آن را ۲۰۰ میلیون دلار عنوان‌ می‌کرد- را اعلام و آن را کأن لم یکن قلمداد کرد، تظاهرات همچنان ادامه یافت. اظهارات وزیر دارایی لبنان در مورد حذف مالیات‌های جدید در پیش‌نویس بودجه‌ای که او تقدیم کابینه دولت کرده هم آتش خشم معترضین را خاموش نکرد.
نخست‌وزیر لبنان هم در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «هزینه‌ها را کاهش دادیم و برای افزایش درآمدها کوشیدیم اما دائما با گروهای مانع‌تراش مواجه می‌شویم... من درد لبنانی‌ها را درک می‌کنم و حق‌شان در ابراز نظراتشان را تایید می‌کنم.»
سعد الحریری گفت: «خشم واکنش طبیعی به عملکرد سیاسی و از کار انداختن حکومت در لبنان است و مردم به ما فرصت زیادی دادند و از ما انتظار اصلاحات و فرصت‌های شغلی داشتند.»
با گسترده‌تر شدن دامنه اعتراضات حزب الله لبنان نیز اعلام کرد با بودجه‌ای که شامل اقداماتی علیه فقرا باشد، موافقت نخواهد کرد.
در پی این اعتراضات، سندیکای کارگری در لبنان دست به اعتصاب زد و وزیر آموزش و پرورش هم تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را اعلام کرد.
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه یعنی چهار روز بعد از آغاز تظاهرات لبنان خبر داد که همزمان با حضور تظاهرکنندگان در خیابان‌ها، مقام‌های دولت اعلام کردند سعد حریری بسته‌ای شامل اصلاحات اقتصادی را ارائه کرده است؛ طرح نجات اقتصادی سعد حریری اما با استقبال گرم تظاهرکنندگان همراه نشد و شمار زیادی از آنان شامگاه یکشنبه را همچنان در خیابان‌ها ماندند و مقام‌ها را به «ادامه دروغ‌گویی» متهم کردند.
بنابر گزارش‌ها، طرح اصلاحات اقتصادی سعد حریری افزایش مالیات در بودجه سال آینده را ممنوع می‌کند، حقوق رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و سایر مقام‌های ارشد کشور نصف می‌شود، بودجه برخی نهادها کاهش می‌یابد و دولت برای دستیابی به «کسر بودجه نزدیک به صفر در بودجه ۲۰۲۰» از بانک مرکزی و بانک‌های خصوصی ۳.۳ میلیارد دلاری استقراض می‌کند. خصوصی‌سازی بخش مخابرات و ارتباطات و همچنین کاهش بهای برق نیز از دیگر موارد این طرح است.
خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک مقام دولت لبنان گزارش کرده است که احزاب عمده این کشور با بسته اصلاحات سعد حریری موافقت کرده‌اند.
این طرح هم نتوانست موج اعتراضات را آرام کند و دامنه اعتراضات به مناطقی کشیده شد که پیشتر کمتر شاهد اعتراض بود؛ شهرهایی از جمله نبطیه و صور. نبطیه شهری در جنوب لبنان است و یکی از پایگاه‌های مهم حزب‌الله به شمار می‌آید. صور هم در جنوب لبنان است و پایگاه جنبش امل به شمار می‌آید.
حزب‌الله و امل، دو حزب شیعه لبنانی هستند که در حال حاضر متحد یکدیگرند و در انتخابات اخیر پارلمانی به همراه همپیمانان خود، دستاوردهای مهمی داشتند.
سید حسن نصر‌الله دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین در سخنرانی روز اربعین خود یعنی سه روز بعد از آغاز تظاهرات با استعفای دولت و برگزاری انتخابات، که خواسته اصلی معترضان است، مخالفت کرد. او برای این مخالفت خود، دلایلی هم طرح کرد از جمله این‌که تشکیل دولت جدید آسان نخواهد بود، برگزاری انتخابات جدید کشور را وارد جدالی دیگر بر سر قانون انتخابات خواهد کرد و اگر انتخاباتی برگزار شود، پارلمانی همچون پارلمان کنونی تشکیل خواهد شد. او در عین حال پیشنهادهایی داد از جمله «وضع مالیات بر ثروتمندان».
نصرالله با وجود این‌که تظاهرات را حق معترضان دانست، اما در عین حال گفت: «هرکس بخواهد سرنگون کند، وقت‌تان را تلف می‌کنید، نخواهید توانست». او گفت: «شما هر وقت می‌خواهید به خیابان می‌آیید و به همان شکل خیابان را ترک می‌کنید».
در پی اصرار معترضان لبنانی بر استعفای دولت سعد حریری نخست‌وزیر لبنان، چهار وزیر دولت ائتلافی استعفا دادند؛ استعفایی که با استقبال تظاهرات کنندگان در «جل الدیب» روبرو شد؛ معترضین در بیروت از استعفای وزرای این حزب ابراز شادمانی و اعلام کردند تا تحقق خواسته هایشان به تظاهرات ادامه خواهند داد.
در میدان «النور» طرابلس که مرکز تظاهرات مردم این استان به شمار می‌آید، تظاهرات کنندگان شعارهایی در تایید استعفای نمایندگان حزب نیروهای لبنانی سر داده و استعفای تمام مقامات لبنانی را خواستار شدند.
اما هنوز هم پایانی برای اعتراضات دیده نمی‌شود؛ اگرچه گفته می‌شود هیچ حزب یا گروه قدرتمندی حامی تظاهرات مردمی نیست، بلکه این تظاهرات خودجوش است و حتی برخی پیش بینی می‌کنند اعتراضات در روزهای آینده فروکش کند. هر چه که هست معترضین لبنانی با تداوم اعتراضاتشان نشان دادند خواسته‌های حداقلی را دنبال نمی‌کنند و به دنبال تغیرات اساسی‌تری هستند.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی:  
 
 
 
آب پاکی AFC روی دست ایران/ خواسته باشگاه‌ها رد شد! ترس بزرگ پوتین پس از ترور سردار سلیمانی دومین گزارش سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی پکن نه حاضر است از تهران دست بکشد، نه اینکه به خاطر ایران، با آمریکا دربیفتد / ضرباتی که تنش ایران و آمریکا به اقتصاد چین وارد می‌کند تاثیر تنش‌های نظامی اخیر میان ایران و آمریکا، گام‌های برجامی ایران و واکنش اروپایی‌ها بر آینده توافق هسته‌ای / آیا برجام با غنی سازی ۲۰ درصدی ایران، به پایان خود می‌رسد؟ اخذ مالیات برای سفر خارجی، افزون بر عوارض خروج از کشور است / برای تامین بودجه کشور راهی جز توسل به اخذ مالیات باقی نمانده / این امکان وجود دارد که اخذ مالیات از بلیط مسافران کسر شود چرا ترامپ به توئیت های «فارسی» روی آورده؟ محجوب و کواکبیان گزارش پیگیری وضعیت ردصلاحیت‌‌‌شدگان را به هیئت رئیسه فراکسیون می‌دهند تراز تجاری منفی یک میلیارد دلاری ایران و انگلستان/ شرکت‌های تجاری از نظر ویزا مشکلی ندارند دانشگاه شریف بورس تحصیلی به نام جانباختگان سانحه هوایی اعطا می‌کند
تصاویر اختصاصی بی‌بی‌سی از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران در زمان حمله‌ها به هاشمی، خاتمی یک جمله در حمایت از ایشان صبحت نکرد؛ این انصاف نبود / با یک خطبه هاشمی ورق به نفع اصلاح طلب‌ها برگشت و در انتخابات ۷۶ رای آوردند / رادیو و تلویزیون و.. همه دست به دست هم داده بودند که در سال ۷۶ ناطق رای بیاورد، مردم هم لج کردند و به خاتمی رای دادند / وقتی هاشمی رئیس مجلس بود، احساس می‌کرد که اصلا مجلس هیچ‌کاره است، چهار نفر در شورای نگهبان نشسته بودند و جلوی همه مصوبات را می گرفتند علی مطهری: گاهی افراد حر و آزاده رد صلاحیت می‌شوند و افراد متملق و چاپلوس تأیید می‌شوند اعتراض تیم های ایران به کنفدارسیون فوتبال آسیا رسمی شد/ورود اینفانتینو برای حل مشکل میزبانی نمایندگان ایران ماندن یا رفتن؛ از کیمیا علیزاده تا زینب ابوطالبی کنفدراسیون فوتبال آسیا رسماً نمایندگان ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد مدعی العموم باید کدخدایی، علم الهدی، کوشکی و زینب ابوطالبی را تحت تعقیب قرار می داد جدال بر سر انتخابات در حال کار کردن روی طرح خروج از NPT هستم/ بررسی آلترناتیوهای طرح خروج از NPT شورای نگهبان پاسخی دارد؟