5:33 صبح | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۹ تير
کد خبر: 60625 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ آبان - 2:18 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

با ادامه برجام، سال آینده به یک هدف بزرگ سیاسی و امنیتی دست پیدا می‌کنیم

رئیس‌جمهور گفت: به طریق اولی در کشور ۸۲ میلیونی اختلاف نظر وجود دارد. در این اختلاف‌نظر که در یک سمت تندرو و در سمت دیگر تندرو باشد ما را با مشکلاتی روبرو می‌کنند. ممکن است حسن نیت داشته باشند اما آن راه میانه که قرآن به ما دستور می‌دهد اعتدال، میانه‌روی، انصاف، به عدالت نگریستن به آینده و نگریستن واقع‌گرایی است در عین حال اینکه آرمان برای ما باید مقدس باشد، بسیار مهم است.

 


به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در سخنرانی خود در جمع مردم رفسنجان عنوان کرد: میهمانی مردم عزیز استان کرمان و شهرستان انقلابی رفسنجان برای دولت دوازدهم یک افتخار است بسیار خوشحالم در ایام میلاد با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و امام صادق توانستم شما مردم عزیز و قهرمان رفسنجان را زیارت کنم. همیشه مردم رفسنجان فعال، پرتلاش، متدین و انقلابی بودند.

وی یادآور شد: اگر بخواهم اولین خاطره‌ام را از مردم رفسنجان بگویم مربوط به سال ۱۳۴۰ است برایم رحوم بروجردی در فروردن این سال دسته‌جات مختلفی به قم آمدند جمعیتی که شعار و سخنان و نظم‌شان خیلی در قم گل کرد، جمع مردم رفسنجان بودند. از سال ۵۳ تا پیروزی انقلاب که سالی یکبار یا دوبار به رفسنجان آمدم جوانان پرشور و مردم عاشق نهضت امام را در این شهرستان مشاهده کردم.

رئیس‌جمهور گفت: کرمان افتخارات فراوانی دارد اما دو چهره شاخص این استان شهید دکتر باهنر و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی است. این دو در علم و فرهنگ ایران زمین و در مدیریت سیاسی کشور چهره‌های سرآمد بودند. قبل از انقلاب آیت الله هاشمی را می‌شناختم بعد از آن هم پیوسته با ایشان همکاری داشتم از مجلس تا دوران دفاع مقدس و حضور در مجمع تشخیص و شورای عالی امنیت ملی در طول این مدت ایثار و فداکاری و خوش‌فکری و مجاهدت و سیاستمداری این مرد و واقع بینی او برای مردم ایران و منطقه و جهان سرآمد بود.

وی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی چهره سیاسی شناخته شده انقلابی در سراسر جهان است که همه مردم این چهره خدوم را به خوبی می‌شناسند و فخری برای این سرزمین است، گفت:  این مرد بزرگ سرشناس این سرزمین است مرحوم هاشمی یک روشنفکر دینی بود عالمان و فرهنگیان برای دین و اخلاق و تعالی جامعه تلاش می‌کردند اما عالم روشنفکر یک گام پیشتر شرایط جامعه را می‌بیند. شهید بهشتی و مطهری عالمان روشنفکر بودند که پیش رو را می‌بینند و فقط زمان حاضر را نمی‌بینند فرق آنها در آینده نگری است.

روحانی یادآور شد: زمانی که در حوزه علمیه نوشتن و مقاله و مجله علامت مثبتی نبود، مرحوم هاشمی مجله مکتب تشیع را در دهه ۳۰ بنیان‌گذاری کردند عده‌ای در کشور پیشتاز و سابقون بودند. مرحوم هاشمی از پیشتازان بود هفته‌ای یک شب شهید بهشتی و رهبری و مرحوم هاشمی و تعدادی از دوستان سه‌شنبه شب‌ها درباره اوضاع کشور بحث می‌کردیم گردشی در خانه‌ها جمع می‌شدیم وقتی مجلس تشکیل شد همه نظرشان این بود که رهبری رئیس باشد آقا فرمود برای این کار آقای هاشمی مناسب است نه من و بعد از صحبت ایشان به اتفاق آرا همه رای دادند که ایشان ریاست مجلس را بر عهده بگیرد و چقدر سخت بود ایشان ۹ سال به خوبی مجلس را مدیریت کرد و در تمام جلسات داخلی و خارجی می‌بینید ایشان چهره‌ای بزرگ و مدیر بزرگ سیاسی محسوب می‌شود وعده خوبی باید به کرمان بدهم برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز که از مسائل اصلی برخی از استان‌های حاشیه کویر است.

رئیس جمهور گفت: آن نکته‌ای که می خواهم بگویم این است که مرحوم آیت‌الله هاشمی یک درس مهمی را در مسیر سیاسی کشور به همه یاد داد و آن درس میانه‌روی و اعتدال بود. در جامعه ما افکار و سلیقه‌های مختلف وجود دارد؛ اینطور نیست که همه عین هم بیندیشند. اینکه کدام راه ما را به مقصد می‌رساند همیشه مورد بحث و اختلاف است و در جمعیت ۱۰۰ نفری هم نظرات مختلفی است و به طریق اولی در کشور ۸۲ میلیونی اختلاف نظر وجود دارد. در این اختلاف‌نظر که در یک سمت تندرو و در سمت دیگر تندرو باشد ما را با مشکلاتی روبرو می‌کنند. ممکن است حسن نیت داشته باشند اما آن راه میانه که قرآن به ما دستور می‌دهد اعتدال، میانه‌روی، انصاف، به عدالت نگریستن به آینده و نگریستن واقع‌گرایی است در عین حال که آرمان برای ما باید مقدس باشد، بسیار مهم است.

وی ادامه داد: ما با شش کشور و قدرت بزرگ توافقی را برای مصالح جامعه امضا کردیم و این وسط یک کشور از این توافق خارج شد؛ ما چند کار می‌توانستیم انجام دهیم. یک عده گفتند شما هم از توافق خارج شوید. برخی گفتند در هر شرایطی باید در این توافق بمانید و عده‌ای راه بینابین را پیشنهاد دادند که ما دیدیم به نفع ما است.

رئیس‌جمهور افزود: با ادامه برجام، سال آینده ما به یک هدف بزرگ سیاسی و امنیتی دست پیدا می‌کنیم. سال‌ها است که خرید سلاح از طرف ایران و از ایران ممنوع است؛ یعنی ما نمی‌توانیم سلاح هم بفروشیم. طبق این توافق سال آینده اگر این برجام را نگه داریم، تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد و ما می‌توانیم سلاح بخریم و بفروشیم. این یکی از آثار مهم این توافق است.

روحانی گفت:  امروز می‌توانیم از توافق خارج شویم اما دیگر ثمر سال بعد را نمی‌بینیم. ما باید ببینیم منافع کشور در کجا است. حالا که منافع ما در ماندن است لازم است ما یکجانبه عمل کنیم؟ ما راه بینابین را انتخاب کردیم. برجام را نگه داریم اما آنچه در این توافق قرار گذاشته بودیم پله پله کاهش دهیم که راه و مسیر درستی است.

وی ادامه داد:  امروز توان هسته‌ای ما از هر زمان دیگر بیشتر است و در این مدت تحقیق کردیم و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت امروز ۱۵ نوع سانتریفیوژ داریم و موانع را از پیش راهمان برداشتیم. این مسیر تعادل است. ما این توافق را و حقوق ملت را حفظ می‌کنیم. دیروز در یک استان چه مقدار طرح و پروژه افتتاح شد و این دو روز چند طرح در کرمان افتتاح می‌شود؛ ما دست روی دست نگذاشته‌ایم.

وی افزود:  چشم ما اول به آسمان و لطف خداوند است و بعد چشممان به مردم کشورمان است. در امروز و فردا ۱۴ میلیارد طرح و پروژه افتتاح می‌کنیم. این تحولات بزرگ و خبر خوش برای مردم رفسنجان است که آلودگی مس سرچشمه از بین می‌رود. این برای ما مهم است که می‌توانیم یک قدم مهم برای صنعت و محیط‌زیست برداریم. ما در هفته پیش تصمیماتی که برای استان کرمان و یزد گرفتیم آب آشامیدنی مردم یزد و کرمان برای سی سال آینده با تصمیمات اتخاذ شده تامین است.

روحانی ادامه داد:  این از برکت تلاش کار و کوشش از سوی ملت، دولت و همه در کنار هم است.

وی بابیان اینکه همه تصمیمات برای آب آشامیدنی با افقی افق سی ساله اس، تاکید کرد:‌ برای آب آشامیدنی مورد نیاز استان کرمان تا افق سی ساله برنامه ریزی شده است، خوشحالم که تصمیمی که دولت برای انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان گرفته است  سهمیه تخصیص این آب برای استان کرمان و یزد مشخص شده‌ است که در این امر صندوق توسعه و دولت به سرمایه‌گذار خصوصی کمک می کنند.

رئیس دولت دوازهم گفت: سال آینده اولین قسمت از آب خیلج فارس به استان یز و کرمان وارد خواهد شد،‌این آب برای تامین بخش صنعت است و وقتی آب صنعت از این طریق مصرف شود آبی که برای صنعت مصرف می شود  را می توان در جاهای دیگر مورد استفاده قرار داد.

وی بابیان اینکه آب انتقال داده شده شاید برای بخش کشاورزی به صرفه نباشد اما برای طرح گلخانه ای مفید است، گفت: طرح گلخانه ای برای کشور بسیار طرح مهمی برای کشور است به طوریکه ما با کشت گسترده گلخانه‌ای می توانیم با مصرف آب کم در فصول مختلف برداشت محصول داشته باشند

رئیس جمهور با اشاره به تامین آب آشامیدنی برای استان یزد و کرمان گفت:مردم رفسنجان مردم تحصیل کرده و جوانان با استعداد ما در این دوران نیاز به اشتغال دارند، برای مردم عادی به طور نسبی حرکت خوبی در حوزه اشتغال انجام شده است،‌ اما در تحصیل کردگان و دانشگاهیان نیاز به شغل دارند که تها بعضی اشتغال ها به درد جوانان می خورد.

وی افزود: در پروژه تولید توربین یزد دیدیم که چگونه جوانان ما از استان های مختلف جمع شده و قطعاتی که از استان های مختلف ساخته و منتاژ می‌شوند و ما را از جهت توربین مستغنی و بی نیاز کرده‌اند.

روحانی ادامه داد:  این از برکت تلاش کار و کوشش از سوی ملت، دولت و همه در کنار هم است.

وی با بیان اینکه همه تصمیمات برای آب آشامیدنی با افقی افق سی ساله اس، تاکید کرد:‌ برای آب آشامیدنی مورد نیاز استان کرمان تا افق سی ساله برنامه ریزی شده است، خوشحالم که تصمیمی که دولت برای انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان گرفته است  سهمیه تخصیص این آب برای استان کرمان و یزد مشخص شده‌ است که در این امر صندوق توسعه و دولت به سرمایه‌گذار خصوصی کمک می کنند.

رئیس دولت دوازهم گفت: سال آینده اولین قسمت از آب خیلج فارس به استان یز و کرمان وارد خواهد شد،‌ این آب برای تامین بخش صنعت است و وقتی آب صنعت از این طریق مصرف شود آبی که برای صنعت مصرف می‌شود را می‌توان در جاهای دیگر مورد استفاده قرار داد.

وی با بیان اینکه آب انتقال داده شده شاید برای بخش کشاورزی به صرفه نباشد اما برای طرح گلخانه‌ای مفید است، گفت: طرح گلخانه‌ای برای کشور بسیار طرح مهمی برای کشور است به طوریکه ما با کشت گسترده گلخانه‌ای می‌توانیم با مصرف آب کم در فصول مختلف برداشت محصول داشته باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به تامین آب آشامیدنی برای استان یزد و کرمان گفت: مردم رفسنجان مردم تحصیل کرده و جوانان با استعداد ما در این دوران نیاز به اشتغال دارند، برای مردم عادی به طور نسبی حرکت خوبی در حوزه اشتغال انجام شده است،‌ اما تحصیلکردگان و دانشگاهیان نیاز به شغل دارند که تنها بعضی اشتغال‌ها به درد جوانان می خورد.

وی افزود: در پروژه تولید توربین یزد دیدیم که چگونه جوانان ما از استان‌های مختلف جمع شده و قطعاتی که از استان‌های مختلف ساخته و مونتاژ می‌شوند و ما را از جهت توربین مستغنی و بی نیاز کرده‌اند.

وی با اشاره به بازدید خود از شرکت دانش بنیان تاکید کرد: استارت آپ‌ها تحولی بزرگی در صنعت، کشاورزی علم و فناوری ایجاده کرده‌اند به طوریکه با یک برنامه روی گوشی تلفن همراه می‌توانید به هر چیزی دسترسی داشته باشید.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: کارخانه بزرگ نوآوری که درهفته پیش در تهران افتتاح شد یکی از کار‌های مهم است که‌ همه دکترها، جوانان و تحصیل کرده‌ها در این مرکز بزرگ فناوری جمع شده‌اند، ما در سال آینده نمونه آن را در ‌یزد افتتاح خواهیم کرد.

وی با تاکید اینکه در رفسنجان نیاز به یک پارک علم و فناوری برای جوانان و تحصیل کرده داریم، بیان کرد: امروز عزیزان ما در رشته‌های مختلف فارغ التحصیل می‌شوند اما شغلی نیست در حالی که اگر بعد از تحصیل به یک پارک علم و فناوری متصل شوند شغل آنها تامین است، حتی پیش از اینکه فارغ‌التحصیل شوند، شغلشان آماده است، برای همین یک پارک عظیم علم و فناوری در سال آینده شروع به کار خواهد کرد.

حجت الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: دولت، معاونت علمی و فناوری و همچنین صندوق علمی کمک خواهند کرد و حتی از بخش خصوصی هم کمک می‌گیریم برای انجام این کار.

وی افزود: گفته‌اند زمین این پارک آماده است و فقط باید کار ساختمانی در آن اجرا شود تا همه شرکت‌های دانش بنیان در آن جمع شوند؛ آن هم برای رفسجانی که پیشتاز انقلاب بود و زمانی که هیچ جا حرکت انقلاب نبود در آنجا مردم به حرکت درآمده بودند و حتی مقام معظم رهبری به رفسنجان سفر کردند.

روحانی ادامه داد: این مردم در مساله انقلاب پیشتاز بودند و امروز هم وظیفه ماست که به این مردم دلاور که در جنگ فداکاری کردند کمک کنیم. می‌بینیم که طرح‌های عظیم و بزرگ افتتاح می‌شود. آمریکا بدانید و بدخواهان ایران بدانید با تهدید و فشار، این ملت بزرگ و غیور و دلاور ایران را نمی‌توانید به زانو درآورید. ما با همه توان در برابر دشمنان می‌ایستیم. ما حاضر نیستیم در برابر دستورات شما سر فرود آوریم.

رئیس‌جمهور گفت: به ما اعتراض می‌کنید که چرا فردو را راه‌اندازی می‌کنید؟ و چرا غنی‌سازی می‌کنید؟ و چرا آب سنگین اراک را را‌ه‌اندازی کردید؟ شما به تعهدات خود عمل کنید و در آن صورت ما هم عمل می‌کنیم. نمی‌شود ما به تعهدمان عمل کنیم و شما تماشاچی باشید. آن آقا در کاخ سفید می‌گوید سر ما کلاه رفته است این چه سری است که کلاه سرش می‌رود؟ مگر رئیس‌جمهور و وزیر خارجه و حقوق‌دان و... نداشتید؟

رئیس‌جمهور گفت: ما با شما دو سال مذاکره کردیم و نوشتیم و از نو نوشتیم و در نهایت امضا کردیم و حالا که دو سال از آن گذشته خارج می‌شوید. همه آن‌ها آمریکا را محکوم کردند حتی اروپایی‌ها و ژاپنی‌ها هم حمایت کردند چون راه و مسیر ما راه درست است و ما این راه را ادامه خواهیم داد. این دولت به عنوان خادم شما و خادم همه کارگران است که اثر دست‌آورد تلاش آن‌ها را در افتتاح‌های امروز و فردا در کرمان می‌بینید. ما در این سفر در زمینه آب و برق یک هزار ۸۰۰ میلیارد تومان افتتاح داریم یعنی در زمینه نیروگاه‌ها و آب رسانی و فاضلاب.

وی تصریح کرد: پس ما شکست نخوردیم و نمی‌خوریم و راهمان را ادامه می‌دهیم. ما می‌دانیم مردم از لحاظ زندگی در فشار قرار دارند و ما امروز درآمد و مخارج مردم و مخصوصا آن‌هایی که حقوق بگیر ثابت هستند را می‌دانیم و می‌دانیم در هر شغلی که هستند به‌آن‌ها سخت می‌گذرد. اما در روزهای آینده  طرحی داریم که اعلام می‌کنیم. برای خانواده‌هایی که در فشار هستند. ۲۵ میلیون خانواده داریم. به عبارت دقیق‌تر ۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار در ایران داریم. از این میزان خانوار یک عده‌ای وضع زندگی‌شان وضع مناسب است و اکثریتی هم هستند که دچار فشار هستند و باید به آنها کمک شود.

رئیس‌ جمهور گفت: طبق محاسبات‌مان در کشور ما حدود ۷ میلیون خانوار وضع زندگی‌شان خوب است و ۱۸ میلیون خانوار نیاز به کمک دارند. در جمعیت عظیم کشور اکثریت قاطعی نیاز به کمک دارند. ما به هر خانواری یک حمایتی را (ارائه می‌دهیم) و امیدوارم از ماه آینده شروع کنیم و بتوانیم به این ۱۸ میلیون خانوار کمک کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: این طرح مهم دولت در سال ۹۸ است که در روزهای آینده و هفته‌های آینده مشخصات آن برای مردم اعلام خواهد شد و این به عنوان یک قدم دولت برای حمایت مردم در زندگی روزمره آن‌هاست تا بتوانیم از تحریم عبور کنیم و راه شهیدان‌مان را ادامه دهیم.

روحانی در پایان گفت: راه هاشمی و راه باهنر و راه رهبری و راه بهشتی راه نجات ماست، اگر می‌خواهیم این مسیر را انتخاب کنیم. هاشمی نمرده است. هاشمی زنده است، هاشمی برای همیشه زنده است. نام هاشمی و راه هاشمی و سیاست هاشمی و خدمات او برای همیشه در تاریخ کشورمان جاودان خواهد ماند.

برچسب هابرچسب ها: روحانی,برجام,ایران,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: