2:06 عصر | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
کد خبر: 60663 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۲۵ آبان - 1:10 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

چالش جدید دولت و دستگاه قضا

حسن روحانی چند روزی است که بازگشت طوفانی به عرصه خبرها داشته، او مدت‌ها بود که سخنرانی‌هایش را به مسایل حوزه سیاست خارجی اختصاص داده بود اما در دو سفر استانی اخیر خود به یزد و کرمان لحن نسبتا متفاوتی را در خصوص مسایل حوزه سیاست داخلی داشت و خصوصا قوه قضاییه را به چالش کشید. 

آنچه روحانی در یزد گفت
رییس‌جمهوری یکشنبه نوزدهم آبان ماه در سخنرانی خود در جمع مردم یزد از قوه قضاییه خواست مبارزه با فساد میلیارد دلاری را برای مردم توضیح دهد و بدون اشاره به نام بابک زنجانی گفت: اینکه هنوز بعد از گذشت چند سال برای ما روشن نیست آقایی که 2 میلیارد و 700 میلیون پول مردم، پول نفت، بیت المال و خزانه را خورد و او را دستگیر کرده و حتی حکم اعدام هم برایش صادر شد و اکنون در زندان است الان، این پول کجاست و چه کسانی مسوول هستند؟ و چرا آنهایی که در این زمینه نقش داشتند برای مردم توضیح داده نمی شود.
روحانی در ادامه گفت: همچنین از همه مسوولین و ارگان ها می خواهم درباره 2 میلیارد دلار پولی که به حلقوم آمریکا ریخته شد و دولت قبل 10 ماه فرصت داشت که آن پول را از حلقوم آمریکا درآورد اما دست روی دست گذاشت به مردم توضیح دهند. چند سال پیش شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که باید به سرعت به این پرونده رسیدگی شود اما تا امروز رسیدگی نشده است. همچنین باید 947 میلیون دلار و آنهایی که در این زمینه مسوول بودند که یک نهادی است که آن را گرفته و پس نداده به مردم توضیح داده شود و بایستی حسابرسی شده و این مبلغ پس گرفته شود.
رییس‌جمهوری اضافه کرد: می خواهم نهادهایی که بیش از 700 میلیون دلار بدهکارند به مردم توضیح داده شود و در همه این زمینه ها از وزیر نفت می خواهم که این آمار و ارقام را برای مردم روشن کند همچنین رییس بانک مرکزی را مسوول می کنم تا پرونده 2 میلیارد دلاری را به مردم گزارش کند و از دستگاه های نظارتی نیز می خواهم که سرنوشت 947 میلیون دلار را برای مردم روشن کنند.
او با بیان اینکه «مبارزه با فساد دانه درشت ها کجاست و چرا به این فسادها و پول ها رسیدگی نمی شود»، گفت: اینکه چند نفر را به دادگاه کشانده و تبلیغ مبارزه با فساد شود، بدانید که سرِ مردم کلاه نمی رود مردم باید بدانند پولی که از بیت المال  پرداخت شده، چگونه و کجا رفته و چه کسانی مسوول هستند و در این زمینه قضات و دادستان های شریف نباید از پیگیری این پرونده ها بترسند و سرنوشت این پول ها را برای مردم روشن کنند در غیر این صورت به مناسبت های مختلف و مورد به مورد این ارقام را به مردم توضیح خواهم داد.
 
چه کسانی به سخنان رییس‌جمهوی واکنش نشان دادند؟
سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح صبح دوشنبه بیستم آبان ماه در اولین واکنش تلویحی به سخنان رییس‌جمهوری در همایش حکمرانی اسلامی گفت: مبارزه با فساد در ایام اخیر، هر چند به مذاق برخی‌ خوش نیامده اما در پیش گرفته شده است.
سخنان روحانی تنها یک روز بعد با واکنش ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه مواجه شد. او دوشنبه ۲۰ آبان در جلسه شورای عالی مسئولان قضائی تلویحاً به سخنان حسن روحانی پاسخ داد و گفت: «امروز مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است و دستگاه قضا مصمم است این کار را دنبال کند و هیچ‌گونه حاشیه‌سازی و هیچ‌گونه مسأله‌ای که ما را در مبارزه با فساد باز بدارد و این حرکت را از ما دور کند نباید مسئله شود.»
رییس قوه قضاییه روز سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه نیز در چهارمین همایش جامعه اطلاعاتی سپاه، اقدامات انجام شده در زمینه برخورد و مقابله با فساد را عادلانه و منصفانه دانست و گفت: مردم به حول قوه الهی هوشیارند و دستگاه قضایی هم به هیچ وجه عقب‌نشینی نخواهد کرد.
او بر لزوم رسیدگی عادلانه به پرونده‌های فساد هم تاکید کرد و گفت: امروز هر آنچه موضوع و پرونده فساد در ذهن مردم شکل گرفته باید منصفانه رسیدگی و امیدی که در دل مردم ایجاد شده باید حفظ شود.
آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان اما واکنش متفاوتی به اظهارات رییس‌جمهوری داشت؛ او عصر روز سه‌شنبه ۲۱ آبان در همایش سراسری هیأت‌های نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس در مشهد حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات را محدود کردن حق انتخاب مردم و خلاف حق‌الناس دانست و گفت: از آقای رئیسی رئیس قوه قضاییه و قضات صالح واقعاً تشکر می‌کنم، سال‌های سال بود که مردم آرزو داشتند که با مفسدین دانه درشت اقتصادی و با افرادی که زور و پول دارند و آن‌هایی که پست می‌خرند، برخورد شود که آقای رئیسی تا حد زیادی در این عرصه موفق عمل کرده است.
روحانی اما در جلسه چهارشنبه بیست و دوم آبان ماه هیات دولت خط سخنانش در جمع مردم یزد را ادامه داد و با اشاره به برخی واکنش‌ها به سخنانش در یزد گفت: همه باید آستانه تحمل خود را بالا ببریم همانطور که وقتی به دولت و دستگاهی انتقادی می کنند آنها را تحمل می کنیم.  ممکن است بعضی‌ها از اجرای این وظیفه خوشحال باشند و یا نباشند، از قدیم به ما گفتند، الحق مُر. حق مزه‌اش اول یک مقدار تلخ است اما مزه‌اش بعداً شیرین می‌شود.
رئیس جمهوری با بیان اینکه نباید مبارزه با فساد را تبدیل به اختلاف کنیم؛ بلکه باید آن را تبدیل به وحدت کنیم، گفت: اگر دیده شود همه جناح‌ها، گروه‌ها و تفکرها و هر فردی که فساد کرده پای میز محاکمه است ، این وحدت ایجاد می کند اما اگر ببینیم یک عده آن گوشه و کنار پرده‌ای رویشان کشیده‌اند و یک عده پای میز محاکمه‌اند، آن موقع دعوا می‌شود و نباید اجازه داد دعوا شود.
او باز هم موضوع 2 میلیارد و 700 میلیون دلار را مطرح کرد و گفت: مردم حق دارند که بدانند این 2 میلیارد و 700 میلیون دلار، سودش چه شد و پشت پرده چه کسانی بودند. این را 3 سال پیش در سخنرانی‌ام گفتم که اگر شما یکی را بگیرید و اعدام کنید کار درست نمی‌شود و ما دنبال اعدام نیستیم بلکه دنبال پول هستیم. این پول کجاست؟ این که بد نیست و همه باید خوشحال بشویم و فکر کردم این را بگویم همه خوشحال می‌شوند و می‌گویند این عیبی ندارد که رئیس جمهور که طبق قانون اساسی مسوول اجرای این قانون و احقاق حقوق مردم است، می‌گوید حساب و کتاب این پول‌ها روشن شود.
روحانی در ادامه با بیان اینکه مطالبه دولت در مورد 2 میلیارد دلار مصوبه چند سال پیش شورای امنیت ملی است، گفت: چند سال پیش وزیر اقتصاد زمان ما به قوه قضائیه نامه رسمی نوشته است. این تازه نیست بلکه همه تکرار مکررات است منتها گرفتاری‌های ما زیاد است و حافظه ما یک کم مشکل پیدا کرده، یادمان می‌رود! خود من اینها را بارها و در سخنرانی‌های متعدد گفتم و باز هم خواهم گفت تا روزی که حل بشود. حل که شد آن وقت می‌آییم از همه آنهایی که مشکل را واقعاً حل کردند، تشکر می‌کنیم.
رئیس جمهوری اضافه کرد: یکی 260 میلیون دلار و دیگری420 الی430 میلیون دلار از ما نفت برده پولش را نداده است. بیایید حساب پس بدهید این حدود 700 میلیون دلاری که نفت ما را بردید ،چه کار کردید؟ این که عیبی ندارد. ممکن است بیایید حساب پس بدهید ما شما را تشویق کنیم و بگوییم شما کارهای خوبی کردید.
او از نامه نگاری هایی که از سال اول ریاست جمهوری دوره یازدهم برای مشخص شدن سرنوشت پول این نفت و سود آن انجام شده خبر داد و گفت: مقام معظم رهبری به من فرمود اینهایی که شما می‌گویید حق شماست و اینها باید به شما جواب بدهند و بگویند چه کردند، این دستور آقا، اسلام و قانون است. ممکن است طرف ها بیایند و بگویند این پول را درکجا و طبق قانون صرف کردیم. ما که نمی‌گوییم حتماً محکوم شوند، ما می‌گوییم روشن شود. ما قضاوت نمی‌کنیم، اعلام می‌کنیم و می‌گوییم اینقدر پول طلبکاریم، 2 میلیارد دلار پول ما چه شده است، بیایند رسیدگی کنند. ان‌شاء الله امیدواریم هیچ‌کس محکوم نشود ولی  برای ما بسیار مهم است که پول مردم به خزانه برگردد.
محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور هم ظهر چهارشنبه بیستم و دوم آبان ماه در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره سخنان روحانی در خصوص مبارزه با مفاسد گفت: مبارزه با فساد همواره یکی از شعارهای رئیس‌جمهور در مبارزات انتخاباتی در سال‌های 92 و 96 بود و وی بارها نیز اعلام کرده در مسئله مبارزه فساد هیچ خط قرمزی اعم از مدیران دولت، و بستگان خود و هیچ‌کسی ندارد. آقای رئیس‌جمهور انصافا در 6 سال گذشته روی قول خود در مبارزه با فساد ایستاده و همواره مشوّق مدیران و کارکنان دولت در خشکاندن ریشه فساد بوده‌اند، این موضع رئیس‌جمهور است.
وی افزود: آنچه رئیس‌جمهور درباره ارقام میلیاردی بزرگ در سفر به استان‌های یزد و کرمان گفتند را قبلا هم چند بار عنوان کرده‌اند و حتی چندین بار هم در جلسه شورای عالی امنیت ملی مطرح و مصوب کردند و حتی وزیر اقتصاد وقت این موضوع را به قوه قضاییه برای پیگیری ارسال کرده‌اند.
رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: دولت تدبیر و امید همواره سردمدار مبارزه با فساد بوده و اگر امروز هر دستگاه دیگری مانند قوه قضاییه هم می‌گوید که قصد دارد با فساد مبارزه کند مورد استقبال دولت و رئیس‌جمهور است.  سخنان رئیس جمهوری کاملا روشن است و تاکید دارند که مبارزه با فساد مورد قبول است و از آن استقبال می‌کنیم اما باید این روند باید برای همه باشد تا موجب رضایتمندی جامعه و مردم شود.
وی با تاکید بر اینکه در مبارزه با فساد نباید خط و خطوط بشناسیم، تصریح کرد: مبارزه با فاسد نباید فقط در یک قوه و سازمان و ارگان باشد، ما فکر می‌کردیم قوه قضاییه حتما از سخنان رئیس جمهوری استقبال می‌کند زیرا این سخنان در راستای سخنان و اقدامات رئیس دستگاه قضا است.  رئیس جمهوری سخن خاصی بیان نکردند که عده‌ای این گونه برآشفته شدند و این موضوع را به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی ربط می‌دهند و یا می گویند «دولت می‌خواهد فضا را دو قطبی کنند»؛ اتفاقا همان کسانی که این حرف ها را می زدنند دوقطبی‌سازی جامعه را دنبال می‌کنند. یا اینکه اگر رئیس جمهوری می خواست در باره برادرش صحبت کند پیش از این، حرف می زد، نه حالا که همه چیز تمام شده است.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اضافه کرد:‌ آقای روحانی به‌عنوان رئیس جمهوری که باید حافظ قانون اساسی باشد و براساس قانون اساسی صحبتی کرده‌اند و فضایی که مخالفین به‌راه انداخته‌اند هیچ مبنایی ندارد و باید در این شرایط همه با هم با فساد مبارزه کنیم، نه اینکه بگوییم اگر مبارزه با فساد اگر از زبان شخصی بیرون بیاید درست است و اگر از زبان شخص دیگری بیرون بیاید معنی دیگری دارد.
اما سخنان روحانی در استان‌های یزد و کرمان همچنان واکنش طیف محافظه‌کار را برمی‌انگیزد؛ آنها معتقدند که سخنان روحانی انتخاباتی است و با عصبانیت سخنان روحانی را ناشی از عصبانیت می‌دانند. اما لااقل سخنان روحانی در یزد چیزی جز یادآوری برخی پرونده‌های بلاتکلیف نبود؛ یکی زنجانی بود که هنوز بعد ازگذشت ۶ سال از دستگیری و چندین ماه پس از صدور حکم اعدام، خبر روشن و شفافی درباره بازگشت پول‌های به یغما رفته نیامده و همچنان خیلی از پشت‌پرده‌های این پرونده شفاف‌سازی نشده است. پرونده دیگر مربوط به مصادره ۲ میلیارد دلاراز پول‌های ایران توسط دولت آمریکا بود که با اهمال دولت قبل، به دست آمریکا افتاد. دو مورد دیگر هم روحانی برای اولین بار مطرح کرد؛ یکی حساب پس ندادن یک نهاد برای ۹۴۷ میلیون دلار دریافتی‌اش و دیگری ۷۰۰ میلیون دلار برخی نهادها که به گفته روحانی تکلیفش روشن نیست. قاعدتا اینها حرف‌هایی نیستند که کسی را عصبانی کند؛ اما باید منتظر ماند و دید پشت پرده مطرح کردن این موارد از سوی روحانی و وعده افشاگری او و همچنین واکنش تند محافظه‌کاران به این سخنان چه مساله‌ای وجود دارد؛ چرا که لااقل مدت‌ها بود روحانی سخنانی این‌چنین نمی‌گفت.
 


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: