12:48 عصر | ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
کد خبر: 60724 تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ آذر - 6:56 عصر ارسال به دوست نسخه چاپی

وضعیت سفید در انتظار آبی‌های پایتخت

گفتگو نیوز / گروه اجتماعی: بامداد ۱۸ آذر ۹۸؛ فرودگاه امام خمینی تهران یک مسافر پر سر و صدا داشت؛ «آندره‌آ استراماچونی» سرمربی استقلال تهران.

این مسافر ایتالیایی انگار کاسه صبرش لبریز شده بود و دیگر تاب ماندن نداشت. به همین دلیل ترجیح داد که از ایران خارج شود تا بلکه به مطالباتش رسیدگی شود.

او به دلیل کسب نتایج خوب و رساندن استقلال به صدر جدول لیگ و همچنین ایجاد همدلی در تیم، در بین هواداران محبوبیت بالایی کسب کرده اما محبوبیت برای او آب و نان نمی‌شد!

استراماچونی که سابقا تهدید کرده بود اگر حق و حقوقش پرداخت نشود از استقلال خداحافظی می‌کند، نهایتا به وعده‌اش عمل کرد تا هواداران خشمگین استقلال منتظر بازی دوشنبه عصر نمانند و صبح همان روز مقابل باشگاه استقلال تجمع کنند. آنها درتجمعشان مشخصا وزیر وزرش و مدیرعامل باشگاه را عامل وضعیت آشفته تیم دانستند. هواداران عصبانی درِ پارکینگ باشگاه را از جا کندند و معاون باشگاه را هم مورد ضرب و شتم قرار دادند. باشگاه سعی داشت تا با اطلاعبه و مصاحبه اعضای هیات مدیره وضع را آرام کند ولی مدیرعامل نهایتا مجبور شد به خواسته هواداران تن دهد و استعفایش را به وزیر ورزش تقدیم کند. براساس اطلاعیه باشگاه استقلال، واریز پول از حسابی غیر از حساب ارزی باشگاه باعث شده که حساب‌های بانکی استراماچونی در ایتالیا بلوکه شود و به همین دلیل وکلای استراماچونی با ارسال نامه‌ای به باشگاه استقلال، اعلام کردند که این مربی ایتالیایی دیگر قادر به همکاری نیست.

در این اطلاعیه همچنین تحریم‌ها را عامل واریز نشدن پول به حساب سرمربی استقلال معرفی کرد: « حقوق معوقه آقای استراماچونی قبل از موعد مقرر واریز شده بود ولی به علت مشکلات بانکی در حساب سرمربی محترم اعمال نشده است….هواداران محترم استقلال استحضار دارند که به علت معضلات ناشی از تحریم‌ها، باشگاه استقلال فاقد حساب ارزی است. و حتی در صورت وجود حساب ارزی، با توجه به تحریم‌های ظالمانه آمریکا، این باشگاه قادر به انجام هیچ تراکنشی با اروپا نیست و به ناچار در این مدت از حساب‌های خارج از کشور اقدام به انتقال وجه به حساب سرمربی محترم کرده است».

همان روز از مجلس هم خبر رسید که طرح استیضاح وزیر ورزش با ۳۰ امضا در حال پیگیری است؛ البته نه فقط به خاطر وضعیت استقلال بلکه وضعیت آشفته تیم ملی فوتبال و البته اتلاف منابع مالی.

این اتفاقات واکنشی را هم در صحن مجلس در پی داشت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مازنی طی تذکری کتبی به وزیر ورزش خواهان رسیدگی به وضع استقلال را داشت. این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «در تذکر کتبی به وزیر ورزش عنوان کردم که فسخ یک طرفه قرارداد سرمربی تیم فوتبال و سرمربی تیم استقلال به بهانه عدم پرداخت تعهدات مالی حکایت از سوء‌تدبیر در مدیریت فوتبال ایران دارد. همچنین در رسانه‌ها آمده است تعهدات مالی بازیکنان برخی باشگاه‌ها پرداخت نشده است لذا مقتضی است هرچه سریع‌تر به این آشفتگی در فوتبال پایان دهید».

سخنگوی وزارت ورزش هم از تلاش برای بازگرداندن استراماچونی خبر داد و گفت که با همکاری وزارت خارجه و وزارت ورزش تلاش‌ها در حال پیگیری است.

عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه که علاقه زیادی به فوتبال دارد و همچنین سفیر ایتالیا در ایران از افرادی بودند که نامشان در بین پیگیری‌کنندگان وضع سرمربی آبی‌ها به چشم می‌خورد.

اما مصاحبه‌های برخی از اعضای هیات مدیره باشگاه از جمله اسماعیل خلیل‌زاده که سرپرست باشگاه هم شد، کمکی به حل وضعیت نکرد. کما اینکه استراماچونی درباره اظهارات اسماعیل خلیل‌زاده عضو هیات مدیره این باشگاه که عنوان کرده ۳۴۰ هزار یورو استراماچونی دریافت کرده است، به بی‌بی‌سی گفت: «قبل از هر چیز باید بگویم نمی‌دانم این فرد چرا اینگونه صحبت کرده است. چون وقتی من می‌گویم استقلال به تعهدات خود عمل نکرده هرگز دور از حقیقت صحبت نکرده‌ام. شاید به آقای خلیل‌زاده و دیگر اعضای هیات مدیره اطلاعات درستی نرسانده‌اند. آقای خلیل‌زاده حرفی را می‌زند که در ایمیل‌های رسمی آنها چیزی متضاد این اظهارات مطرح شده است. آنها دقیقا می‌دانند چه اتفاقی رخ داده و به کدام تعهدات خود عمل نکرده‌اند. آنها باید به تعهدات خود عمل کنند چون این قوانین فیفا در همه جای دنیا یکسان است». استراماچونی در ادامه درباره اینکه خلیل‌زاده گفته او از باشگاه‌های همسایه ایران پیشنهادات بهتری داشته و به همین خاطر می‌خواسته قراردادش یکساله شود، گفت: «من فکر می‌کنم یکی از مشکلات استقلال که توانستم طی چند ماه اخیر آن را به طور ملموس لمس کنم، این نوع رفتار باشد. نباید پشت‌سر من صحبت کند و بگوید از باشگاه دیگری پیشنهاد بهتری دارد چون این موضوع صحت ندارد و اینگونه اظهارات بی‌احترامی به من و باشگاه است. من آقای خلیل‌زاده را نمی‌شناسم چون فقط یک بار او را دیده‌ام و او یک بار هم به تمرین ما نیامده است اما الان چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کند و دروغ‌هایی را می‌گوید. من از دروغ بیزارم اما چیزی که در ذهن من است سرنوشت و آینده استقلال است. این تیم مثل خانواده من می‌ماند. لازم نیست شرایطی که شفاف است را گل‌آلود کنیم».

برخی هم در این بین مشکلات پیش آمده را ناشی از عدم اجرای FATF در سیستم بانکی ایران می‌دانستند که همین کار را برای انتقال پول سخت کرده است. علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس در توییتر خود نوشت: «آقای عراقچی در جلسه کمیسیون عمران مجلس در بیان محدودیت تبادل مالی، گفت که سه نوبت از ۳ مبدا تلاش شد طلب آقای استراماچونی به حسابش در ایتالیا واریز شود که هر سه اقدام ناموفق بود و بانک ایتالیایی حساس شده و طبق ضوابط FATF  حساب بانکی وی را به ظن پولشوئی مسدود کرده است». همین اتفاق باعث شد تا باردیگر لزوم یا عدم لزوم تصویب لوایح مربوط به FATF  در بین سیاسیون داغ شود و موافقان این لوایح مشکلات پیش آمده برای باشگاه استقلال را به عنوان یکی از کوچکترین پیامدهای عدم تصویب لوایح مربوط به FATF معرفی کنند.

با این وجود تلاش‌ها همچنان ادامه دارد تا استراماچونی به تهران برگردد؛‌ سرمربی آبی‌ها هم تاکید دارد اگر باشگاه به تعهدات خود عمل کند به ایران بازمی‌گردد. در آخرین تحولات به دلیل مشکلات بانکی، طلب استراماچونی نقدا به ترکیه برده شده و از آنجا تحویل سفارت ایران در ایتالیا داده شده است و در ایتالیا هم پول به حساب سرمربی آبی‌های واریز شده و تنها مانده روز دوشنبه که پول قابل برداشت شود. از سوی دیگر خلیل‌زاده سرپرست باشگاه هم اعلام کرده با توجه به اینکه پول سرمربی استقلال روز دوشنبه قابل برداشت است، برای سرمربی این تیم عصر دوشنبه بلیطی برای تهران رزرو شده تا او صبح سه‌شنبه در تمرینات استقلال حاضر باشد. همچنین آن طور که در رسانه‌ها مطرح شده، موضوع کسر یک ساله از قرارداد علاوه بر پرداخت مدنظر استراماچونی، در قرارداد جدید این سرمربی با استقلال اعمال می‌شود.

با توجه به تحریم ها و مشکلات بانکی که این تحریم‌ها به وجود آورده، به نظر می‌رسد در صورت عدم تصویب لوایح FATF سیستم بانکی کشور با مشکلاتی فراتر از تحریم‌ها روبرو شود؛ چنانکه مشکلات پیش آمده برای استقلال، شاید از کوچکترین تبعات این اقدام یا به عبارت دیگر «عدم اقدام» ‌باشد.

برچسب هابرچسب ها: فوتبال,استقلال,


نظر شما
نام:
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی: